Welsh MTB XC Series 2018 - Round 2 Inc. Welsh Champs

MTB XC , Aberystwyth – Sunday, 20 May 2018

Event Summary

Event Overview

Welsh MTB XC Champs & Round 2 of the Welsh MTB Series to be held at Allt Ddel Woods just outside of Aberystwyth. Racing for all ages and abilities over some technical and testing terrain. More details regarding the course and layout will be posted nearer the time.


The kids routes are fairly flat and suitable for all from balance bike riders and up.  Races start from U6

Event Details

Event URN:

425976

Start Date:

Sun, 20th May 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Allt Ddel, Penrhyncoch, Aberystwyth, Sy233ee

View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2018

Event Organiser:

Christopher Jones
07944181211
ystwythjuniors@gmail.com

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Alfie Davies A Cycling Finished N/A 00:22:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:39:000
2.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 00:22:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:53:000
3.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 00:25:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:48:000
4.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished N/A 00:28:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:21:000
5.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:31:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:11:000
6.  Gaian Hardiman The Bulls Finished N/A 00:31:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:31:000
7.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:32:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:44:000
8.  William Popplewell Dyffryn Conwy Finished N/A 00:32:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:44:000
9.  Ioan Tilke Cardiff JIF Finished N/A 00:34:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:45:000
10.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 00:36:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:36:14:000
11.  Ryan Ellis Finished 00:44:55:000 0

11. Ryan Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:55:000
12.  Joel Wakelin Finished 00:45:26:000 0

12. Joel Wakelin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:26:000
13.  Tomos Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 00:46:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:53:000
--- Tyler Chambers Did not start --- 0

13. Tyler Chambers -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 00:22:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:41:000
2.  Imogen Morris Gower Riders Finished N/A 00:25:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:27:000
3.  Megan Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:26:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:34:000
4.  Efa Oliver Sosban Riders Finished N/A 00:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:39:14:000
--- Jessica Hoskins Cardiff JIF Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Lois Jones Ystwyth Cycling Club Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Anwen Nesham Cardiff JIF Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Gareth Jones Ystwyth Cycling Club Finished Sport 00:53:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:53:15:000
2.  Tom Jewell Finished 00:55:34:000 0

2. Tom Jewell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:34:000
3.  Grant Lewis Finished 00:56:21:000 0

3. Grant Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:21:000
4.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:58:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:08:000
5.  Andrew Clegg Finished Veteran 01:01:34:000 0

5. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:34:000
6.  Stafford Rees The Bulls Finished N/A 01:02:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:24:000
7.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 01:06:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:06:000
8.  Liam Owen Finished 01:06:41:000 0

8. Liam Owen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:41:000
9.  Phillip Rowley Finished 01:13:58:000 0

9. Phillip Rowley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:58:000
10.  Barry Hardiman The Bulls Finished N/A 01:27:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:07:000
11.  Kevin Haynes Finished 01:28:04:000 0

11. Kevin Haynes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:04:000
--- Mike Exley Did not start --- 0

11. Mike Exley -

Points: 0 | Status: Did not start

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Women - Results
1.  Jennifer Malone Cardiff JIF Finished N/A 00:44:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:20:000
2.  Laura Jeremiah Cardiff JIF Finished N/A 00:47:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:08:000
3.  Jacinta Jolly The Bulls Finished N/A 00:51:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:00:000
4.  Rebecca Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:55:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:36:000
5.  Francine Powell Finished 01:06:06:000 0

5. Francine Powell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:06:000
6.  Charlotte Baxter Finished 01:07:34:000 0

6. Charlotte Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:34:000
7.  Helen Jackson Finished 01:08:00:000 0

7. Helen Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:00:000
8.  Zoe Claire Briffett Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:48:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:48:04:000
9.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 01:55:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:55:00:000

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:29:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:29:02:000
2.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:29:02:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:29:02:000
3.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Juvenile 00:34:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:34:34:000
4.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:35:03:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:03:000
5.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:35:08:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:08:000
6.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:35:47:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:47:000
7.  Finley George Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:36:43:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:43:000
8.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:37:29:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:29:000
9.  Peregrine Jolly The Bulls Finished Juvenile 00:37:52:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:52:000
10.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:39:20:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:20:000
11.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:39:46:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:46:000
12.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished Juvenile 00:45:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:00:000
13.  Samuel Stoker Hafren CC Finished N/A 00:52:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:21:000
14.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:59:03:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:03:000
15.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished Juvenile 01:03:17:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:17:000
--- Ryan Palser Did not start --- 0

15. Ryan Palser -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Cameron White Did not start --- 0

15. Cameron White -

Points: 0 | Status: Did not start

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Juvenile 00:34:13:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:34:13:000
2.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:35:08:000 100

2. Leah Clegg -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:08:000
3.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:36:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:05:000
4.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 00:37:45:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:45:000
5.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Juvenile 00:50:37:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:37:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:41:10:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:10:000
2.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:41:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:20:000
3.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 00:46:37:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:37:000
4.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 00:48:06:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:06:000
5.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 00:49:11:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:11:000
6.  Luke Simmonds Beicwyr Brenin Finished Youth 00:50:04:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:04:000
7.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth 00:50:46:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:46:000
--- Thomas Crapper Abergavenny Road Club Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Owen Evans Ystwyth Cycling Club Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Iwan Evans The Bulls Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Timothy Freeman Beicwyr Brenin Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:41:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:12:000

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Beicwyr Brenin Finished Junior 01:17:55:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:55:000

Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women - Results
1.  Ruby Miller Hargroves-Montezuma's Finished Elite 01:12:44:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:12:44:000

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 01:12:07:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:12:07:000

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Women - Results
1.  Clare Dallimore Cardiff Ajax CC Finished Sport 01:09:50:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:50:000
2.  Jessica Evans Assos Equipe UK Finished Sport 01:16:08:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:08:000

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Rachael Kirby Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:25:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:02:000
--- Sarah Marshall Cardiff JIF Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Lynsey Whitley Chester RC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Bonna Williams The Bulls Finished N/A 00:30:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:22:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 01:11:16:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:16:000
--- Clarke James Abergavenny Road Club Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men - Results
1.  Lee Williams Orbea Factory Team UK Finished Elite 01:32:57:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:57:000
2.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 01:33:50:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:50:000
3.  Matthew Fratesi TORQ Performance Finished Elite 01:35:42:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:42:000
4.  Dan Evans Assos Equipe UK Finished Elite 01:39:13:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:13:000
5.  Gruffudd Lewis Ribble Cycling Finished Sport 01:44:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:44:20:000

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men - Results
1.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Expert 01:27:08:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:08:000
--- Ashley Banks Hafren CC Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Oliver Edwards VC Revolution Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Simon Lingard Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Rhys Williams Welsh Coast Cycles Finished Sport 01:14:29:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:29:000
2.  Daniel Powell Cardiff JIF Finished Sport 01:21:14:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:14:000
3.  Alex Powell Finished Sport 01:21:25:000 90

3. Alex Powell -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:25:000
4.  Guy Rees Bynea CC Finished Sport 01:22:59:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:59:000
5.  Gordon Eastman Finished N/A 01:23:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:46:000
6.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 01:33:04:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:04:000
--- Andy Hoskins Cardiff JIF Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Veteran 01:28:07:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:07:000
2.  Philip Morris Finished Veteran 01:28:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:43:000
3.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 01:31:23:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:23:000
4.  Matt Limacher Finished Veteran 01:32:58:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:58:000
5.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 01:34:27:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:27:000
6.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 01:35:22:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:22:000
7.  Cem Algie Finished 01:38:25:000 0

7. Cem Algie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:25:000
8.  Dylan Stephens Ystwyth Cycling Club Finished N/A 01:39:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:49:000
9.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 01:40:57:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:57:000
10.  Mark James Pontypool RCC Finished Veteran 01:42:23:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:23:000
11.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 01:43:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:43:00:000
12.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:43:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:43:39:000
13.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 01:44:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:03:000
14.  Aled Roberts Clwb Beicio Egni Finished Veteran 01:45:59:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:59:000
15.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:46:24:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:24:000
16.  Simon Nurse Cardiff JIF Finished Veteran 01:48:00:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:00:000
17.  Craig Standage Cardiff JIF Finished Veteran 01:49:33:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:49:33:000
18.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Veteran 01:54:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:54:27:000
19.  Gordon Park NFTO Race Club Finished Veteran 01:54:50:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:54:50:000
20.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 01:55:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:55:38:000
21.  Ant Risdon Abergavenny Road Club Finished 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:04:51:000
22.  Paul Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 02:18:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 02:18:55:000
23.  Kieron Hastings Cardiff JIF Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Des Pugh Hafren CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Jon Roberts Did not start Veteran --- 0

24. Jon Roberts -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- David Watt Clwb Beicio Egni Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Frazer White Pontypool RCC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 01:13:40:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:13:40:000
2.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished G/Vet 01:15:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:20:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 01:20:16:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:16:000
4.  Steven Horne Finished 01:23:51:000 0

4. Steven Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:51:000
5.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished G/Vet 01:31:53:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:53:000
6.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 01:45:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:57:000

Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Men - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:10:28:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:10:28:000
2.  Clive Powell Finished S/Vet 01:14:51:000 100

2. Clive Powell -

Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:51:000
3.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished S/Vet 01:15:54:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:54:000
--- John Lloyd MBE John Lloyd Racing Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet

About the Event

Info for Riders

Welsh MTB XC Championships

The Welsh MTB Championships is an Open Event but only eligible Welsh cyclists can compete for the Championship.

To be eligible you must meet the following criteria :

1.)  Born in Wales

2.)  Parent born in Wales

3.)  Lived in Wales for 5 years consecutively prior to the date of this event

 

You will be asked an eligibility question at signing on and you may be requested to prove your Nationality.

 

This event forms Round 2 of the Welsh Mountain Bike Series and visits a new venue which promises to test both skill and fitness levels. The course will have something for everyone who wants to enjoy competitive MTB racing. With trails heading out into the epic scenery of the Cambrian Mountains, this is a fantastic area for those who like their riding rugged. There is plenty of walking and trails for those spectators or families wishing to make a day of it. 

The Races

U6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:20 Non-Ranking None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:20
Non-Ranking, None | N/A
U6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:20
Non-Ranking, None | N/A
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Event Summary

Event Overview

Welsh MTB XC Champs & Round 2 of the Welsh MTB Series to be held at Allt Ddel Woods just outside of Aberystwyth. Racing for all ages and abilities over some technical and testing terrain. More details regarding the course and layout will be posted nearer the time.


The kids routes are fairly flat and suitable for all from balance bike riders and up.  Races start from U6

Event Details

Event URN:

425976

Start Date:

Sun, 20th May 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Allt Ddel, Penrhyncoch, Aberystwyth, Sy233ee

View map

Series:

Welsh MTB XC Series 2018

Event Organiser:

Christopher Jones
07944181211
ystwythjuniors@gmail.com

Results

Confirmed Results

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Alfie Davies A Cycling Finished N/A 00:22:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:39:000
2.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished N/A 00:22:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:53:000
3.  Cian Evans The Bulls Finished N/A 00:25:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:48:000
4.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished N/A 00:28:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:21:000
5.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:31:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:11:000
6.  Gaian Hardiman The Bulls Finished N/A 00:31:31:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:31:000
7.  Gwion Humpreys Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:32:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:44:000
8.  William Popplewell Dyffryn Conwy Finished N/A 00:32:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:32:44:000
9.  Ioan Tilke Cardiff JIF Finished N/A 00:34:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:45:000
10.  Ioan Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 00:36:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:36:14:000
11.  Ryan Ellis Finished 00:44:55:000 0

11. Ryan Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:44:55:000
12.  Joel Wakelin Finished 00:45:26:000 0

12. Joel Wakelin -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:26:000
13.  Tomos Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 00:46:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:53:000
--- Tyler Chambers Did not start --- 0

13. Tyler Chambers -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Arthwr Thomas Abergavenny Road Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished N/A 00:22:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:22:41:000
2.  Imogen Morris Gower Riders Finished N/A 00:25:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:25:27:000
3.  Megan Lewis Ystwyth Cycling Club Finished N/A 00:26:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:34:000
4.  Efa Oliver Sosban Riders Finished N/A 00:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:39:14:000
--- Jessica Hoskins Cardiff JIF Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Lois Jones Ystwyth Cycling Club Did not start --- 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Anwen Nesham Cardiff JIF Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A

Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Men - Results
1.  Gareth Jones Ystwyth Cycling Club Finished Sport 00:53:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:53:15:000
2.  Tom Jewell Finished 00:55:34:000 0

2. Tom Jewell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:55:34:000
3.  Grant Lewis Finished 00:56:21:000 0

3. Grant Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:56:21:000
4.  Leon Reeves Abergavenny Road Club Finished Veteran 00:58:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 00:58:08:000
5.  Andrew Clegg Finished Veteran 01:01:34:000 0

5. Andrew Clegg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:01:34:000
6.  Stafford Rees The Bulls Finished N/A 01:02:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:02:24:000
7.  Rhodri Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished N/A 01:06:06:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:06:000
8.  Liam Owen Finished 01:06:41:000 0

8. Liam Owen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:41:000
9.  Phillip Rowley Finished 01:13:58:000 0

9. Phillip Rowley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:13:58:000
10.  Barry Hardiman The Bulls Finished N/A 01:27:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:27:07:000
11.  Kevin Haynes Finished 01:28:04:000 0

11. Kevin Haynes -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:28:04:000
--- Mike Exley Did not start --- 0

11. Mike Exley -

Points: 0 | Status: Did not start

Fun Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Fun Women - Results
1.  Jennifer Malone Cardiff JIF Finished N/A 00:44:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:44:20:000
2.  Laura Jeremiah Cardiff JIF Finished N/A 00:47:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:47:08:000
3.  Jacinta Jolly The Bulls Finished N/A 00:51:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:51:00:000
4.  Rebecca Emmerson Whitchurch Cycling Club Finished N/A 00:55:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:36:000
5.  Francine Powell Finished 01:06:06:000 0

5. Francine Powell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:06:06:000
6.  Charlotte Baxter Finished 01:07:34:000 0

6. Charlotte Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:07:34:000
7.  Helen Jackson Finished 01:08:00:000 0

7. Helen Jackson -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:00:000
8.  Zoe Claire Briffett Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:48:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:48:04:000
9.  Rhiannon Jones West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 01:55:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:55:00:000

Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Boys - Results
1.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:29:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:29:02:000
2.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:29:02:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:29:02:000
3.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Juvenile 00:34:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:34:34:000
4.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Juvenile 00:35:03:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:03:000
5.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Juvenile 00:35:08:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:08:000
6.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:35:47:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:47:000
7.  Finley George Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:36:43:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:43:000
8.  Michael Wright Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:37:29:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:29:000
9.  Peregrine Jolly The Bulls Finished Juvenile 00:37:52:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:52:000
10.  Felix Hodges Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:39:20:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:20:000
11.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished Juvenile 00:39:46:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:39:46:000
12.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished Juvenile 00:45:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:00:000
13.  Samuel Stoker Hafren CC Finished N/A 00:52:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:52:21:000
14.  Gerwyn Humphreys Ystwyth Cycling Club Finished Juvenile 00:59:03:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:03:000
15.  Carwyn Hardiman The Bulls Finished Juvenile 01:03:17:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:17:000
--- Ryan Palser Did not start --- 0

15. Ryan Palser -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Cameron White Did not start --- 0

15. Cameron White -

Points: 0 | Status: Did not start

Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile Girls - Results
1.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished Juvenile 00:34:13:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:34:13:000
2.  Leah Clegg Finished Juvenile 00:35:08:000 100

2. Leah Clegg -

Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:35:08:000
3.  Madeleine Osborn Abergavenny Road Club Finished Juvenile 00:36:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:36:05:000
4.  Freya Evans The Bulls Finished Juvenile 00:37:45:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:37:45:000
5.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished Juvenile 00:50:37:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:37:000

Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Boys - Results
1.  Scott Williams Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:41:10:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:10:000
2.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:41:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:20:000
3.  George Marshall Cardiff JIF Finished Youth 00:46:37:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:37:000
4.  Sam Ryland The Bulls Finished Youth 00:48:06:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:06:000
5.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth 00:49:11:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:11:000
6.  Luke Simmonds Beicwyr Brenin Finished Youth 00:50:04:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:04:000
7.  Aled Trott Abergavenny Road Club Finished Youth 00:50:46:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:50:46:000
--- Thomas Crapper Abergavenny Road Club Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Owen Evans Ystwyth Cycling Club Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Iwan Evans The Bulls Did not start Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth
--- Timothy Freeman Beicwyr Brenin Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth Girls - Results
1.  Holly Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth 00:41:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:41:12:000

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women - Results
1.  Katie Hesden Beicwyr Brenin Finished Junior 01:17:55:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:17:55:000

Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Women - Results
1.  Ruby Miller Hargroves-Montezuma's Finished Elite 01:12:44:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:12:44:000

Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Women - Results
1.  Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 01:12:07:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:12:07:000

Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Women - Results
1.  Clare Dallimore Cardiff Ajax CC Finished Sport 01:09:50:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:09:50:000
2.  Jessica Evans Assos Equipe UK Finished Sport 01:16:08:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:16:08:000

Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women - Results
1.  Rachael Kirby Whitchurch Cycling Club Finished N/A 01:25:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:02:000
--- Sarah Marshall Cardiff JIF Did not start N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: N/A
--- Lynsey Whitley Chester RC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Women - Results
1.  Bonna Williams The Bulls Finished N/A 00:30:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:22:000

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men - Results
1.  Joseph Beckingsale Abergavenny Road Club Finished Junior 01:11:16:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:11:16:000
--- Clarke James Abergavenny Road Club Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite Men - Results
1.  Lee Williams Orbea Factory Team UK Finished Elite 01:32:57:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:32:57:000
2.  Steven James Hope Factory Racing Finished Elite 01:33:50:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:33:50:000
3.  Matthew Fratesi TORQ Performance Finished Elite 01:35:42:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:42:000
4.  Dan Evans Assos Equipe UK Finished Elite 01:39:13:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:39:13:000
5.  Gruffudd Lewis Ribble Cycling Finished Sport 01:44:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:44:20:000

Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Expert Men - Results
1.  Max Gibbons Orbea Factory Team UK Finished Expert 01:27:08:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Expert | Time: 01:27:08:000
--- Ashley Banks Hafren CC Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Oliver Edwards VC Revolution Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert
--- Simon Lingard Did not start Expert --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Expert

Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport Men - Results
1.  Rhys Williams Welsh Coast Cycles Finished Sport 01:14:29:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:14:29:000
2.  Daniel Powell Cardiff JIF Finished Sport 01:21:14:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:14:000
3.  Alex Powell Finished Sport 01:21:25:000 90

3. Alex Powell -

Points: 90 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:21:25:000
4.  Guy Rees Bynea CC Finished Sport 01:22:59:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:22:59:000
5.  Gordon Eastman Finished N/A 01:23:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:23:46:000
6.  Iain Fairley Gower Riders Finished Sport 01:33:04:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:04:000
--- Andy Hoskins Cardiff JIF Did not start Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Sport

Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men - Results
1.  Daniel Lewis Royal Air Force CA Finished Veteran 01:28:07:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:07:000
2.  Philip Morris Finished Veteran 01:28:43:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:28:43:000
3.  Roy Davies Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 01:31:23:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:31:23:000
4.  Matt Limacher Finished Veteran 01:32:58:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:32:58:000
5.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Veteran 01:34:27:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:34:27:000
6.  Nick Reese Ludlow Brewery Race Team Finished Veteran 01:35:22:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:35:22:000
7.  Cem Algie Finished 01:38:25:000 0

7. Cem Algie -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:25:000
8.  Dylan Stephens Ystwyth Cycling Club Finished N/A 01:39:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:49:000
9.  Jonathan Moyle Gateway Racing Finished Veteran 01:40:57:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:57:000
10.  Mark James Pontypool RCC Finished Veteran 01:42:23:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:42:23:000
11.  Richie Johnson Abergavenny Road Club Finished N/A 01:43:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:43:00:000
12.  Ian Marshall Cardiff JIF Finished N/A 01:43:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:43:39:000
13.  Stephen Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished Veteran 01:44:03:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:44:03:000
14.  Aled Roberts Clwb Beicio Egni Finished Veteran 01:45:59:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:59:000
15.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Veteran 01:46:24:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:46:24:000
16.  Simon Nurse Cardiff JIF Finished Veteran 01:48:00:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:48:00:000
17.  Craig Standage Cardiff JIF Finished Veteran 01:49:33:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:49:33:000
18.  Paul Lewis Cycle-Tec Finished Veteran 01:54:27:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:54:27:000
19.  Gordon Park NFTO Race Club Finished Veteran 01:54:50:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:54:50:000
20.  Lee Stoker Hafren CC Finished Veteran 01:55:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:55:38:000
21.  Ant Risdon Abergavenny Road Club Finished 02:04:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 02:04:51:000
22.  Paul Allen Abergavenny Road Club Finished N/A 02:18:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 02:18:55:000
23.  Kieron Hastings Cardiff JIF Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Des Pugh Hafren CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Malcolm Dines Rasio Llwybr Llwynog Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Jon Roberts Did not start Veteran --- 0

24. Jon Roberts -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- David Watt Clwb Beicio Egni Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Frazer White Pontypool RCC Did not start Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran

Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran Men - Results
1.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished G/Vet 01:13:40:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:13:40:000
2.  Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished G/Vet 01:15:20:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:20:000
3.  Ross Porter Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished G/Vet 01:20:16:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:20:16:000
4.  Steven Horne Finished 01:23:51:000 0

4. Steven Horne -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:23:51:000
5.  Ian Robson MTS Cycle Sport Finished G/Vet 01:31:53:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:31:53:000
6.  Kevin Dunster Brecon Wheelers Finished N/A 01:45:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:45:57:000

Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran Men - Results
1.  Andy Firman Cycle-Tec Finished S/Vet 01:10:28:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:10:28:000
2.  Clive Powell Finished S/Vet 01:14:51:000 100

2. Clive Powell -

Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:14:51:000
3.  Andrew Haines Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished S/Vet 01:15:54:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:15:54:000
--- John Lloyd MBE John Lloyd Racing Did not start S/Vet --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: S/Vet

About the Event

Info for Riders

Welsh MTB XC Championships

The Welsh MTB Championships is an Open Event but only eligible Welsh cyclists can compete for the Championship.

To be eligible you must meet the following criteria :

1.)  Born in Wales

2.)  Parent born in Wales

3.)  Lived in Wales for 5 years consecutively prior to the date of this event

 

You will be asked an eligibility question at signing on and you may be requested to prove your Nationality.

 

This event forms Round 2 of the Welsh Mountain Bike Series and visits a new venue which promises to test both skill and fitness levels. The course will have something for everyone who wants to enjoy competitive MTB racing. With trails heading out into the epic scenery of the Cambrian Mountains, this is a fantastic area for those who like their riding rugged. There is plenty of walking and trails for those spectators or families wishing to make a day of it. 

The Races

U6 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:20 Non-Ranking None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:20
Non-Ranking, None | N/A
U6 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:20 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:20
Non-Ranking, None | N/A
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:30
Non-Ranking, None | N/A
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 09:45
Non-Ranking, None | N/A
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 10:05 Non-Ranking None N/A
Entry: Postal: (£3.00), On Day: (£5.00)
Sun 20/05/18 – 10:05
Non-Ranking, None | N/A
Fun Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Fun Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
Non-Ranking, None | N/A
Juvenile Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Juvenile Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Youth Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Elite Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Sport Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 11:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Elite Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
Expert Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
Sport Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
Grand Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 20/05/18 13:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 20/05/18 – 13:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk