YCRL #3 - Sleaford Wheelers CC

Closed Circuit , Lincolnshire – Saturday, 02 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

We are about providing the opportunity for youth & Junior riders for competitive riding and to develop a healthy racing culture in Lincolnshire

round 3 of 5 race series

Rider Information

Racing is between 14:00 & 17:00

Rider must be registered with valid BC club (Does not apply to Go Ride)

riders must compete in BC recognised club or team kit (Does not apply to Go Ride)

Open to riders outside of region however preference given torider from within the Region (Lincolnshire or East Midlands)

Bicycles must comply with Section 2 of BC Technical Regulations

Riders competing in Go Ride event may use, Mountain and/or Gravel,CX bikes.

PLEASE NOTE:

NO HELMET - NO RIDE

BAR ENDS - NO RIDE

NO NUMBER - NO RIDE

ALL YOUTH RIDERS MUST GO TO GEAR CHECK PRIOR TO REGISTERING TO RIDE

Event Details

Event URN:

429878

Start Date:

Sat, 2nd Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP

View map

Entry close date

Wed, 30th May 2018

Event Organiser:

Dennis Owen
5 Manor Road, Quarrington, Sleaford, Lincolnshire, NG34 8UJ
07783 455932
deo160152@gmail.com

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Reece Egner NRT racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Tyson VC Lincoln Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Adam Egner NRT racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Benjamin Shucksmith Alford Wheelers Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jake Jackson Ellmore Factory Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Hughes Sleaford Whls CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian Fleming Ellmore Factory Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Cotton VC Lincoln Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Carl Jackson Ellmore Factory Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  George Hackney PainTrain Lincoln Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jack Parsons Sleaford Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Liam Eccott Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rory King Sleaford Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Andrew Mosley Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Matthew Everton Sleaford Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  William Hart Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elise Hatton Sleaford Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Christopher Hilbert VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alfie Speck VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Leroy Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Atkinson VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Shona Mosley Finished 0

1. Shona Mosley -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Abigail Saggs Sleaford Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Chambers Lincoln Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amie Hatton Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leo Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aston Baker VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Earth Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Andrew Walker Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jamie Spratt Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Arthur Morley Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Oscar Farrow Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Oliver Turnbull Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Georgette Rand VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Candela Whyatt VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Aaron Walker Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isla Earth Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sofia Kent Finished D 0

2. Sofia Kent -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Go Ride Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Go Ride Boys TT - Results
1.  Louis Inman Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Thomas Cragg Finished 0

3. Thomas Cragg -

Points: 0 | Status: Finished
4.  William Miller VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Montgomery Clarke Tuxford Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Cameron Atkinson Finished 0

6. Cameron Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Gregor Wallace VC Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Finley Saggs Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Sam Baker Finished 0

9. Sam Baker -

Points: 0 | Status: Finished
10.  NOAH LANE Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  JOSHUA LANE Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Tristan Bramma Finished 0

12. Tristan Bramma -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Harry Cragg Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Theo Brewin VC Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Thomas Kent Finished 0

15. Thomas Kent -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Charlie Pickworth Finished 0

16. Charlie Pickworth -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Daniel Carter Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Go Ride Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Go Ride Girls TT - Results
1.  Poppy Sowden Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jennifer Clarke Tuxford Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Darcie Parroti Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

E1/2/3 Ladies will only take place if there are a minimum of 10 riders.

The race will take the form of a handicap race.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 16:10 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 02/06/18 – 16:10

3/4

Regional C+, Band 5
30km / 19 miles
1/2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 16:50 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 02/06/18 – 16:50
Women Only, Band 4
40 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 16:10 Regional Junior Only Band 4 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£14.00)
Sat 02/06/18 – 16:10
Regional Junior Only, Band 4
30km / 19 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 16:10 Women Only Band 4 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£14.00)
Sat 02/06/18 – 16:10
Women Only, Band 4
30km / 19 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 15:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£14.00)
Sat 02/06/18 – 15:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 15:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£14.00)
Sat 02/06/18 – 15:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 15:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 02/06/18 – 15:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
9km / 6 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 15:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 02/06/18 – 15:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
9km / 6 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 14:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 02/06/18 – 14:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 14:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 02/06/18 – 14:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/06/18 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Go Ride Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 14:00 Go-Ride Racing None --- 01 hr / 1km / 1 mile
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 02/06/18 – 14:00
Go-Ride Racing, None
01 hr / 1km / 1 mile
Go Ride Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 01:00 Go-Ride Racing None ---
Entry:
Sat 02/06/18 – 01:00
Go-Ride Racing, None

Event Summary

Event Overview

We are about providing the opportunity for youth & Junior riders for competitive riding and to develop a healthy racing culture in Lincolnshire

round 3 of 5 race series

Rider Information

Racing is between 14:00 & 17:00

Rider must be registered with valid BC club (Does not apply to Go Ride)

riders must compete in BC recognised club or team kit (Does not apply to Go Ride)

Open to riders outside of region however preference given torider from within the Region (Lincolnshire or East Midlands)

Bicycles must comply with Section 2 of BC Technical Regulations

Riders competing in Go Ride event may use, Mountain and/or Gravel,CX bikes.

PLEASE NOTE:

NO HELMET - NO RIDE

BAR ENDS - NO RIDE

NO NUMBER - NO RIDE

ALL YOUTH RIDERS MUST GO TO GEAR CHECK PRIOR TO REGISTERING TO RIDE

Event Details

Event URN:

429878

Start Date:

Sat, 2nd Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP

View map

Entry close date

Wed, 30th May 2018

Event Organiser:

Dennis Owen
5 Manor Road, Quarrington, Sleaford, Lincolnshire, NG34 8UJ
07783 455932
deo160152@gmail.com

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Reece Egner NRT racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Tyson VC Lincoln Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Adam Egner NRT racing Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Benjamin Shucksmith Alford Wheelers Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jake Jackson Ellmore Factory Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Hughes Sleaford Whls CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Brian Fleming Ellmore Factory Racing Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Mark Cotton VC Lincoln Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Carl Jackson Ellmore Factory Racing Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  George Hackney PainTrain Lincoln Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jack Parsons Sleaford Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Liam Eccott Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Rory King Sleaford Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Andrew Mosley Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Matthew Everton Sleaford Whls CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  William Hart Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Annabel Ramsay Leicester Forest CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Elise Hatton Sleaford Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Mia Mawson Sleaford Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Christopher Hilbert VC Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Daniel Armstrong Leicester Forest CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finley Bass The MI Racing Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Alfie Speck VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Leroy Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Oliver Atkinson VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Shona Mosley Finished 0

1. Shona Mosley -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Abigail Saggs Sleaford Whls CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Chambers Lincoln Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Amie Hatton Sleaford Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Leo Bass The MI Racing Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aston Baker VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Felix Earth Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Andrew Walker Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Jamie Spratt Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Arthur Morley Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Oscar Farrow Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Oliver Turnbull Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Georgette Rand VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Candela Whyatt VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jessica Woollas Sleaford Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Aaron Walker Lincoln Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isla Earth Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Sofia Kent Finished D 0

2. Sofia Kent -

Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Go Ride Boys TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Go Ride Boys TT - Results
1.  Louis Inman Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Thomas Cragg Finished 0

3. Thomas Cragg -

Points: 0 | Status: Finished
4.  William Miller VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Montgomery Clarke Tuxford Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Cameron Atkinson Finished 0

6. Cameron Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Gregor Wallace VC Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Finley Saggs Sleaford Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Sam Baker Finished 0

9. Sam Baker -

Points: 0 | Status: Finished
10.  NOAH LANE Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  JOSHUA LANE Witham Wheelers Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Tristan Bramma Finished 0

12. Tristan Bramma -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Harry Cragg Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Theo Brewin VC Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Thomas Kent Finished 0

15. Thomas Kent -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Charlie Pickworth Finished 0

16. Charlie Pickworth -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Daniel Carter Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Go Ride Girls TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Go Ride Girls TT - Results
1.  Poppy Sowden Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jennifer Clarke Tuxford Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Darcie Parroti Sleaford Whls CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

E1/2/3 Ladies will only take place if there are a minimum of 10 riders.

The race will take the form of a handicap race.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 16:10 Regional C+ Band 5 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 02/06/18 – 16:10

3/4

Regional C+, Band 5
30km / 19 miles
1/2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 16:50 Women Only Band 4 --- 40 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 02/06/18 – 16:50
Women Only, Band 4
40 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 16:10 Regional Junior Only Band 4 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£14.00)
Sat 02/06/18 – 16:10
Regional Junior Only, Band 4
30km / 19 miles
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 16:10 Women Only Band 4 --- 30km / 19 miles
Entry: On Day: (£14.00)
Sat 02/06/18 – 16:10
Women Only, Band 4
30km / 19 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 15:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£14.00)
Sat 02/06/18 – 15:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 15:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£14.00)
Sat 02/06/18 – 15:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 15:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 02/06/18 – 15:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
9km / 6 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 15:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 9km / 6 miles
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 02/06/18 – 15:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
9km / 6 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 14:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 02/06/18 – 14:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 14:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 02/06/18 – 14:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/06/18 – 01:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 02/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Go Ride Boys TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 14:00 Go-Ride Racing None --- 01 hr / 1km / 1 mile
Entry: On Day: (£7.00)
Sat 02/06/18 – 14:00
Go-Ride Racing, None
01 hr / 1km / 1 mile
Go Ride Girls TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 02/06/18 01:00 Go-Ride Racing None ---
Entry:
Sat 02/06/18 – 01:00
Go-Ride Racing, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk