Mud, Sweat and Gears Central XC Series - R1 Black Park

MTB XC , Slough – Sunday, 03 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoying our events.

This is the new Central Region XC Series that we are promoting with Kaizen Cycling www.kaizencycling.co.uk/.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

427272

Start Date:

Sun, 3rd Jun 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Black Park Country Park, Black Park Road, Wexham, Slough, Buckinghamshire, SL3 6DS

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Central Cross Country Series

Event Organiser:

Matthew Ewings
matt@mudsweatgears.co.uk

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Lauren Cracknell Pedalon.co.uk Finished Expert 01:31:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:43:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Ashwood Cycle Team OnForm Finished Junior 01:19:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:51:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Agne Kudirkaite WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:21:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:36:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Samantha Jones Four4th Finished Veteran 01:29:09:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:09:000
2.  Malgorzata McPherson WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:29:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:46:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Amelie Prior Banjo Cycles Finished Youth 01:07:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:16:000
2.  Paige Laurie Finished --- 0

2. Paige Laurie -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 01:08:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:51:000
2.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 01:09:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:38:000
3.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 01:12:05:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:05:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Kate Dance Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:53:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:33:000
2.  Alexandra Earl WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 00:53:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:49:000
3.  Meirion Miller Finished 01:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:00:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Charles Rollins Welwyn Wheelers CC Finished Youth 01:02:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:35:000
2.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished Youth 01:06:39:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:39:000
3.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 01:08:45:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:45:000
4.  Daniel Kirby Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 01:14:44:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:44:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Juvenile 01:01:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:05:000
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 01:01:06:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:06:000
3.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Juvenile 01:02:12:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:12:000
4.  William Shield Summit MTB Club Finished Juvenile 01:03:47:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:47:000
5.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Juvenile 01:04:30:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:30:000
6.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 01:04:54:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:54:000
7.  Benjamin Bisson WORX Factory Racing Finished Juvenile 01:05:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:22:000
8.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 01:07:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:27:000
9.  Joshua Morris Numplumz Mountainbikers Finished Juvenile 01:11:46:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:46:000
10.  Tristan Wenger Finished 01:15:34:000 0

10. Tristan Wenger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:34:000
11.  William Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jimmy Graham Finished --- 0

12. Jimmy Graham -

Points: 0 | Status: Finished
--- Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  George Holland Finished 01:00:58:000 0

1. George Holland -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:58:000
2.  Andrew Cracknell Finished 01:01:53:000 0

2. Andrew Cracknell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:53:000
3.  Matt Eley Finished 01:02:17:000 0

3. Matt Eley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:17:000
4.  Peter Simmonds Army Cycling Union Finished N/A 01:03:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:07:000
5.  John Cavill Welwyn Wheelers CC Finished N/A 01:03:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:21:000
6.  Matthew Cracknell Finished N/A 01:03:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:42:000
7.  Tomasz Studzinski Finished N/A 01:04:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:49:000
8.  Philip Neal Abingdon Race Team Finished Sport 01:05:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:10:000
9.  Neil Cooper Finished 01:05:26:000 0

9. Neil Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:26:000
10.  Phil Clayton Finished 01:05:43:000 0

10. Phil Clayton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:43:000
11.  Richard Miller Finished N/A 01:05:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:45:000
12.  Paul Morris Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:06:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:06:06:000
13.  David Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 01:06:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:06:28:000
14.  Alvaro Mari-thompson Finished 01:06:42:000 0

14. Alvaro Mari-thompson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:42:000
15.  Martin Hawker Finished N/A 01:06:51:000 0

15. Martin Hawker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:51:000
15.  Colin Houston Finished 01:06:51:000 0

15. Colin Houston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:51:000
17.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished G/Vet 01:10:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:10:05:000
18.  robert balderston Finished 01:10:57:000 0

18. robert balderston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:57:000
19.  Phil Kirby VC Londres Finished Veteran 01:11:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:11:27:000
20.  Jake Slattery WDMBC/Specialized Ruislip Finished 01:11:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:39:000
21.  Adam Raeburn-James WDMBC/Specialized Ruislip Finished 01:13:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:07:000
22.  Martin Browne Finished 01:14:04:000 0

22. Martin Browne -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:04:000
23.  Jeff Conabere Team Trident Finished N/A 01:14:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:29:000
24.  Rob Haddock Summit MTB Club Finished N/A 01:15:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:04:000
25.  Douglas Corbett Finished N/A 01:17:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:52:000
26.  Stuart Cann Finished 01:18:06:000 0

26. Stuart Cann -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:06:000
27.  John Rees Finished 01:18:22:000 0

27. John Rees -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:22:000
28.  Paul Domjan Finished 01:20:07:000 0

28. Paul Domjan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:07:000
29.  Kevin Carter Finished 01:20:29:000 0

29. Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:29:000
30.  Al Stuart Finished --- 0

30. Al Stuart -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tom Harrison WDMBC/Specialized Ruislip Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Trevor Raymond Did not finish --- 0

30. Trevor Raymond -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Boys RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys RACE ONLY - Results
1.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 00:16:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:37:000
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:16:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:37:000
3.  Thomas Cracknell Pedalon.co.uk Finished N/A 00:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:40:000
4.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:17:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:15:000
5.  Tom Newall Finished 00:17:46:000 0

5. Tom Newall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:46:000
6.  Adam Jones Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:17:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:51:000
7.  Leon Atkins Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:17:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:56:000
8.  Mak Larkin trainSharp Club Finished N/A 00:18:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:35:000
9.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:42:000
10.  Finlay Macfarlane Finished 00:18:43:000 0

10. Finlay Macfarlane -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:43:000
10.  Aidan Prior Zappi Racing Team Finished N/A 00:18:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:43:000
12.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished N/A 00:18:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:44:000
13.  Ben Donald Summit MTB Club Finished N/A 00:18:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:51:000
14.  Eddy Haddock Summit MTB Club Finished N/A 00:19:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:30:000
15.  Huw Watkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:19:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:31:000
16.  Peter Donald Summit MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Thomas Caine Pedal Heaven Kids Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Isaac Godman Summit MTB Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Matthew Cann Finished --- 0

19. Matthew Cann -

Points: 0 | Status: Finished
--- Benedict Scott Summit MTB Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 12 Girls RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls RACE ONLY - Results
1.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:17:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:28:000
2.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:18:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:30:000
3.  Zoe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:18:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:46:000
4.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:18:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:54:000
5.  Katie Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:19:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:31:000

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 00:09:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:07:000
2.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 00:09:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:30:000
3.  Oliver Laurie Summit MTB Club Finished 00:09:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:44:000
4.  Beau Larkin Finished N/A 00:10:36:000 0

4. Beau Larkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:36:000
5.  Rafael Domjan Finished 00:10:50:000 0

5. Rafael Domjan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:50:000
6.  Barnaby Smith Team Darenth Finished N/A 00:10:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:55:000
7.  Oliver Lord Finished 00:10:58:000 0

7. Oliver Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:58:000
8.  Dylan Webb Finished N/A 00:10:59:000 0

8. Dylan Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:59:000
9.  Woody Clayton Finished 00:11:11:000 0

9. Woody Clayton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:11:000
10.  Harry Barnes Sprockets Cycle Club Finished N/A 00:12:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:37:000
11.  Daniel Cann Finished 00:12:42:000 0

11. Daniel Cann -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:42:000
12.  Christopher Mutchell Milton Keynes BMX Racing Club Finished N/A 00:13:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:14:000
13.  Archie Mutchell Finished 00:13:15:000 0

13. Archie Mutchell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:15:000
14.  Azai Domjan Finished --- 0

14. Azai Domjan -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Max O`dell Finished --- 0

15. Max O`dell -

Points: 0 | Status: Finished

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls - Results
1.  Rosalie Godman Summit MTB Club Finished 00:10:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:49:000
2.  Ruby O'Dell St Ives CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Megan Caine Pedal Heaven Kids Finished N/A 00:13:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:42:000
4.  Beatrice Scott Finished --- 0

4. Beatrice Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Scott Chappell Pedalon.co.uk Finished Elite 01:35:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:08:000
2.  Sam Edwards Cotswold Cycles-TREK Finished Expert 01:36:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:29:000
3.  Neil Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Expert 01:41:14:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:14:000
--- Graham Webb Did not finish Expert --- 0

3. Graham Webb -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Ben Hinsby Finished 01:23:50:000 0

1. Ben Hinsby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:50:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 01:24:40:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:40:000
2.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport 01:24:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:41:000
3.  Louis Bronstein Finished Sport 01:24:44:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:44:000
4.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport 01:25:42:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:42:000
5.  David Rees Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:26:18:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:18:000
6.  Greg Durant Finished Sport 01:26:42:000 32

6. Greg Durant -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:42:000
7.  Chris Wills Finished Sport 01:27:54:000 28

7. Chris Wills -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:54:000
8.  Daniel Crook Andover Whls Finished Sport 01:29:41:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:41:000
9.  Christopher Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:30:38:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:38:000
10.  Daniel Sampson Cheddar Cycle Club Finished Sport 01:30:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:48:000
11.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 01:30:49:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:49:000
12.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:30:55:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:55:000
13.  Gavin Fowler Team Trident Finished Sport 01:32:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:06:000
14.  Darrelll Harris Finished 01:33:19:000 0

14. Darrelll Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:19:000
15.  Jonathan Packer HotChillee Cycling Club Finished Veteran 01:33:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:49:000
16.  Mervyn Dempsey Berkhamsted Cycling Club Finished Sport 01:34:59:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:59:000
17.  Luke Morgan Finished 01:36:28:000 0

17. Luke Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:28:000
18.  Johnathan Sargeant Lky7 SD Racing Team Finished Sport 01:32:57:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:57:000
--- Martin Kovalic Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Andrew Snowball VC Londres Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Veteran 01:20:58:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:58:000
2.  Simon Ernest Renvale RT Finished Veteran 01:23:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:08:000
3.  Paul Lloyd Finished Veteran 01:24:01:000 45

3. Paul Lloyd -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:01:000
4.  Roger Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:25:35:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:35:000
5.  Matthew Whelan ZeroBC Finished Veteran 01:27:58:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:58:000
6.  Paul White WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:28:57:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:57:000
7.  Roger Prior VC Jericho Finished Veteran 01:29:04:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:04:000
8.  Robert Cross Dyson Cycles Finished Veteran 01:29:22:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:22:000
9.  Mark Calvert Team Trident Finished Veteran 01:30:53:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:53:000
10.  Garry Hurst ROTOR Race Team Finished Veteran 01:31:04:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:04:000
11.  Andrew Bocking Velolife Finished Veteran 01:31:37:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:37:000
12.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 01:33:37:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:37:000
13.  Kris Kasperkiewicz Finished Veteran 01:34:54:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:54:000
14.  Bryan Holland North Road CC Finished Veteran 01:36:12:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:12:000
15.  Daniel Harris Gemini BC Finished Veteran 01:36:19:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:19:000
16.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 01:36:26:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:26:000
17.  Dylan Hubble Thames Velo Finished Veteran 01:36:38:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:38:000
18.  Tim Macfarlane Reading CC Finished Veteran 01:36:54:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:54:000
19.  Jason Snell WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Finished Veteran --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Brendan Maylan Finished --- 0

21. Brendan Maylan -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Kevan Findlay Velobants.cc Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Richard Gostick Reading CC Finished Veteran --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Ashley Coups New Malden Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Adam Coffman Hub Vélo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  David Brown Hackney GT Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Grady Laurie Summit MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Mike Deeney CC Luton Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Ian Keary Palmer Park Velo RT Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Rick Fetherston WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:27:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:55:000
2.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished G/Vet 01:29:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:41:000
3.  Ashley Roles Finished G/Vet 01:31:14:000 45

3. Ashley Roles -

Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:14:000
4.  Mark Remon Dyson Cycles Finished G/Vet 01:31:15:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:15:000
5.  Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:31:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:52:000
6.  Darren Chappell Pedalon.co.uk Finished G/Vet 01:33:06:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:06:000
7.  Stephen Jones Banjo Cycles Finished G/Vet 01:33:34:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:34:000
8.  James Pilgrim-Morris GS Henley Finished G/Vet 01:33:54:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:54:000
9.  Martyn Dymond C and N Cycles RT Finished G/Vet 01:35:06:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:06:000
10.  Mark Hardwicke Bournemouth Arrow Finished G/Vet 01:35:30:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:30:000
11.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
12.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished G/Vet 01:37:59:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:59:000
13.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:40:43:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:43:000
14.  Wayne Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 01:41:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:42:000
15.  Leigh Harris Rugby Velo Finished G/Vet --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Mike Burton WDMBC/Specialized Ruislip Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Neil Mitchell Finished N/A --- 0

17. Neil Mitchell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Martin Bowd Hillingdon Triathletes Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Michael Curtis St Ives CC Finished G/Vet --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet
20.  Barry Ensten LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 03/06/18 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 03/06/18 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 03/06/18 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 03/06/18 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/06/18 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/06/18 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:06 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 10:06
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 03/06/18 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/06/18 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:12 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£34.00)
Sun 03/06/18 – 10:12
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 03/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 03/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 03/06/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 03/06/18 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 03/06/18 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 03/06/18 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 03/06/18 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 03/06/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/06/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

Mud, Sweat and Gears have been organising the Eastern Region Series since its inception in 2008. During that time we have seen a huge increase in not only the number of events but also the number of people enjoying our events.

This is the new Central Region XC Series that we are promoting with Kaizen Cycling www.kaizencycling.co.uk/.

We are a very welcoming bunch and we want our events to be everything to everyone and allow everybody to gain what they want from racing, be you a first timer or an old pro, all are welcome.

We will be running to our tried and tested MSG format that allows ample course practice time along with dedicated race time. For more information please vist www.mudsweatgears.co.uk.

Event Details

Event URN:

427272

Start Date:

Sun, 3rd Jun 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Black Park Country Park, Black Park Road, Wexham, Slough, Buckinghamshire, SL3 6DS

View map

Series:

Mud, Sweat & Gears Central Cross Country Series

Event Organiser:

Matthew Ewings
matt@mudsweatgears.co.uk

Results

Confirmed Results

Elite/Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Female - Results
1.  Lauren Cracknell Pedalon.co.uk Finished Expert 01:31:43:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:31:43:000

Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Female - Results
1.  Emily Ashwood Cycle Team OnForm Finished Junior 01:19:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:19:51:000

Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Female - Results
1.  Agne Kudirkaite WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:21:36:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:36:000

Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Female - Results
1.  Samantha Jones Four4th Finished Veteran 01:29:09:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:09:000
2.  Malgorzata McPherson WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:29:46:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:46:000

Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Female - Results
1.  Amelie Prior Banjo Cycles Finished Youth 01:07:16:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:07:16:000
2.  Paige Laurie Finished --- 0

2. Paige Laurie -

Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Female - Results
1.  Abigail Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished Juvenile 01:08:51:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:08:51:000
2.  Phoebe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Juvenile 01:09:38:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:38:000
3.  Sapphire Curtis St Ives CC Finished Juvenile 01:12:05:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:12:05:000

Open Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Female - Results
1.  Kate Dance Hadleigh MTB Club Finished N/A 00:53:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:33:000
2.  Alexandra Earl WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 00:53:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:49:000
3.  Meirion Miller Finished 01:00:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:00:000

Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Male - Results
1.  Charles Rollins Welwyn Wheelers CC Finished Youth 01:02:35:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:35:000
2.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished Youth 01:06:39:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:06:39:000
3.  Sam Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 01:08:45:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:08:45:000
4.  Daniel Kirby Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth 01:14:44:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:14:44:000

Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Male - Results
1.  George Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Juvenile 01:01:05:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:05:000
2.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Juvenile 01:01:06:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:01:06:000
3.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Juvenile 01:02:12:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:02:12:000
4.  William Shield Summit MTB Club Finished Juvenile 01:03:47:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:47:000
5.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Juvenile 01:04:30:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:30:000
6.  Yani Angelo Djelil Team Darenth Finished Juvenile 01:04:54:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:54:000
7.  Benjamin Bisson WORX Factory Racing Finished Juvenile 01:05:22:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:05:22:000
8.  Shrish Bakrania Team Darenth Finished Juvenile 01:07:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:07:27:000
9.  Joshua Morris Numplumz Mountainbikers Finished Juvenile 01:11:46:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:11:46:000
10.  Tristan Wenger Finished 01:15:34:000 0

10. Tristan Wenger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:15:34:000
11.  William Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Jimmy Graham Finished --- 0

12. Jimmy Graham -

Points: 0 | Status: Finished
--- Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC Did not finish Juvenile --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Juvenile

Open Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Open Male - Results
1.  George Holland Finished 01:00:58:000 0

1. George Holland -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:00:58:000
2.  Andrew Cracknell Finished 01:01:53:000 0

2. Andrew Cracknell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:01:53:000
3.  Matt Eley Finished 01:02:17:000 0

3. Matt Eley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:02:17:000
4.  Peter Simmonds Army Cycling Union Finished N/A 01:03:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:07:000
5.  John Cavill Welwyn Wheelers CC Finished N/A 01:03:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:21:000
6.  Matthew Cracknell Finished N/A 01:03:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:42:000
7.  Tomasz Studzinski Finished N/A 01:04:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:04:49:000
8.  Philip Neal Abingdon Race Team Finished Sport 01:05:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:05:10:000
9.  Neil Cooper Finished 01:05:26:000 0

9. Neil Cooper -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:26:000
10.  Phil Clayton Finished 01:05:43:000 0

10. Phil Clayton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:05:43:000
11.  Richard Miller Finished N/A 01:05:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:05:45:000
12.  Paul Morris Numplumz Mountainbikers Finished G/Vet 01:06:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:06:06:000
13.  David Hadsley Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 01:06:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:06:28:000
14.  Alvaro Mari-thompson Finished 01:06:42:000 0

14. Alvaro Mari-thompson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:42:000
15.  Martin Hawker Finished N/A 01:06:51:000 0

15. Martin Hawker -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:51:000
15.  Colin Houston Finished 01:06:51:000 0

15. Colin Houston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:51:000
17.  Peter Daniels Cycle Club Ashwell (CCA) Finished G/Vet 01:10:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:10:05:000
18.  robert balderston Finished 01:10:57:000 0

18. robert balderston -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:10:57:000
19.  Phil Kirby VC Londres Finished Veteran 01:11:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:11:27:000
20.  Jake Slattery WDMBC/Specialized Ruislip Finished 01:11:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:11:39:000
21.  Adam Raeburn-James WDMBC/Specialized Ruislip Finished 01:13:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:07:000
22.  Martin Browne Finished 01:14:04:000 0

22. Martin Browne -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:14:04:000
23.  Jeff Conabere Team Trident Finished N/A 01:14:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:14:29:000
24.  Rob Haddock Summit MTB Club Finished N/A 01:15:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:15:04:000
25.  Douglas Corbett Finished N/A 01:17:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:17:52:000
26.  Stuart Cann Finished 01:18:06:000 0

26. Stuart Cann -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:06:000
27.  John Rees Finished 01:18:22:000 0

27. John Rees -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:18:22:000
28.  Paul Domjan Finished 01:20:07:000 0

28. Paul Domjan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:07:000
29.  Kevin Carter Finished 01:20:29:000 0

29. Kevin Carter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:20:29:000
30.  Al Stuart Finished --- 0

30. Al Stuart -

Points: 0 | Status: Finished
--- Tom Harrison WDMBC/Specialized Ruislip Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Trevor Raymond Did not finish --- 0

30. Trevor Raymond -

Points: 0 | Status: Did not finish

Under 12 Boys RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Boys RACE ONLY - Results
1.  Oscar Amey Team Darenth Finished N/A 00:16:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:37:000
2.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:16:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:37:000
3.  Thomas Cracknell Pedalon.co.uk Finished N/A 00:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:16:40:000
4.  Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC Finished N/A 00:17:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:15:000
5.  Tom Newall Finished 00:17:46:000 0

5. Tom Newall -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:17:46:000
6.  Adam Jones Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:17:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:51:000
7.  Leon Atkins Hemel Hempstead CC Finished N/A 00:17:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:56:000
8.  Mak Larkin trainSharp Club Finished N/A 00:18:35:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:35:000
9.  Alexander Keary Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:42:000
10.  Finlay Macfarlane Finished 00:18:43:000 0

10. Finlay Macfarlane -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:18:43:000
10.  Aidan Prior Zappi Racing Team Finished N/A 00:18:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:43:000
12.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished N/A 00:18:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:44:000
13.  Ben Donald Summit MTB Club Finished N/A 00:18:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:51:000
14.  Eddy Haddock Summit MTB Club Finished N/A 00:19:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:30:000
15.  Huw Watkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:19:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:31:000
16.  Peter Donald Summit MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Thomas Caine Pedal Heaven Kids Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Isaac Godman Summit MTB Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
19.  Matthew Cann Finished --- 0

19. Matthew Cann -

Points: 0 | Status: Finished
--- Benedict Scott Summit MTB Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Under 12 Girls RACE ONLY

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12 Girls RACE ONLY - Results
1.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:17:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:17:28:000
2.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:18:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:30:000
3.  Zoe Roche Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 00:18:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:46:000
4.  Emily Miller Cambridge Junior Cycling Club Finished N/A 00:18:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:18:54:000
5.  Katie Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 00:19:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:19:31:000

Under 9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Boys - Results
1.  Noah Smith Team Darenth Finished N/A 00:09:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:07:000
2.  George Collins Colchester Rovers CC Finished N/A 00:09:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:09:30:000
3.  Oliver Laurie Summit MTB Club Finished 00:09:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:09:44:000
4.  Beau Larkin Finished N/A 00:10:36:000 0

4. Beau Larkin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:36:000
5.  Rafael Domjan Finished 00:10:50:000 0

5. Rafael Domjan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:50:000
6.  Barnaby Smith Team Darenth Finished N/A 00:10:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:55:000
7.  Oliver Lord Finished 00:10:58:000 0

7. Oliver Lord -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:58:000
8.  Dylan Webb Finished N/A 00:10:59:000 0

8. Dylan Webb -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:59:000
9.  Woody Clayton Finished 00:11:11:000 0

9. Woody Clayton -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:11:11:000
10.  Harry Barnes Sprockets Cycle Club Finished N/A 00:12:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:37:000
11.  Daniel Cann Finished 00:12:42:000 0

11. Daniel Cann -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:12:42:000
12.  Christopher Mutchell Milton Keynes BMX Racing Club Finished N/A 00:13:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:14:000
13.  Archie Mutchell Finished 00:13:15:000 0

13. Archie Mutchell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:13:15:000
14.  Azai Domjan Finished --- 0

14. Azai Domjan -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Max O`dell Finished --- 0

15. Max O`dell -

Points: 0 | Status: Finished

Under 9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 9 Girls - Results
1.  Rosalie Godman Summit MTB Club Finished 00:10:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:10:49:000
2.  Ruby O'Dell St Ives CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Megan Caine Pedal Heaven Kids Finished N/A 00:13:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:13:42:000
4.  Beatrice Scott Finished --- 0

4. Beatrice Scott -

Points: 0 | Status: Finished

Elite/Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite/Expert Male - Results
1.  Scott Chappell Pedalon.co.uk Finished Elite 01:35:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:08:000
2.  Sam Edwards Cotswold Cycles-TREK Finished Expert 01:36:29:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:36:29:000
3.  Neil Hayward FISHFACE CYCLES RT Finished Expert 01:41:14:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:41:14:000
--- Graham Webb Did not finish Expert --- 0

3. Graham Webb -

Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Expert

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Male - Results
1.  Ben Hinsby Finished 01:23:50:000 0

1. Ben Hinsby -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:50:000

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Male - Results
1.  Jules Birks VC Londres Finished Sport 01:24:40:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:40:000
2.  Robert Smithers Kings Lynn MTB Finished Sport 01:24:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:41:000
3.  Louis Bronstein Finished Sport 01:24:44:000 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:24:44:000
4.  Zac Herrod University of Derby Cycling Cl... Finished Sport 01:25:42:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:25:42:000
5.  David Rees Dulwich Paragon CC Finished Sport 01:26:18:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:18:000
6.  Greg Durant Finished Sport 01:26:42:000 32

6. Greg Durant -

Points: 32 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:26:42:000
7.  Chris Wills Finished Sport 01:27:54:000 28

7. Chris Wills -

Points: 28 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:27:54:000
8.  Daniel Crook Andover Whls Finished Sport 01:29:41:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:29:41:000
9.  Christopher Try WDMBC/Specialized Ruislip Finished Sport 01:30:38:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:38:000
10.  Daniel Sampson Cheddar Cycle Club Finished Sport 01:30:48:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:48:000
11.  Duncan Ryan Team LCUK Finished Sport 01:30:49:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:49:000
12.  Neil Catling Team LCUK Finished Sport 01:30:55:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:30:55:000
13.  Gavin Fowler Team Trident Finished Sport 01:32:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:06:000
14.  Darrelll Harris Finished 01:33:19:000 0

14. Darrelll Harris -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:33:19:000
15.  Jonathan Packer HotChillee Cycling Club Finished Veteran 01:33:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:49:000
16.  Mervyn Dempsey Berkhamsted Cycling Club Finished Sport 01:34:59:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:34:59:000
17.  Luke Morgan Finished 01:36:28:000 0

17. Luke Morgan -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:36:28:000
18.  Johnathan Sargeant Lky7 SD Racing Team Finished Sport 01:32:57:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:57:000
--- Martin Kovalic Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Andrew Snowball VC Londres Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Male - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Veteran 01:20:58:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:58:000
2.  Simon Ernest Renvale RT Finished Veteran 01:23:08:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:23:08:000
3.  Paul Lloyd Finished Veteran 01:24:01:000 45

3. Paul Lloyd -

Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:24:01:000
4.  Roger Fowkes WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:25:35:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:35:000
5.  Matthew Whelan ZeroBC Finished Veteran 01:27:58:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:27:58:000
6.  Paul White WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran 01:28:57:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:57:000
7.  Roger Prior VC Jericho Finished Veteran 01:29:04:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:04:000
8.  Robert Cross Dyson Cycles Finished Veteran 01:29:22:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:29:22:000
9.  Mark Calvert Team Trident Finished Veteran 01:30:53:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:30:53:000
10.  Garry Hurst ROTOR Race Team Finished Veteran 01:31:04:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:04:000
11.  Andrew Bocking Velolife Finished Veteran 01:31:37:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:37:000
12.  Adrian Hoyle Royal Air Force CA Finished Veteran 01:33:37:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:37:000
13.  Kris Kasperkiewicz Finished Veteran 01:34:54:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:54:000
14.  Bryan Holland North Road CC Finished Veteran 01:36:12:000 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:12:000
15.  Daniel Harris Gemini BC Finished Veteran 01:36:19:000 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:19:000
16.  Linley Gales Kings Lynn MTB Finished Veteran 01:36:26:000 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:26:000
17.  Dylan Hubble Thames Velo Finished Veteran 01:36:38:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:38:000
18.  Tim Macfarlane Reading CC Finished Veteran 01:36:54:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:54:000
19.  Jason Snell WDMBC/Specialized Ruislip Finished Veteran --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Veteran
20.  Rich Cooper Willesden Cycling Club Finished Veteran --- 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Veteran
21.  Brendan Maylan Finished --- 0

21. Brendan Maylan -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Keith Randle Amisvelo Racing Team Finished Veteran --- 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran
23.  Kevan Findlay Velobants.cc Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Richard Gostick Reading CC Finished Veteran --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Veteran
25.  Ashley Coups New Malden Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Adam Coffman Hub Vélo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  David Brown Hackney GT Finished Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
28.  Grady Laurie Summit MTB Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Mike Deeney CC Luton Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Ian Keary Palmer Park Velo RT Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

G.Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
G.Vet Male - Results
1.  Rick Fetherston WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:27:55:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:27:55:000
2.  Christopher Taylor Wolverhampton Whls Finished G/Vet 01:29:41:000 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:29:41:000
3.  Ashley Roles Finished G/Vet 01:31:14:000 45

3. Ashley Roles -

Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:14:000
4.  Mark Remon Dyson Cycles Finished G/Vet 01:31:15:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:15:000
5.  Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:31:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:52:000
6.  Darren Chappell Pedalon.co.uk Finished G/Vet 01:33:06:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:06:000
7.  Stephen Jones Banjo Cycles Finished G/Vet 01:33:34:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:34:000
8.  James Pilgrim-Morris GS Henley Finished G/Vet 01:33:54:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:33:54:000
9.  Martyn Dymond C and N Cycles RT Finished G/Vet 01:35:06:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:06:000
10.  Mark Hardwicke Bournemouth Arrow Finished G/Vet 01:35:30:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:35:30:000
11.  Nigel Herrod ROTOR Race Team Finished S/Vet --- 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
12.  Charles Codrington Dulwich Paragon CC Finished G/Vet 01:37:59:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:37:59:000
13.  Mark Cushing Amisvelo Racing Team Finished G/Vet 01:40:43:000 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:40:43:000
14.  Wayne Edwards WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 01:41:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:42:000
15.  Leigh Harris Rugby Velo Finished G/Vet --- 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: G/Vet
16.  Mike Burton WDMBC/Specialized Ruislip Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Neil Mitchell Finished N/A --- 0

17. Neil Mitchell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Martin Bowd Hillingdon Triathletes Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Michael Curtis St Ives CC Finished G/Vet --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: G/Vet
20.  Barry Ensten LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Please visit the website www.mudsweatgears.co.uk for all the information about the timeline for the events and pre-event information downloads. Also make sure you follow us on Facebook and Twitter for up to date info and chat.

The Races

Elite/Expert Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 03/06/18 – 10:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 03/06/18 – 10:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 03/06/18 – 10:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 15 mins
Veteran Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:03 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Veteran 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£30.00)
Sun 03/06/18 – 10:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Veteran
01 hr 15 mins
Youth Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:04 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/06/18 – 10:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
01 hr
Juvenile Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:05 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/06/18 – 10:05
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:06 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 03/06/18 – 10:06
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Youth Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:10 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£22.50)
Sun 03/06/18 – 10:10
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Juvenile Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:11 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£22.00)
Sun 03/06/18 – 10:11
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Open Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:12 Non-Ranking None N/A 01 hr
Entry: On Day: (£34.00)
Sun 03/06/18 – 10:12
Non-Ranking, None | N/A
01 hr
Under 12 Boys RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 12:00 Non-Ranking None N/A 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
30 mins
Under 12 Girls RACE ONLY Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 12:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 03/06/18 – 12:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 03/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 9 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 03/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite/Expert Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 03/06/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
01 hr 30 mins
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£28.00)
Sun 03/06/18 – 14:01
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 15 mins
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 03/06/18 – 14:02
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Veteran Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 03/06/18 – 14:03
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
G.Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 14:04 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£37.00)
Sun 03/06/18 – 14:04
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, S/Vet
01 hr 30 mins
Under 12 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£24.00)
Sun 03/06/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins
Under 9 Coaching and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 03/06/18 10:00 Non-Ranking None N/A 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Sun 03/06/18 – 10:00
Non-Ranking, None | N/A
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk