Derby Arena Track League Autumn 2018 #1

Track League , Derby – Tuesday, 11 Sep 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

429410

Start Date:

Tue, 11th Sep 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 7th Sep 2018

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Tom Booth Finished 0

1. Tom Booth -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Red Walters Sotonia CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tom Booth Finished 0

2. Tom Booth -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Red Walters Sotonia CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Tom Booth Finished 0

1. Tom Booth -

Points: 0 | Status: Finished
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alexander Coates Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Red Walters Sotonia CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 50 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 50 Lap Scratch - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Red Walters Sotonia CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Steven Chambers Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Edward O'Connell University of Derby Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Edward O'Connell University of Derby Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

5. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Culshaw Finished 0

5. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Louise Ireland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Erica Smith Finished 0

6. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished

D Group - 32 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 32 Lap Win & Out - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Church Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Unknown Distance (7 Laps)

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Unknown Distance (7 Laps) - Results
1.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Louise Ireland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Church Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
A Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
A Group - 50 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
B Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
C Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
D Group - 32 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
D Group - Unknown Distance (7 Laps) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

429410

Start Date:

Tue, 11th Sep 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Fri, 7th Sep 2018

Results

Confirmed Results

A Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Tom Booth Finished 0

1. Tom Booth -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Red Walters Sotonia CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - 40 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 40 Lap Points - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tom Booth Finished 0

2. Tom Booth -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Red Walters Sotonia CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alexander Shepherd Ilkeston Cycle Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

A Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Tom Booth Finished 0

1. Tom Booth -

Points: 0 | Status: Finished
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alexander Coates Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Red Walters Sotonia CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

A Group - 50 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group - 50 Lap Scratch - Results
1.  Adam Kenway Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  William Perrett University of Derby Cycling Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Red Walters Sotonia CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Joseph White Derby Mercury RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Liam Davies Vitus Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Andrew Sheret OVB Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Harry Lock Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Steven Chambers Belper BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Gregory Albiston OVB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Edward O'Connell University of Derby Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 6 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 6 Lap Dash - Results
1.  Michael Kirkland RAMcc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Edward O'Connell University of Derby Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ben Irwin OVB Finished N/A 0

5. Ben Irwin - OVB

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group - 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group - 30 Lap Scratch - Results
1.  Kenny Cliffe Leicester Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lee Gaskin Mapperley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Miller Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Gough OVB Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joshua Scales Born to Bike Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mark Culshaw Finished 0

5. Mark Culshaw -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Rebecca Durrell Storey Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

C Group - 32 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 32 Lap Points - Results
1.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Gary Dalley Cyclo Monster Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  David Irwin Velo Club Bridgford Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matt Hill Ilkeston Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Geoff Cooke Bush Healthcare CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Carl Allsop Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Andrew Thomas Derby Mercury RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Jason Hardwick Daventry Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 20 Lap Scratch - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Louise Ireland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - 30 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 30 Lap Win & Out - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Erica Smith Finished 0

6. Erica Smith -

Points: 0 | Status: Finished

D Group - 32 Lap Win & Out

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - 32 Lap Win & Out - Results
1.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Alison Fovargue Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Church Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Amy Mandefield EvoVelo Karbona Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

D Group - Unknown Distance (7 Laps)

Position Name Club name Rider status Category Points
D Group - Unknown Distance (7 Laps) - Results
1.  Emma Hill Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Louise Ireland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Sarah Church Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Emily Capewell Lichfield City CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Sign on from 6pm in Arena entrance foyer

Warm up from 6.30pm - subject to Commissaire

Racing from 7pm to 10pm. 

Each group will normally have 4 races from a mix of scratch, points, devil, win & out and anything else we think of.

The Races

A Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
A Group - 40 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
A Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
A Group - 50 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
B Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
B Group - 6 Lap Dash Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
B Group - 30 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
C Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
C Group - 32 Lap Points Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
C Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 01:00
D Group - 20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
D Group - 30 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
D Group - 32 Lap Win & Out Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
D Group - Unknown Distance (7 Laps) Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 01:00 Regional C ---
Tue 11/09/18 – 01:00
Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group A (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group B (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Group C (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group C (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00
Regional C, None
Group D (Ladies only) (1) (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 11/09/18 19:00 Regional C None ---
Tue 11/09/18 – 19:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk