ART & Take3 Summer Series Week 9

Closed Circuit , Abingdon – Wednesday, 01 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

Finally a summer series hosted by Abingdon Race Team and Take3 at Dalton Barracks. 12 Wednesday nights of racing following our successful winter crit series format.

Racing kicking off from 1845 to give plenty of time to get to us after work. Cash prizes for the Top 3 in all races and food/drink available from our HQ.

We know there has been huge demand for racing in the area so we hope our usual format and organisation proves to be a huge success in promoting racing in the local area.

1845 Mens Cat 4 Only

1846 Mens E12

1945 Mens Cat 3 Only

1946 Ladies 234

We look forward to seeing you soon!!

Event Details

Event URN:

427301

Start Date:

Wed, 1st Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ

View map

Event Organiser:

Nathan Franks
abingdonraceteam@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jacques Sauvagnargues Team Wiggins Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ross Holland BPF Cycling Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Luke Nolan Latchem Sunwise Race Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Henry Latimer Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ollie Taylor Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Przemyslaw Kozak Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Timothy Allen Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Cameron Smalley Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hugo Govett Team Milton Keynes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joe Baker ZeroBC Development Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jason Holder Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Holland Cowley Road Condors Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nick Parris GS Henley Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Fraser Joyce Cotswold Veldrijden Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kieran Roebuck Royal Air Force CA Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Barlow Bicester Millennium CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Michael Ruiz Cowley Road Condors Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jonathan Hitch Army Cycling Union Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jona Boender Cowley Road Condors Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Simon Mills Cowley Road Condors Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alex Whitehall Steele Davis Via Roma RT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Barnett Hart Evolution Racing Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Harvey Abingdon Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Robert Snook BIKESTRONG-KTM Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nicholas Oliver Woking Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ben Houston East Grinstead CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Hermione Harrison Cowley Road Condors Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jessica Reynolds Cowley Road Condors Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Elinor Spencer Abingdon Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Francesca Derbyshire Army Cycling Union Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cyndi Goh Cowley Road Condors Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laura Pittard Abingdon Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rose McGovern Cowley Road Condors Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Brass Abingdon Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Amy Marks CC London Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Charlotte Beechey Shutt Ridley RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

RACE TIMES

1845 Mens Cat 4 Only

1846 Mens E12

1945 Mens Cat 3 Only

1946 Ladies 234

All races will be 45 minutes plus 3 laps with an approximate 50 minute duration when using the shortest loop.

Entries will close each Sunday evening prior to the race. Day licences are available for those wanting to give racing a go. Plenty of marshals and first aiders on hand to assist if necessary.

All racers to make their way to the HQ through the Barrow Road entrance to the airfield. HQ will be in the scout hut as per previous events.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/08/18 18:46 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 01/08/18 – 18:46
Regional C+, Band 5
45 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/08/18 19:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 01/08/18 – 19:45
Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/08/18 18:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 01/08/18 – 18:45
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/08/18 19:46 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 01/08/18 – 19:46
Women Only, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

Finally a summer series hosted by Abingdon Race Team and Take3 at Dalton Barracks. 12 Wednesday nights of racing following our successful winter crit series format.

Racing kicking off from 1845 to give plenty of time to get to us after work. Cash prizes for the Top 3 in all races and food/drink available from our HQ.

We know there has been huge demand for racing in the area so we hope our usual format and organisation proves to be a huge success in promoting racing in the local area.

1845 Mens Cat 4 Only

1846 Mens E12

1945 Mens Cat 3 Only

1946 Ladies 234

We look forward to seeing you soon!!

Event Details

Event URN:

427301

Start Date:

Wed, 1st Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ

View map

Event Organiser:

Nathan Franks
abingdonraceteam@hotmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  Jacques Sauvagnargues Team Wiggins Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ross Holland BPF Cycling Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Luke Nolan Latchem Sunwise Race Team Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Henry Latimer Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Jered Allcock Shutt Ridley RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John Hale WORX Factory Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Ollie Taylor Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Przemyslaw Kozak Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Timothy Allen Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Cameron Smalley Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hugo Govett Team Milton Keynes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joe Baker ZeroBC Development Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jason Holder Cotswold Cycles-TREK Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Holland Cowley Road Condors Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nick Parris GS Henley Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Fraser Joyce Cotswold Veldrijden Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kieran Roebuck Royal Air Force CA Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  James Barlow Bicester Millennium CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Michael Ruiz Cowley Road Condors Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jonathan Hitch Army Cycling Union Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jona Boender Cowley Road Condors Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Simon Mills Cowley Road Condors Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alex Whitehall Steele Davis Via Roma RT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Paul Barnett Hart Evolution Racing Team Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Mark Harvey Abingdon Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Robert Snook BIKESTRONG-KTM Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Nicholas Oliver Woking Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Ben Houston East Grinstead CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Hermione Harrison Cowley Road Condors Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jessica Reynolds Cowley Road Condors Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Elinor Spencer Abingdon Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Francesca Derbyshire Army Cycling Union Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cyndi Goh Cowley Road Condors Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laura Pittard Abingdon Race Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rose McGovern Cowley Road Condors Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Charlotte Brass Abingdon Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Amy Marks CC London Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Charlotte Beechey Shutt Ridley RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

RACE TIMES

1845 Mens Cat 4 Only

1846 Mens E12

1945 Mens Cat 3 Only

1946 Ladies 234

All races will be 45 minutes plus 3 laps with an approximate 50 minute duration when using the shortest loop.

Entries will close each Sunday evening prior to the race. Day licences are available for those wanting to give racing a go. Plenty of marshals and first aiders on hand to assist if necessary.

All racers to make their way to the HQ through the Barrow Road entrance to the airfield. HQ will be in the scout hut as per previous events.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/08/18 18:46 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 01/08/18 – 18:46
Regional C+, Band 5
45 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/08/18 19:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 01/08/18 – 19:45
Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/08/18 18:45 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 01/08/18 – 18:45
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/08/18 19:46 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 01/08/18 – 19:46
Women Only, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk