albaRosaCC Summer Series #2

Closed Circuit , Leeds – Saturday, 26 May 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

430441

Start Date:

Sat, 26th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Brownlee Centre Cycle Circuit, Bodington Playing Fields, University Of Leeds, Otley Road, Leeds, West Yorkshire, LS16 8NA

View map

Entry close date

Wed, 23rd May 2018

Event Organiser:

Philip Makinson
07795670523
philip.makinson@gmail.com

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Gavin Taylor Team KTM UK Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Williams Prologue Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Reed Team KTM UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Leon Gledhill Vitus Pro Cycling Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  William Orrell-Turner Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Dobbing Ribble Cycling Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jack Fawdington FTR Milltag Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Thomas Wood Prologue Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Mark Jagger Finished 4th 10

1. Mark Jagger -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Beckitt FTR Milltag Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Kettleborough Otley CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Callum Appleby Harrogate Nova CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ben Samuels Finished 3rd 5

5. Ben Samuels -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Bramall Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ryan Forde Albarosa Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Steven Jackson Sheffrec CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Patrick Carter Ilkley Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gary Severn 3RT Finished 4th 1

10. Gary Severn - 3RT

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Felicity Gledhill Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Linda Evans Finished 3rd 8

2. Linda Evans -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Josie Cram Albarosa Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laura Tissiman York Cycleworks Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Penny Trinder Cliff Pratt Racing Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Katie Helsby The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nicola Greenwood Albion Cycling Co Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Brit Tate WNT Development Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Dobbing Ribble Cycling Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
--- Finn Coll Valley Striders CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Dexter Leeming-Sykes Otley CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joe Spivey Cliff Pratt Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lucie Cliff Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Mikey Ratcliffe Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophia Engley Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Darcey Mollitt West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Alfie Miller Finished 0

3. Alfie Miller -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Hamilton Finished 0

1. Orla Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 16:15 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 26/05/18 – 16:15

2/3

Regional A, Band 4
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 15:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 26/05/18 – 15:15
Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 14:15 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 26/05/18 – 14:15
Women Only, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:25 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 26/05/18 – 13:25
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 26/05/18 – 12:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 26/05/18 – 12:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 26/05/18 – 12:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:50 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:50
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:50 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:50
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:15
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

430441

Start Date:

Sat, 26th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Brownlee Centre Cycle Circuit, Bodington Playing Fields, University Of Leeds, Otley Road, Leeds, West Yorkshire, LS16 8NA

View map

Entry close date

Wed, 23rd May 2018

Event Organiser:

Philip Makinson
07795670523
philip.makinson@gmail.com

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Gavin Taylor Team KTM UK Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Williams Prologue Racing Team Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Reed Team KTM UK Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Ford Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lee Brown Holmfirth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Leon Gledhill Vitus Pro Cycling Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  William Orrell-Turner Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matthew Dobbing Ribble Cycling Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jack Fawdington FTR Milltag Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Thomas Wood Prologue Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Mark Jagger Finished 4th 10

1. Mark Jagger -

Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Beckitt FTR Milltag Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Kettleborough Otley CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Callum Appleby Harrogate Nova CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ben Samuels Finished 3rd 5

5. Ben Samuels -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Bramall Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ryan Forde Albarosa Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Steven Jackson Sheffrec CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Patrick Carter Ilkley Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Gary Severn 3RT Finished 4th 1

10. Gary Severn - 3RT

Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Felicity Gledhill Team 22 Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Linda Evans Finished 3rd 8

2. Linda Evans -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Longthorp Cliff Pratt Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Josie Cram Albarosa Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laura Tissiman York Cycleworks Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Penny Trinder Cliff Pratt Racing Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Katie Helsby The Racing Chance Foundation Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nicola Greenwood Albion Cycling Co Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Brit Tate WNT Development Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Lewis Dobbing Ribble Cycling Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucien Cuming East Bradford CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Daniel Hepton East Bradford CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
--- Finn Coll Valley Striders CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Dexter Leeming-Sykes Otley CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joe Spivey Cliff Pratt Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Hollis Albarosa Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lucie Cliff Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  James Canham Doncaster Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Max Waterfield Clifton CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Mikey Ratcliffe Bolsover & District Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sophia Engley Albarosa Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Darcey Mollitt West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Alfie Miller Finished 0

3. Alfie Miller -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Orla Hamilton Finished 0

1. Orla Hamilton -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 16:15 Regional A Band 4 --- 01 hr
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 26/05/18 – 16:15

2/3

Regional A, Band 4
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 15:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 26/05/18 – 15:15
Regional C+, Band 5
45 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 14:15 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 26/05/18 – 14:15
Women Only, Band 5
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 13:25 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 26/05/18 – 13:25
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 26/05/18 – 12:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 26/05/18 – 12:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 12:15 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 26/05/18 – 12:15
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:50 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:50
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:50 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:50
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:30
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:30 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:30
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:15
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/05/18 11:15 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.50)
Sat 26/05/18 – 11:15
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk