Derby Arena Track League Autumn 2018 #5

Track League , Derby – Tuesday, 09 Oct 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

429590

Start Date:

Tue, 9th Oct 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 5th Oct 2018

Event Organiser:

Neil Lawford
money@lichfieldccc.org.uk

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Freddie Jagger Cycles In Motion Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 40 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Tempo - Results
1.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Freddie Jagger Cycles In Motion Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Pritchard OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 32 Lap Points - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Freddie Jagger Cycles In Motion Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Pritchard OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 64 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 64 Lap Scratch - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Freddie Jagger Cycles In Motion Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Broughton LIV AWOL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 32 Lap Points - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlotte Broughton LIV AWOL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 40 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Tempo - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 36 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 36 Lap Scratch - Results
1.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlotte Broughton LIV AWOL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Shaw Ilkeston Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Craig Comery Moda RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tim Higgins Finished 4th 0

2. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Philliskirk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Shaw Ilkeston Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 30 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Tempo - Results
1.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John Philliskirk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Parnell Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Culshaw Finished N/A 0

5. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  John Philliskirk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Craig Comery Moda RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim Higgins Finished 4th 0

4. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Unknown Distance - Results
1.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Parnell Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mark Culshaw Finished N/A 0

6. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  John Philliskirk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Erica Smith Finished N/A 0

4. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
A Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
A Group - 64 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
B Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
B Group - 40 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
B Group - 36 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
C Group - 30 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
C Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
D Group - 32 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
D Group - Unknown Distance (7 Laps) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Group D (Ladies only) (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

429590

Start Date:

Tue, 9th Oct 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 5th Oct 2018

Event Organiser:

Neil Lawford
money@lichfieldccc.org.uk

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Alex Haines HMT Hospitals Giant Cycling Te... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Freddie Jagger Cycles In Motion Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 40 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Tempo - Results
1.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Freddie Jagger Cycles In Motion Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Pritchard OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 32 Lap Points - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Freddie Jagger Cycles In Motion Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Alexander Pritchard OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 64 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 64 Lap Scratch - Results
1.  Joseph Perkins Leisure Lakes Bikes.com Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Freddie Jagger Cycles In Motion Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Mark Love Born to Bike Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Shaun Eden Mapperley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Matthew Coates OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Charlotte Broughton LIV AWOL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 32 Lap Points - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlotte Broughton LIV AWOL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 40 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 40 Lap Tempo - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Charlotte Parnham Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 36 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 36 Lap Scratch - Results
1.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlotte Broughton LIV AWOL Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Elena Smith Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Shaw Ilkeston Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Craig Comery Moda RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tim Higgins Finished 4th 0

2. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Philliskirk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Shaw Ilkeston Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 30 Lap Tempo

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Tempo - Results
1.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John Philliskirk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  David Parnell Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Culshaw Finished N/A 0

5. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Matilda Gurney Spalding Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  John Philliskirk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Craig Comery Moda RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tim Higgins Finished 4th 0

4. Tim Higgins -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Meek Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - Unknown Distance - Results
1.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Neve Hattee Cycle Team OnForm Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Parnell Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Mark Culshaw Finished N/A 0

6. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  John Philliskirk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Lloyd Pallett Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Erica Smith Finished N/A 0

4. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
A Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
A Group - 64 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
B Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
B Group - 40 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
B Group - 36 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
C Group - 30 Lap Tempo Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
C Group - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
D Group - 32 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
D Group - Unknown Distance (7 Laps) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 01:00 Regional C ---
Tue 09/10/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00
Group D (Ladies only) (1) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/10/18 19:00 Regional C None ---
Tue 09/10/18 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk