Carmarthen Freewheel League #5

Closed Circuit , Carmarthen – Wednesday, 30 May 2018

Event Summary

Event Overview


Road / Freewheel bikes only.

6.30pm

Youth B Girls

Youth B Boys

Youth A Girls

Youth A Boys

7.30pm

4th Cats.

8.15pm

2/3rd Cats.
 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the night

British Cycling membership & racing licence required on the night.

Membership and day licence available on the night.





Event Details

Event URN:

430434

Start Date:

Wed, 30th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Carmarthen Park, Morfa Lane, Carmarthen, Dyfed, SA31 3AX

View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Sadler Pedal Passion Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Dion Thomas Bynea CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Guy Rees Bynea CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ben Jones Bynea CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hefin Evans Bynea CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harry Chamberlain Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Oliver Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  John Regan Pembrokeshire Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Christopher Lloyd Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ben Goodwin Swansea University Cycling Tea... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Neil Richards Bike Doctor Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rob Dyde Pembrokeshire Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lewis Bradley Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kyle Wallis Team NBCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Owen Bynea CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Peter Davies Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Lee Hopkins Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Dan Holley Cycle-Tec Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Lawrence James Cotswold Veldrijden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ryan Dummer Finished 3rd 0

12. Ryan Dummer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Tony Krol Pembrokeshire Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Gethin Young Pembrokeshire Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Gareth Davies Bike Doctor Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jonathan Hopkins Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  SHANE DAVIES Pembrokeshire Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Gaynor Hughes Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Yeung Ng Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Andrew Watkins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Angharad Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Iago Williams Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Tomos Perkins Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £8
Youth A (With dispensation to ride 2nd and 3rd cat race) - £6

Limited track warm up time so please bring your rollers or turbo.


Limited parking available at the velodrome. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on under the stands.

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 20:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 30/05/18 – 20:15

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 30/05/18 – 19:30
Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 30/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 30/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 30/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 30/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins

Event Summary

Event Overview


Road / Freewheel bikes only.

6.30pm

Youth B Girls

Youth B Boys

Youth A Girls

Youth A Boys

7.30pm

4th Cats.

8.15pm

2/3rd Cats.
 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the night

British Cycling membership & racing licence required on the night.

Membership and day licence available on the night.





Event Details

Event URN:

430434

Start Date:

Wed, 30th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Carmarthen Park, Morfa Lane, Carmarthen, Dyfed, SA31 3AX

View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Sadler Pedal Passion Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Dion Thomas Bynea CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Guy Rees Bynea CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Owain Roberts Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ben Jones Bynea CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hefin Evans Bynea CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harry Chamberlain Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Oliver Thomas Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  John Regan Pembrokeshire Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Christopher Lloyd Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Ben Goodwin Swansea University Cycling Tea... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Neil Richards Bike Doctor Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rob Dyde Pembrokeshire Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lewis Bradley Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kyle Wallis Team NBCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Andrew Owen Bynea CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Peter Davies Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  James Lee Hopkins Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Dan Holley Cycle-Tec Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Lawrence James Cotswold Veldrijden Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ryan Dummer Finished 3rd 0

12. Ryan Dummer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Tony Krol Pembrokeshire Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Gethin Young Pembrokeshire Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Gareth Davies Bike Doctor Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jonathan Hopkins Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  SHANE DAVIES Pembrokeshire Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Gaynor Hughes Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Yeung Ng Bynea CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Andrew Watkins Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Angharad Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Iago Williams Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kieron Heuberger Gower Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Tomos Perkins Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £8
Youth A (With dispensation to ride 2nd and 3rd cat race) - £6

Limited track warm up time so please bring your rollers or turbo.


Limited parking available at the velodrome. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on under the stands.

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 20:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 30/05/18 – 20:15

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 30/05/18 – 19:30
Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 30/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 30/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 30/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 30/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 30/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk