ART & Take3 Summer Series Week 11

Closed Circuit , Abingdon – Wednesday, 15 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

Finally a summer series hosted by Abingdon Race Team and Take3 at Dalton Barracks. 12 Wednesday nights of racing following our successful winter crit series format.

Racing kicking off from 1830 to give plenty of time to get to us after work. Cash prizes for the Top 3 in all races and food/drink available from our HQ.

We know there has been huge demand for racing in the area so we hope our usual format and organisation proves to be a huge success in promoting racing in the local area.

1830 Mens Cat 4 Only

1831 Mens E12

1930 Mens Cat 3 Only

1931 Ladies 234

We look forward to seeing you soon!!

Event Details

Event URN:

427303

Start Date:

Wed, 15th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ

View map

Event Organiser:

Nathan Franks
abingdonraceteam@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Ollie Taylor Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ross Holland BPF Cycling Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Henry Latimer Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Gregory Fitzek ZeroBC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Oliver Withers Velolife Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nick Day Team Milton Keynes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Cameron Smalley Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hugo Govett Team Milton Keynes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Dale GS Henley Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Parris GS Henley Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Archie Whyte BPF Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jason Holder Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tom Radburn BPF Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Callum Deakin Mid Devon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jed Ellerby Reading CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Darren Worthington Mickey Cranks CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Hayden GS Henley Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tim Doole Maybush CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Carey Hart Evolution Racing Team Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Will Pepper Cowley Road Condors Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Henry Eve North Cotswold CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Mills Cowley Road Condors Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Sam Boulton Didcot Phoenix CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ivo Mayfield Newbury RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Aimee Jones Cowley Road Condors Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dani Gloyn Finished 3rd 8

2. Dani Gloyn -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebekah Nash University of Bristol CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bexy Dew Army Cycling Union Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Laura Pittard Abingdon Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Hermione Harrison Cowley Road Condors Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Francesca Derbyshire Army Cycling Union Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Elinor Spencer Abingdon Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kristen Lovelock Cowley Road Condors Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Cyndi Goh Cowley Road Condors Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

RACE TIMES

 

PLEASE NOTE START TIMES FOR THIS WEEK IS 15 MINUTES PRIOR TO THE PREVIOUS EVENTS

1830 Mens Cat 4 Only

1831 Mens E12

1930 Mens Cat 3 Only

1931 Ladies 234

All races will be 45 minutes plus 3 laps with an approximate 50 minute duration when using the shortest loop.

Entries will close each Sunday evening prior to the race. Day licences are available for those wanting to give racing a go. Plenty of marshals and first aiders on hand to assist if necessary.

All racers to make their way to the HQ through the Barrow Road entrance to the airfield. HQ will be in the scout hut as per previous events.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/08/18 18:31 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 15/08/18 – 18:31
Regional C+, Band 5
45 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/08/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 15/08/18 – 19:30
Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/08/18 18:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 15/08/18 – 18:30
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/08/18 19:31 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 15/08/18 – 19:31
Women Only, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

Finally a summer series hosted by Abingdon Race Team and Take3 at Dalton Barracks. 12 Wednesday nights of racing following our successful winter crit series format.

Racing kicking off from 1830 to give plenty of time to get to us after work. Cash prizes for the Top 3 in all races and food/drink available from our HQ.

We know there has been huge demand for racing in the area so we hope our usual format and organisation proves to be a huge success in promoting racing in the local area.

1830 Mens Cat 4 Only

1831 Mens E12

1930 Mens Cat 3 Only

1931 Ladies 234

We look forward to seeing you soon!!

Event Details

Event URN:

427303

Start Date:

Wed, 15th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ

View map

Event Organiser:

Nathan Franks
abingdonraceteam@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Ollie Taylor Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  John Hale WORX Factory Racing Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ross Holland BPF Cycling Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Henry Latimer Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Gregory Fitzek ZeroBC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Oliver Withers Velolife Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nicholas Owen Abingdon Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nick Day Team Milton Keynes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Cameron Smalley Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hugo Govett Team Milton Keynes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Dale GS Henley Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Parris GS Henley Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Archie Whyte BPF Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jason Holder Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tom Radburn BPF Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Callum Deakin Mid Devon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Jed Ellerby Reading CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Darren Worthington Mickey Cranks CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Hayden GS Henley Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Tim Doole Maybush CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Carey Hart Evolution Racing Team Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Will Pepper Cowley Road Condors Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Henry Eve North Cotswold CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Mills Cowley Road Condors Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Sam Boulton Didcot Phoenix CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ivo Mayfield Newbury RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Aimee Jones Cowley Road Condors Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Dani Gloyn Finished 3rd 8

2. Dani Gloyn -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Rebekah Nash University of Bristol CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Bexy Dew Army Cycling Union Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Laura Pittard Abingdon Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Hermione Harrison Cowley Road Condors Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Francesca Derbyshire Army Cycling Union Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Elinor Spencer Abingdon Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kristen Lovelock Cowley Road Condors Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Cyndi Goh Cowley Road Condors Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

RACE TIMES

 

PLEASE NOTE START TIMES FOR THIS WEEK IS 15 MINUTES PRIOR TO THE PREVIOUS EVENTS

1830 Mens Cat 4 Only

1831 Mens E12

1930 Mens Cat 3 Only

1931 Ladies 234

All races will be 45 minutes plus 3 laps with an approximate 50 minute duration when using the shortest loop.

Entries will close each Sunday evening prior to the race. Day licences are available for those wanting to give racing a go. Plenty of marshals and first aiders on hand to assist if necessary.

All racers to make their way to the HQ through the Barrow Road entrance to the airfield. HQ will be in the scout hut as per previous events.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/08/18 18:31 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 15/08/18 – 18:31
Regional C+, Band 5
45 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/08/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 15/08/18 – 19:30
Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/08/18 18:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 15/08/18 – 18:30
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/08/18 19:31 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 15/08/18 – 19:31
Women Only, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk