Spring Crits 1

Closed Circuit , Vale of Glamorgan – Tuesday, 08 May 2018

Event Summary

Event Overview

Late Spring circuit racing for youth and senior categories including women and masters

Event Details

Event URN:

426316

Start Date:

Tue, 8th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB

View map

Event Organiser:

Kay Ball
07714758245
kay.ball63@gmail.com

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sion Harlow VELOFLOW CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Fox Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rhodri Lord Cardiff Ajax CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dion Thomas Bynea CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Orrock Mapperley CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Harry Chamberlain Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Thomas Port Talbot Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Darren Yeo Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Hall Port Talbot Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nathan Taylor Union Cycliste Ystrad Mynach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Frederick White Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Dafydd Rhys Thomas Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Dyke Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gareth Davies Bike Doctor Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Neil Thomas Finished 4th 0

16. Neil Thomas -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Nick Langley Ogmore Valley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Alasdair Brown Onit Cycle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Nathan Culpitt Pontypool RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- David Bees Café Velo RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Maris Brugis Bristol RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jason James Did not finish 0

19. Jason James -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Matthew Lloyd Pontypool RCC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Isabel Ellis Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elena Shaw Cardiff Ajax CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Gareth Holtam Cardiff JIF Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robert Jones Cardiff Ajax CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gareth Pugh Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Courtney Rowe VELOFLOW CC Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Zach Minto Cardiff JIF Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tim Rich VELOFLOW CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Hayward Pontypool RCC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Huw Bendall MOC CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Neil Lewis VELOFLOW CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Michael Hall Port Talbot Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gary Henley Cardiff Ajax CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ethan Browne The Bulls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rhian Hamm Maindy Flyers Youth CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Dylan Sage Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
--- Anwen Nesham Cardiff JIF Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Tregear Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Steffan King Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Newton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lara Elias Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Emily Tregear Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Efa King Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 19:50 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/05/18 – 19:50

3/4

Regional C+, Band 5
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 19:20 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 19:20
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 19:15 Regional Masters C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/05/18 – 19:15
Regional Masters C+, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:25 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:25
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:25 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:25
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:25 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:25
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:25 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:25
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:15 Youth Only None --- 3 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:15
Youth Only, None
3 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:15 Youth Only None --- 3 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:15
Youth Only, None
3 laps

Event Summary

Event Overview

Late Spring circuit racing for youth and senior categories including women and masters

Event Details

Event URN:

426316

Start Date:

Tue, 8th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Llandow Motor Racing Circuit, Llantwit Major, Vale Of Glamorgan, CF71 7PB

View map

Event Organiser:

Kay Ball
07714758245
kay.ball63@gmail.com

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Samuel Beckett Cardiff JIF Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sion Harlow VELOFLOW CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Fox Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rhodri Lord Cardiff Ajax CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dion Thomas Bynea CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Orrock Mapperley CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Harry Chamberlain Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alex Thomas Port Talbot Wheelers Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Darren Yeo Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Hall Port Talbot Wheelers Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Nathan Taylor Union Cycliste Ystrad Mynach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Frederick White Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Dafydd Rhys Thomas Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Dyke Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gareth Davies Bike Doctor Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Neil Thomas Finished 4th 0

16. Neil Thomas -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Nick Langley Ogmore Valley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Alasdair Brown Onit Cycle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Nathan Culpitt Pontypool RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- David Bees Café Velo RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Maris Brugis Bristol RC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jason James Did not finish 0

19. Jason James -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Matthew Lloyd Pontypool RCC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Isabel Ellis Team Backstedt/Hotchillee Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elena Shaw Cardiff Ajax CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

Masters C+

Position Name Club name Rider status Category Points
Masters C+ - Results
1.  Gareth Holtam Cardiff JIF Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Beckett Cardiff JIF Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Robert Jones Cardiff Ajax CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Gareth Pugh Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Courtney Rowe VELOFLOW CC Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Zach Minto Cardiff JIF Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Tim Rich VELOFLOW CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jeremy Rees Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Paul Hayward Pontypool RCC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Huw Bendall MOC CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Neil Lewis VELOFLOW CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Michael Hall Port Talbot Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Gary Henley Cardiff Ajax CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ethan Browne The Bulls Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rhian Hamm Maindy Flyers Youth CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Dylan Sage Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
--- Anwen Nesham Cardiff JIF Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Storrie Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Tregear Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Steffan King Maindy Flyers Youth CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Newton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Lara Elias Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Emily Tregear Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Efa King Maindy Flyers Youth CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 19:50 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/05/18 – 19:50

3/4

Regional C+, Band 5
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 19:20 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 19:20
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
Masters C+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 19:15 Regional Masters C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 08/05/18 – 19:15
Regional Masters C+, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 08/05/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:25 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:25
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:25 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:25
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:25 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:25
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:25 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:25
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:15 Youth Only None --- 3 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:15
Youth Only, None
3 laps
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 08/05/18 18:15 Youth Only None --- 3 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Tue 08/05/18 – 18:15
Youth Only, None
3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk