North West Youth League Rd 5 and 3/4 Cat Races

Closed Circuit , Blackpool – Saturday, 04 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

Round 5 of the Youth League comes to the seaside with the usual format of 2 races for all riders. Suitable for all ages and abilities.

Sign on opens 8.15 and closes at 9.30 for all Youths.

Racing begins at 10.00 for Youths.

There will also be 3/4 support races from 14.00 for Men and Women.

Sign on opens from 12.00.

Women - 30 mins + 5 laps

Men - 40 Mins + 5 laps

Event Details

Event URN:

426090

Start Date:

Sat, 4th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Palatine Circuit, 207 St Annes Road, Blackpool, Lancashire, FY4 2AP

View map

Event Organiser:

Tom Leivers
tleivers@live.com

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andy Gray Royal Air Force CA Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Brown LJMU Cycling Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nikolas James Pro Vision Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andy Warren Cleveleys RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Richard Barnes Chorley Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kieran Morris Llan Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Barker Chorley Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Craig James Finished 0

8. Craig James -

Points: 0 | Status: Finished
--- Nathaniel Bullock University of Leeds Cycling Cl... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Paul Coulter Element Cycling Team Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Olly Howarth Did not start 3rd 0

8. Olly Howarth -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Emily Larwood The Racing Chance Foundation Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jo Ryding Croston Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Catherine Waters North West Cycle Coaching Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lindsey Styler The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Victoria Kollard Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lynsey Whitley Chester RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Heather Bamforth The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lisa Entwistle Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Harris Beacon Wheelers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Syd Brown Stretford Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Noonan Salt Ayre Cog Set Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Andrew Huntington Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harry Jordan Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Issy McKinnon Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Jordan Sportcity Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Shaun Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Benjamin Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- John White North Cheshire Clarion Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Neve Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Ball Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Iain Haldane Derwentside CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Duncan Whalley ABC Centreville Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Tyler Williams Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abby Johnston Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Ball Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Luke Johnston Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Charles Young Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Frank White North Cheshire Clarion Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on closes for ALL Youth cats at 09.30.

Racing begins at 10.00 with D/E's

All Youth Categories will get two races, a short race and a long race. Only the longer race carries BC points but both races count towards the league.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 15:00 Regional B Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 04/08/18 – 15:00

3/4

Regional B, Band 5
40 mins
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 14:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 04/08/18 – 14:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Round 5 of the Youth League comes to the seaside with the usual format of 2 races for all riders. Suitable for all ages and abilities.

Sign on opens 8.15 and closes at 9.30 for all Youths.

Racing begins at 10.00 for Youths.

There will also be 3/4 support races from 14.00 for Men and Women.

Sign on opens from 12.00.

Women - 30 mins + 5 laps

Men - 40 Mins + 5 laps

Event Details

Event URN:

426090

Start Date:

Sat, 4th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Palatine Circuit, 207 St Annes Road, Blackpool, Lancashire, FY4 2AP

View map

Event Organiser:

Tom Leivers
tleivers@live.com

Results

Confirmed Results

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Andy Gray Royal Air Force CA Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Benjamin Brown LJMU Cycling Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nikolas James Pro Vision Race Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Andy Warren Cleveleys RC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Richard Barnes Chorley Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kieran Morris Llan Velo Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  David Barker Chorley Cycling Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Craig James Finished 0

8. Craig James -

Points: 0 | Status: Finished
--- Nathaniel Bullock University of Leeds Cycling Cl... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Paul Coulter Element Cycling Team Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Olly Howarth Did not start 3rd 0

8. Olly Howarth -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 Women - Results
1.  Emily Larwood The Racing Chance Foundation Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jo Ryding Croston Velo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Catherine Waters North West Cycle Coaching Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lindsey Styler The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Victoria Kollard Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lynsey Whitley Chester RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Heather Bamforth The Racing Chance Foundation Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lisa Entwistle Chorley Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Harris Beacon Wheelers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Girdwood Sportcity Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Syd Brown Stretford Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Noonan Salt Ayre Cog Set Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Andrew Huntington Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Harry Jordan Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Melissa Boylin Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Issy McKinnon Southport CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Edwards Salt Ayre Cog Set Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Jordan Sportcity Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Isaac Atkinson Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Shaun Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Benjamin Pitlovits Bolton Hot Wheels CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- John White North Cheshire Clarion Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Neve Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oliver Ball Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Coen Edwards Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Iain Haldane Derwentside CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Duncan Whalley ABC Centreville Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Tyler Williams Harry Middleton Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Abby Johnston Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harry Ball Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Luke Johnston Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Charles Young Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Frank White North Cheshire Clarion Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on closes for ALL Youth cats at 09.30.

Racing begins at 10.00 with D/E's

All Youth Categories will get two races, a short race and a long race. Only the longer race carries BC points but both races count towards the league.

The Races

3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 15:00 Regional B Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 04/08/18 – 15:00

3/4

Regional B, Band 5
40 mins
3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 14:00 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 04/08/18 – 14:00
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 04/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 04/08/18 – 10:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk