Sulis Scorpions Odd Down Series 2018 #4

Closed Circuit , Bath – Saturday, 22 Sep 2018

Event Summary

Event Overview

This is the Sulis Scorpions 2018 Series for youth and juniors on the closed road circuit at Odd Down in Bath. The series will run five times this year.

Odd Down is a 1.5km closed road circuit with two hair-pin bends. There is parking, a pavilion with changing, showers and a cafe. Medals to all top 3 finishers.

Event Details

Event URN:

434313

Start Date:

Sat, 22nd Sep 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Series:

Velopost Sulis Scorpions 2017 Race Series

Event Organiser:

Eugene Kertzman
01761434229
info@sulisscorpions.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Billy Norton Ely Race Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  William Jewitt Avid Sport Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Galahad Bland Team Tor 2000 KALAS Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Ryan Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oliver Murdock Finished 0

13. Oliver Murdock -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Lewis Baldwin Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Charlie Tompkins Taw Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Fin Mead Taw Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Finlay Walter Minehead Merlins Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Andrew Paling VC Meudon Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jenson Harris Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jude Brown Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Matty Forbes Sulis Scorpions YCA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellie Wallbaum Sulis Scorpions YCA Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Josie Vallis Sulis Scorpions YCA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isobel Crowther Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Eve Howard Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Dylan Sage Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dylan Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Phillips Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Watch Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jack Baldie Finished 0

9. Jack Baldie -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Noah Burridge Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jonathan Cook Finished 0

12. Jonathan Cook -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Rory Vallis Finished 0

13. Rory Vallis -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Finlay Mowat Finished 0

14. Finlay Mowat -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Edris Miller Finished 0

15. Edris Miller -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Archie Wigglesworth Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Lewis Bateman Finished 0

17. Lewis Bateman -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Ben Pearcey Finished 0

18. Ben Pearcey -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elen Ruck Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Wyatt Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Libby Harris Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Katie Graveling Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Amelie Pike Finished 0

6. Amelie Pike -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Olivia Mckean Peebles CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Steffan King Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Loris Cains Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alexander Barrington-Crow Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Filip Gromic Finished 0

6. Filip Gromic -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Russell Ryan Finished 0

7. Russell Ryan -

Points: 0 | Status: Finished
8.  George Jefferson Finished 0

8. George Jefferson -

Points: 0 | Status: Finished
9.  William Baldie Finished 0

9. William Baldie -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Cerbin Miller Finished 0

10. Cerbin Miller -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Isaac Pearcy Finished 0

11. Isaac Pearcy -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Fenn Austin Finished 0

12. Fenn Austin -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Stefan Lisman Finished 0

13. Stefan Lisman -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Estelle Lowe Finished 0

1. Estelle Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Maia Howard Sulis Scorpions YCA Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Tessa Dixon Finished 0

3. Tessa Dixon -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Evelyn Tenaldi Finished 0

4. Evelyn Tenaldi -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Felicity Lowe Finished 0

5. Felicity Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Holly Hurr Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Luke Burridge Finished 0

1. Luke Burridge -

Points: 0 | Status: Finished
2.  William Phillips Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Felix Felden Finished 0

3. Felix Felden -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jack Pitt Finished 0

4. Jack Pitt -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Finley Cummings Finished 0

5. Finley Cummings -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Nathan Morris Finished 0

6. Nathan Morris -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Raphael Burke-nott Finished 0

7. Raphael Burke-nott -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Efa King Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Important: Due to the lack of entries in the Junior Race this one has been cancelled. Very Sorry!

BC ranking points: Categories C, D and E do not get any ranking points. Categories Junior, A & B get ranking points as before. Please refer to the British Cycling website for an explanation on the age categories as well as gear restrictions which do apply to this series. If you are not a British Cycling member and you do not have a race licence you have to pay for a day licence which for juniors is £5.00 and for all other youths is £1.50. Day licence holders do not get ranking points.

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 12:15 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 12:15
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins / plus 3 laps
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 12:15 Regional Junior Only Band 5 --- 35 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 12:15
Regional Junior Only, Band 5
35 mins / plus 3 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 11:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 11:30
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 3 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins / plus 3 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:55 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 2 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 2 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:25 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/09/18 – 10:25
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:25 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/09/18 – 10:25
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 22/09/18 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 22/09/18 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 22/09/18 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 22/09/18 – 10:00
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

This is the Sulis Scorpions 2018 Series for youth and juniors on the closed road circuit at Odd Down in Bath. The series will run five times this year.

Odd Down is a 1.5km closed road circuit with two hair-pin bends. There is parking, a pavilion with changing, showers and a cafe. Medals to all top 3 finishers.

Event Details

Event URN:

434313

Start Date:

Sat, 22nd Sep 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Series:

Velopost Sulis Scorpions 2017 Race Series

Event Organiser:

Eugene Kertzman
01761434229
info@sulisscorpions.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Billy Norton Ely Race Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  William Jewitt Avid Sport Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Bryn Ruck Bristol Cycling Development Sq... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Galahad Bland Team Tor 2000 KALAS Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  William Ryan Team Tor 2000 KALAS Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Oliver Murdock Finished 0

13. Oliver Murdock -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Lewis Baldwin Sulis Scorpions YCA Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Francis Salisbury Road and Mountain CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Charlie Tompkins Taw Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Fin Mead Taw Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Finlay Walter Minehead Merlins Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Andrew Paling VC Meudon Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jenson Harris Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Thomas Adby Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jude Brown Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Matty Forbes Sulis Scorpions YCA Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ellie Wallbaum Sulis Scorpions YCA Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Josie Vallis Sulis Scorpions YCA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isobel Crowther Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Eve Howard Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Dylan Sage Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Judah Hurr Portsmouth North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Dylan Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Daniel Phillips Cotswold Veldrijden Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  George Watch Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Jack Baldie Finished 0

9. Jack Baldie -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Noah Burridge Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jonathan Cook Finished 0

12. Jonathan Cook -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Rory Vallis Finished 0

13. Rory Vallis -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Finlay Mowat Finished 0

14. Finlay Mowat -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Edris Miller Finished 0

15. Edris Miller -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Archie Wigglesworth Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Lewis Bateman Finished 0

17. Lewis Bateman -

Points: 0 | Status: Finished
18.  Ben Pearcey Finished 0

18. Ben Pearcey -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Elen Ruck Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Wyatt Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Libby Harris Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Katie Graveling Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Amelie Pike Finished 0

6. Amelie Pike -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Olivia Mckean Peebles CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Steffan King Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Loris Cains Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alexander Barrington-Crow Sulis Scorpions YCA Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Filip Gromic Finished 0

6. Filip Gromic -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Russell Ryan Finished 0

7. Russell Ryan -

Points: 0 | Status: Finished
8.  George Jefferson Finished 0

8. George Jefferson -

Points: 0 | Status: Finished
9.  William Baldie Finished 0

9. William Baldie -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Cerbin Miller Finished 0

10. Cerbin Miller -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Isaac Pearcy Finished 0

11. Isaac Pearcy -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Fenn Austin Finished 0

12. Fenn Austin -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Stefan Lisman Finished 0

13. Stefan Lisman -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Estelle Lowe Finished 0

1. Estelle Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Maia Howard Sulis Scorpions YCA Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Tessa Dixon Finished 0

3. Tessa Dixon -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Evelyn Tenaldi Finished 0

4. Evelyn Tenaldi -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Felicity Lowe Finished 0

5. Felicity Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Holly Hurr Portsmouth North End CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Luke Burridge Finished 0

1. Luke Burridge -

Points: 0 | Status: Finished
2.  William Phillips Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Felix Felden Finished 0

3. Felix Felden -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jack Pitt Finished 0

4. Jack Pitt -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Finley Cummings Finished 0

5. Finley Cummings -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Nathan Morris Finished 0

6. Nathan Morris -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Raphael Burke-nott Finished 0

7. Raphael Burke-nott -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Efa King Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Important: Due to the lack of entries in the Junior Race this one has been cancelled. Very Sorry!

BC ranking points: Categories C, D and E do not get any ranking points. Categories Junior, A & B get ranking points as before. Please refer to the British Cycling website for an explanation on the age categories as well as gear restrictions which do apply to this series. If you are not a British Cycling member and you do not have a race licence you have to pay for a day licence which for juniors is £5.00 and for all other youths is £1.50. Day licence holders do not get ranking points.

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 12:15 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 12:15
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins / plus 3 laps
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 12:15 Regional Junior Only Band 5 --- 35 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 12:15
Regional Junior Only, Band 5
35 mins / plus 3 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 11:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 11:30
Youth Only, Band 5
30 mins / plus 3 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 11:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 11:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins / plus 3 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:55 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 2 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:55 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 22/09/18 – 10:55
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 2 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:25 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/09/18 – 10:25
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:25 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£5.00)
Sat 22/09/18 – 10:25
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 22/09/18 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 22/09/18 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 22/09/18 – 10:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 22/09/18 10:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sat 22/09/18 – 10:00
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk