Science in Sport Criterium League 12

Closed Circuit , Preston – Thursday, 24 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

038/EN/003/2010

Start Date:

Thu, 24th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Tom Stewart Southport CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  William Holmes Finished 00:00:00:00 0

6. William Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Jacob Shrewsbury Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  George Jones Southport CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 00:20:15:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:20:15:000
2.  Sam Stewart Southport CC Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Sean Canavan Southport CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Ethan Mayman Finished E 00:00:00:00 1

3. Ethan Mayman -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Stewart Southport CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Sadie Stewart Mossley CRT Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Stuart Henry Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  James Gullen Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Conan Mayman VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 1st 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Shane O'Neill G.S. Surosa Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Joe Skipper Zappi's Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Wilkinson Probikekit.com Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Martin Woffindin Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
9.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Roy Holmes Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
11.  Maher Al-Ausi VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Graham Payne R Whitfield Heating & Plumbing... Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Adam Wood Lotto Olympia Tienen Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Daffyd Dylan Teamwallis Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Calum Nicholson Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Paul Woodrow Team Aspire Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Oliver Cookson Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Michael Gregg Probikekit.com Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

3/4/W

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4/W - Results
1.  Jerrod Hartley Cleveleys RC Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jared Minnican Lakes RC Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Hamish Fletcher-Cooney Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Neil Hamilton Cleveleys RC Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  David Cockram Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  James McGillick G.S. Surosa Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League. No pre-entries for League regiustrations or for races, all races are EoL.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:15 National B Band 3 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/06/10 – 19:15
National B, Band 3
1 hr + 5 laps
3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/06/10 – 19:16
Regional B, Band 5
1 hr + 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

038/EN/003/2010

Start Date:

Thu, 24th Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Tom Stewart Southport CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  William Holmes Finished 00:00:00:00 0

6. William Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Eve Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Walls Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Archie Stewart Mossley CRT Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Jacob Shrewsbury Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Rosa Martin Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Robert Richardson Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
7.  George Jones Southport CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Ashley Clitheroe Red Rose Olympic CC Finished A 00:20:15:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:20:15:000
2.  Sam Stewart Southport CC Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mark McGavock Ribble Valley Juniors Finished A --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Sean Canavan Southport CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Ethan Mayman Finished E 00:00:00:00 1

3. Ethan Mayman -

Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
4.  Joe Stewart Southport CC Finished E 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Girls - Results
1.  Sadie Stewart Mossley CRT Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2 - Results
1.  Stuart Henry Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 1st 00:00:00:00 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  James Gullen Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:00:00:00 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Conan Mayman VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished 1st 00:00:00:00 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Shane O'Neill G.S. Surosa Finished 1st 00:00:00:00 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Joe Skipper Zappi's Cycling Club Finished Elite 00:00:00:00 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Wilkinson Probikekit.com Finished 2nd 00:00:00:00 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
7.  Martin Woffindin Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Dillon Byrne Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
9.  Jack Cousins Sportcity Velo Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Roy Holmes Teamwallis Racing Team Finished 1st 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
11.  Maher Al-Ausi VC St Raphael Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
12.  Graham Payne R Whitfield Heating & Plumbing... Finished 2nd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
13.  Adam Wood Lotto Olympia Tienen Finished 2nd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
14.  Daffyd Dylan Teamwallis Racing Team Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
15.  Calum Nicholson Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
16.  Paul Woodrow Team Aspire Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
17.  Oliver Cookson Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
18.  Michael Gregg Probikekit.com Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

3/4/W

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4/W - Results
1.  Jerrod Hartley Cleveleys RC Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  David Haygarth Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jared Minnican Lakes RC Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Hamish Fletcher-Cooney Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Neil Hamilton Cleveleys RC Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  David Cockram Finished 3rd 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
8.  James McGillick G.S. Surosa Finished 3rd 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League. No pre-entries for League regiustrations or for races, all races are EoL.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 24/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:15 National B Band 3 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/06/10 – 19:15
National B, Band 3
1 hr + 5 laps
3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/06/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/06/10 – 19:16
Regional B, Band 5
1 hr + 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk