York Sport Evening Crit Race 2

Closed Circuit , York – Tuesday, 10 Apr 2018

Event Summary

Event Overview

York Sport Circuit Races at York Sport Village easy access from A64

FREE car parking 

Changing rooms, Showers, Lockers and Cafe

4 Events - Powered by OTE Nutrition

Tuesdays evenings April 3rd, April 10th, April 17th, April 24th

Event Details

Event URN:

426599

Start Date:

Tue, 10th Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG
View map

Event Organiser:

Marzena Makowska
cycling@york-sport.com

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Toby Jarvis Team PB Performance Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Orrell-Turner Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Cavan Walker Cycle Team OnForm Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Coates Otley CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Daniel McDermott FTR Milltag Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stuart McRink Paceline Cycles North Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lewis Ridley VC York Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Oliver Cockerill Velo Club Beverley Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Finlay Pickering Wold Top Actif RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Billy Lazenby Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Herbert Antcliff Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Radcliffe Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Nathan Young Clifton CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Abi Smith Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Manilla GRN Cycling Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Robinson Clifton CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Francis Hirzel Clifton CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Miller Clifton CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Oscar Taylor Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Curtis Cornwell Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Joe Waterfield Clifton CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Denholm Edwards Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Patrick Havercroft Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Kemp Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Sign on is in the Portakabin adjacent to the circuit. 

York Sport Cycling Evening Races returns for 2018.  A full list of dates, times and distances is available from our website.

Where a Youth race includes riders of both genders and /or both A and B categories, then points shall be awarded as if all categories and genders are in seperate races.  Where there are fewer than 10 entrants for any category, the licence points will be limited to 3 points to the winner, 2 points for second place and 1 point for 3rd place.

For C or younger category riders, no points will be awarded.

Youth Race distances may vary at short notice depending on weather and daylight conditions on the day.

Facilities are available at York Sport Village, including, changing rooms, showers, lockers, toilets and cafe (please note the cafe closes at 8pm)

There are 2 FREE car parks within 5 minutes walk. The main village car park is likely to be busy so please use Kimberlow Car Park, to access this go straight on at the roundabout the car park is on the left.  Do not park by the circuit or in the bus turning circle!

Sign on opens 45 minutes before your race start time and closes 10 minutes before your race start time.  You will not be able to sign on before this.

If you are a Youth or Junior rider please get your gear checked before you sign on, you will be handed a card please hand this in at signon.

You must have a signed British Cycling membership/Race License for signon.

Wear your number on the right hand side.

Do not warm up on the bus lane, use the top road or rollers/turbo.

Please respect fellow riders, officials and event staff at all times.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 19:45 Regional A Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 10/04/18 – 19:45
Regional A, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 10/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 10/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 10/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 10/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 10/04/18 – 18:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 10/04/18 – 18:00
Youth Only, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

York Sport Circuit Races at York Sport Village easy access from A64

FREE car parking 

Changing rooms, Showers, Lockers and Cafe

4 Events - Powered by OTE Nutrition

Tuesdays evenings April 3rd, April 10th, April 17th, April 24th

Event Details

Event URN:

426599

Start Date:

Tue, 10th Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

York Sport Cycle Circuit, York Sports Village, Lakeside Way, York, North Yorkshire, YO10 5FG
View map

Event Organiser:

Marzena Makowska
cycling@york-sport.com

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Toby Jarvis Team PB Performance Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Orrell-Turner Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Cavan Walker Cycle Team OnForm Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Tom Cullen Otley CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Coates Otley CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robbie Pollard Otley CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Daniel McDermott FTR Milltag Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stuart McRink Paceline Cycles North Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lewis Ridley VC York Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Oliver Cockerill Velo Club Beverley Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Finlay Pickering Wold Top Actif RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  George Wood North Midlands Youth Squad Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Billy Lazenby Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin White Stockton Wheelers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Herbert Antcliff Clifton CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Radcliffe Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Nathan Young Clifton CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Abi Smith Clifton CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Charlotte Fox Clifton CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Manilla GRN Cycling Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Etherington Stockton Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Robinson Clifton CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Francis Hirzel Clifton CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Thomas Miller Clifton CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Oscar Taylor Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Patrick Smith Clifton CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Curtis Cornwell Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
--- Joe Waterfield Clifton CC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Denholm Edwards Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joel Hurt Ribble Cycling Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Patrick Havercroft Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Daniel Kemp Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew White Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Turnbull Ilkley Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Harry Wardle Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abigail Miller Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

Sign on is in the Portakabin adjacent to the circuit. 

York Sport Cycling Evening Races returns for 2018.  A full list of dates, times and distances is available from our website.

Where a Youth race includes riders of both genders and /or both A and B categories, then points shall be awarded as if all categories and genders are in seperate races.  Where there are fewer than 10 entrants for any category, the licence points will be limited to 3 points to the winner, 2 points for second place and 1 point for 3rd place.

For C or younger category riders, no points will be awarded.

Youth Race distances may vary at short notice depending on weather and daylight conditions on the day.

Facilities are available at York Sport Village, including, changing rooms, showers, lockers, toilets and cafe (please note the cafe closes at 8pm)

There are 2 FREE car parks within 5 minutes walk. The main village car park is likely to be busy so please use Kimberlow Car Park, to access this go straight on at the roundabout the car park is on the left.  Do not park by the circuit or in the bus turning circle!

Sign on opens 45 minutes before your race start time and closes 10 minutes before your race start time.  You will not be able to sign on before this.

If you are a Youth or Junior rider please get your gear checked before you sign on, you will be handed a card please hand this in at signon.

You must have a signed British Cycling membership/Race License for signon.

Wear your number on the right hand side.

Do not warm up on the bus lane, use the top road or rollers/turbo.

Please respect fellow riders, officials and event staff at all times.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 19:45 Regional A Band 4 --- 45 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Tue 10/04/18 – 19:45
Regional A, Band 4
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 10/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 10/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 10/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 10/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 10/04/18 – 18:00
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 10/04/18 18:00 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 10/04/18 – 18:00
Youth Only, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk