HSBC UK | National Youth Circuit Championships 2018

Closed Circuit , North Yorkshire – Sunday, 08 Jul 2018

Event Summary

Event Overview

The Festival has been in existence for the last 8 years after a gap of 20 years. The location of the circuit overlooks the seaside town of Scarborough and is famous for the motorcycle road races that have been promoted there since the 50's. We benefit from the use of a 'quiet' day to offset the noise of the motorcycle days. Unless you have ridden the full circuit, it is hard to describe but is unlike anything else used for Youth and Junior races, hence the shorter times for races. It is however, not for the faint hearted as the first edition proved. It remains though, a true hard circuit to test the future stars of cycle racing for another year. Are you ready for it again? 2018 will see the last event for Organiser Pete Sutton as he heads for his pension in September!, thus he has taken on  for his final event, the Youth National Circuit Champs plus a stand alone U12 race to start things off. The event will have full HSBC backing and branding.Timing chips will be used again this year. Don't forget the Hill Climb during the afternoon break and the extra time for the afternoon racers to try the circuit. Don't forget also, Saturday 7th has the Sportive in the morning followed by Go Ride  & Karts for the kids and the Yorkshire Cyclo Cross Association CX races from 1pm. As usual, the event field can be booked for Tents, Motorhomes and Caravans via this website - Noon Friday 6th to Noon Monday 9th. Hope to see you all soon!

Event Details

Event URN:

427780

Start Date:

Sun, 8th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Oliver's Mount, Weaponess Lane, Scarborough, North Yorkshire, YO11 2YW

View map

Entry close date

Fri, 15th Jun 2018

Event Organiser:

Peter Sutton
07484185221
ps259@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Euan Macleod Willebrord Wil Vooruit Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Robert Donaldson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  George Ball Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  George Greensmith Propello Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Iwan Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  George Radcliffe Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Dominic Pullen Propello Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
52.  James Lloyd Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
57.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
58.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
59.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
60.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
61.  Fraser Gault Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
62.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
63.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
64.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
65.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
66.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
67.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
68.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
69.  Innes Harvey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
70.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
71.  William Jewitt Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
72.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
73.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
74.  Conor Jones Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
75.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
76.  Jack Coates Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
77.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
78.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
79.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
80.  Ben Woodland North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
81.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
82.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
83.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
84.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
85.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
86.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
87.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
88.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
89.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
90.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
91.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
92.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
93.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
94.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
95.  Harry Wood Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
96.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
97.  Jenson Brown Finished A 0

97. Jenson Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
98.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
99.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
100.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
101.  Sam Clarfield Regents Park Rouleurs Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
102.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
103.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
104.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
105.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
106.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
107.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- James Anthony Beeston Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Lance Childs VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Lucien Cuming East Bradford CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jamie Pullen Maison Du Velo-Storck Bikes UK Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Callum Reid Squadra Scozzese Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- William Truelove Abergavenny Road Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eluned King Towy Riders Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Flora Perkins VC Londres Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Ava Oxley-Szilagyi Wheelbase Cabtech Junior RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Imogen Chastell VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Harley Pell LIV AWOL Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Flora Knight Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Charlotte-Louise McGreevy LIV AWOL Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Olivia Ingham Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Millie Jones Manilla GRN Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Lauren Davis Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Roisin Lally Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Sannah Zaman Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Issy McKinnon Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Natalie Bloomer VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Rebecca Dawes Clifton CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Rachel Earnshaw Team JRC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Ifan Roberts-Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Tarling Team Backstedt/Hotchillee Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Charles Engley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Callum Laborde Iceni Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
42.  Deetry Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
43.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
44.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
45.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
46.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
47.  William Ryan Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
48.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
49.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
50.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
51.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
52.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
53.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
54.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
55.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
56.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
57.  Thomas Wadsworth WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
58.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
59.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
60.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
61.  Billy Laight Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
62.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
63.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
64.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
65.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
66.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jameson Pero Rhyl Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Team Backstedt/Hotchillee Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Amy Pullen Taw Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Morgan Sophie Crussell Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Patrick Havercroft Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Daniel Kemp Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Trayden Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Struan Shaw Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
33.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
34.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
35.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
36.  Thomas Newby Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
37.  Oliver Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
38.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
39.  Jack Livesey Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
40.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
41.  Jake Whitecunas Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
42.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Stevens Eastlands Velo Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Zoe Parker Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Kate Rudkin Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

2 days of events: Sportive & Cyclo Cross on Saturday 7th on Olivers Mount and Circuit Races on Sunday 8th, again at Oliver's Mount. Also a CTT Hillclimb at 1215pm Sunday, again at Olivers Mount. All Sunday  races can accept 120 riders plus reserves due to size of circuit which can accommodate a larger field than normal. ALL EVENTS ARE PRE-ENTRY ONLY! Camping/Caravans/Motorhomes on top field Friday / Saturday / Sunday. (Note- no egress from campsite from 9am-end of racing on Sunday-road closed for racing only) Note: All youth races will have laps on the iconic full motorcycle circuit (2.4m/4.1km) which involves dropping off the top circuit ridge onto the full motorcycle circuit and back up again. This is unlike anything else in the country,you have been warned! Both circuits are open roads for all but 6 days a year and are closed at our expense for the day, hence the slightly higher entry cost. U8/U10 Youth riders will be catered for by Go Ride Racing, in line with the new regulations for National events. Nearly £2000 in prizes, so be there to get in the money!

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 15:15 Youth Only Band 3 --- 01 hr
Entry:
Sun 08/07/18 – 15:15
Youth Only, Band 3
01 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 14:00 Youth Only Band 3 --- 55 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 14:00
Youth Only, Band 3
55 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 Youth Only Band 3 --- 55 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 11:00
Youth Only, Band 3
55 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:45 Youth Only Band 3 --- 50 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 09:45
Youth Only, Band 3
50 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 09:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 09:00
Youth Only, None
30 mins
Camping/Caravan/Motorhome - Friday 6th - 1 night Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Saturday 7th - 1 night Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Sunday 8th - 1 night Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Sat 7th/Sun 8th - 2 nights Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Fri 6th/Sat 7th - 2 nights Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Fri 6th/Sat 7th/Sun 8th - All 3 nights Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£33.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
- Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Women Only None ---
Entry:
Sun 08/07/18 – 00:00
Women Only, None

Event Summary

Event Overview

The Festival has been in existence for the last 8 years after a gap of 20 years. The location of the circuit overlooks the seaside town of Scarborough and is famous for the motorcycle road races that have been promoted there since the 50's. We benefit from the use of a 'quiet' day to offset the noise of the motorcycle days. Unless you have ridden the full circuit, it is hard to describe but is unlike anything else used for Youth and Junior races, hence the shorter times for races. It is however, not for the faint hearted as the first edition proved. It remains though, a true hard circuit to test the future stars of cycle racing for another year. Are you ready for it again? 2018 will see the last event for Organiser Pete Sutton as he heads for his pension in September!, thus he has taken on  for his final event, the Youth National Circuit Champs plus a stand alone U12 race to start things off. The event will have full HSBC backing and branding.Timing chips will be used again this year. Don't forget the Hill Climb during the afternoon break and the extra time for the afternoon racers to try the circuit. Don't forget also, Saturday 7th has the Sportive in the morning followed by Go Ride  & Karts for the kids and the Yorkshire Cyclo Cross Association CX races from 1pm. As usual, the event field can be booked for Tents, Motorhomes and Caravans via this website - Noon Friday 6th to Noon Monday 9th. Hope to see you all soon!

Event Details

Event URN:

427780

Start Date:

Sun, 8th Jul 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Oliver's Mount, Weaponess Lane, Scarborough, North Yorkshire, YO11 2YW

View map

Entry close date

Fri, 15th Jun 2018

Event Organiser:

Peter Sutton
07484185221
ps259@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Alec Gregory Pedal Power Loughborough Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Euan Macleod Willebrord Wil Vooruit Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Matthew Kingston Lichfield City CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Robert Donaldson Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Daniel Barnes Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Archie Peet Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  George Ball Furness Flyers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Jake Crossley Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  George Greensmith Propello Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Matthew Hickman I-Team Cyclists' Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Iwan Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  George Radcliffe Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Lachlan Hacker North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Adam Bent Nutcracker Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Dominic Pullen Propello Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
51.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
52.  James Lloyd Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
53.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
54.  Josh Field Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
55.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
56.  James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
57.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
58.  Nathan Edensor Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
59.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
60.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
61.  Fraser Gault Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
62.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
63.  Gethin Price Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
64.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
65.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
66.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
67.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
68.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
69.  Innes Harvey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
70.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
71.  William Jewitt Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
72.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
73.  Adam Smith Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
74.  Conor Jones Solihull CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
75.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
76.  Jack Coates Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
77.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
78.  Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
79.  Liam Davison East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
80.  Ben Woodland North Devon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
81.  Euan Sanderson Cleveland Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
82.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
83.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
84.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
85.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
86.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
87.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
88.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
89.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
90.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
91.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
92.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
93.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
94.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
95.  Harry Wood Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
96.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
97.  Jenson Brown Finished A 0

97. Jenson Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
98.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
99.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
100.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
101.  Sam Clarfield Regents Park Rouleurs Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
102.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
103.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
104.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
105.  Isaac Warrington Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
106.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
107.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- James Anthony Beeston Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Lance Childs VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Lucien Cuming East Bradford CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jamie Pullen Maison Du Velo-Storck Bikes UK Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Callum Reid Squadra Scozzese Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- William Truelove Abergavenny Road Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eluned King Towy Riders Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Josie Nelson Lichfield City CC Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Flora Perkins VC Londres Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Lucy Hart Mid Shropshire Wheelers Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Ellen Bennett Welwyn Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Chloe Hinchliffe Holmfirth Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Ellen Inglis Kent Velo Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Ava Oxley-Szilagyi Wheelbase Cabtech Junior RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Madelaine Leech Huddersfield Star Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Imogen Chastell VC Londres Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Harley Pell LIV AWOL Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Flora Knight Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Charlotte-Louise McGreevy LIV AWOL Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Darcey Ellis Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Freya Richardson Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Olivia Ingham Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Millie Jones Manilla GRN Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Molli Keenor Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Lauren Davis Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Poppy Pattinson Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Roisin Lally Derwentside CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Freja Smith Hetton Hawks Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Sannah Zaman Panagua CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Issy McKinnon Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Ruby Yates Holmfirth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Natalie Bloomer VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
46.  Abby Munro Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
47.  Megan Howarth Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
48.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
49.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
50.  Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Rebecca Dawes Clifton CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Rachel Earnshaw Team JRC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Alice Towers RST/Cycle Division Racing Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Ifan Roberts-Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Joshua Tarling Team Backstedt/Hotchillee Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Sebastien Cuming East Bradford CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  William Smith Verulam - reallymoving.com Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Oliver Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Bjoern Koerdt All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Seb Cliffe Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Charles Engley Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Callum Laborde Iceni Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
35.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
36.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Callum Watson East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
38.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
40.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
42.  Deetry Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
43.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
44.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
45.  Ben Ramsden East Bradford CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
46.  Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
47.  William Ryan Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
48.  Benjamin Gill Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
49.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
50.  Joe Waterfield Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
51.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
52.  Harry Ellison Pedalsport Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
53.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
54.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
55.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
56.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
57.  Thomas Wadsworth WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
58.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
59.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
60.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
61.  Billy Laight Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
62.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
63.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
64.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
65.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
66.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Jameson Pero Rhyl Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Team Backstedt/Hotchillee Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Amy Pullen Taw Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Grace Castle Mountain Goat Coaching Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ellie Swingell Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Lola Ellis Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Freya Whiteside Ilkley Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Hope Inglis Kent Velo Kids Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Lotty Dawson Team Milton Keynes Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Freya Eccleston Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Morgan Sophie Crussell Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Willow Morris Hetton Hawks Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B
--- Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joshua Jackson Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Patrick Havercroft Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Luca Bradley Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Noah Ellison Pedalsport Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Daniel Kemp Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Jude Du Toit Bolsover & District Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
24.  Trayden Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
27.  Finlay Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
28.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
29.  Matthew Peace Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
30.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
31.  Struan Shaw Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
32.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
33.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
34.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
35.  Archie Gill Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
36.  Thomas Newby Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
37.  Oliver Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
38.  Luca Bednarek Albarosa Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
39.  Jack Livesey Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
40.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
41.  Jake Whitecunas Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
42.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Stevens Eastlands Velo Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Florence Greenhalgh East Bradford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Zoe Parker Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Abigail Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Kate Rudkin Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

2 days of events: Sportive & Cyclo Cross on Saturday 7th on Olivers Mount and Circuit Races on Sunday 8th, again at Oliver's Mount. Also a CTT Hillclimb at 1215pm Sunday, again at Olivers Mount. All Sunday  races can accept 120 riders plus reserves due to size of circuit which can accommodate a larger field than normal. ALL EVENTS ARE PRE-ENTRY ONLY! Camping/Caravans/Motorhomes on top field Friday / Saturday / Sunday. (Note- no egress from campsite from 9am-end of racing on Sunday-road closed for racing only) Note: All youth races will have laps on the iconic full motorcycle circuit (2.4m/4.1km) which involves dropping off the top circuit ridge onto the full motorcycle circuit and back up again. This is unlike anything else in the country,you have been warned! Both circuits are open roads for all but 6 days a year and are closed at our expense for the day, hence the slightly higher entry cost. U8/U10 Youth riders will be catered for by Go Ride Racing, in line with the new regulations for National events. Nearly £2000 in prizes, so be there to get in the money!

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 15:15 Youth Only Band 3 --- 01 hr
Entry:
Sun 08/07/18 – 15:15
Youth Only, Band 3
01 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 14:00 Youth Only Band 3 --- 55 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 14:00
Youth Only, Band 3
55 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 11:00 Youth Only Band 3 --- 55 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 11:00
Youth Only, Band 3
55 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:45 Youth Only Band 3 --- 50 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 09:45
Youth Only, Band 3
50 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 09:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 09:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry:
Sun 08/07/18 – 09:00
Youth Only, None
30 mins
Camping/Caravan/Motorhome - Friday 6th - 1 night Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Saturday 7th - 1 night Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Sunday 8th - 1 night Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£11.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Sat 7th/Sun 8th - 2 nights Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Fri 6th/Sat 7th - 2 nights Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
Camping/Caravan/Motorhome - Fri 6th/Sat 7th/Sun 8th - All 3 nights Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: On Day: (£33.00)
Sun 08/07/18 – 00:00
- Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/07/18 00:00 Women Only None ---
Entry:
Sun 08/07/18 – 00:00
Women Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk