2018 North East XC MTB - Round 4

MTB XC , Ponteland – Sunday, 24 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

Round 4 - Hosted by Derwentside CC

The North East XC Mountain Bike Series is a growing annual series of 5 Mountain Bike Events which take place throughout the North East of England. The series was introduced in 2012 with the following aims:

1. To provide competitive XC Mountain Bike experience to riders from across the region, enabling many to make the step up to the national stage

2. To support youth and junior riders at national series, national championship and inter regional championship events

Event Details

Event URN:

425973

Start Date:

Sun, 24th Jun 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Thorneyford Farm, Kirkley, Ponteland, NE20 0AJ

View map

Series:

North East XC Mountain Bike League

Event Organiser:

Michael Hoy
one2oners@live.co.uk

Results

Confirmed Results

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Male - Results
1.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite

G/Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
G/Vet Male - Results
1.  Neil Cranston Barnesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ian Thompson MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Geoff Robinson Finished G/Vet 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Peter Middlemiss Aurelius Cycles Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Paul Noble Finished G/Vet 23

5. Paul Noble -

Points: 23 | Status: Finished | Category: G/Vet

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Bradley Cowan Finished Junior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior

S/Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
S/Vet Male - Results
1.  Colin Murley Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Robert Brown AIMS Cycling Finished Sport 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Matthew Cruiser Finished 0

3. Matthew Cruiser -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Stefan Pietruszka Muckle Cycle Club Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Barry Mctier Finished 0

5. Barry Mctier -

Points: 0 | Status: Finished

Vet Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet Female - Results
1.  Jane Squires Big Bear Bikes Cycling Club Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran

Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet Male - Results
1.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Peter Squires Big Bear Bikes Cycling Club Finished Veteran 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Matthew Barnes Northumbria Police Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jon Marshall KTM UK Factory MTB Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Graeme Rossiter Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Chris Bush Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Mark Mather SCOTT Racing Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Jon Mitford Bishop Auckland Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Clement North Tyneside Riders Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Chris Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  David Burgess North Tyneside Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Peter Hodgson Tyneside Vagabonds CC Finished Veteran 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran

U14 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Male - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Sam Rhodes-Dawber Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Brodie Sutherland Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile

U14 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Female - Results
1.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile

U12 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Male - Results
1.  Arran Cairns Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Andrew Hall Finished 0

2. Andrew Hall -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harry Knox Finished 0

3. Harry Knox -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Sam McCann Barnesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  George Cranston Barnesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matthew McCann Barnesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Izaac Gilbert Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Female - Results
1.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Emma Nicholson Finished 0

4. Emma Nicholson -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Isla Hodgson Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Male - Results
1.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Zac Batey Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Rowan Cairns Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Daniel Reynolds Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Zavier Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Adam Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Cameron Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Matthew Smith-Jackson Lakeland Sprinters Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Female - Results
1.  Katie Melville Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Kirstie Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

There will be 3 races for each round.

Race 1: U10

Race 2: U14, U16 Female, Fun

Race 3: U16 Male, Junior, Senior, Vets, Grand Vets

Sign on will Close 30 minutes before the start of each race.  Discounted prices for online entries, its more expensive to enter on the day.

For further infromation on the series please find us on Facebook or contact info@nexcmtb.com

The Races

Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
G/Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
S/Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B S/Vet
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | S/Vet
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
U14 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
U14 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
U12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U10 & U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/06/18 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
Novice / Fun Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 11:45 Go-MTB None G/Vet, Junior, ... 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sun 24/06/18 – 11:45
Go-MTB, None | G/Vet, Junior, ...
30 mins
U14, U16 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 11:45 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile, Youth 30 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 24/06/18 – 11:45
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile, Youth
30 mins
Juniors, Seniors, Vets Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 15 mins
Sun 24/06/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
01 hr 15 mins
U16 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 01 hr
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 24/06/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
01 hr

Event Summary

Event Overview

Round 4 - Hosted by Derwentside CC

The North East XC Mountain Bike Series is a growing annual series of 5 Mountain Bike Events which take place throughout the North East of England. The series was introduced in 2012 with the following aims:

1. To provide competitive XC Mountain Bike experience to riders from across the region, enabling many to make the step up to the national stage

2. To support youth and junior riders at national series, national championship and inter regional championship events

Event Details

Event URN:

425973

Start Date:

Sun, 24th Jun 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Thorneyford Farm, Kirkley, Ponteland, NE20 0AJ

View map

Series:

North East XC Mountain Bike League

Event Organiser:

Michael Hoy
one2oners@live.co.uk

Results

Confirmed Results

Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Male - Results
1.  James Edmond Mountain Goat Coaching Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite

G/Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
G/Vet Male - Results
1.  Neil Cranston Barnesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ian Thompson MTB Guisborough Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Geoff Robinson Finished G/Vet 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: G/Vet
4.  Peter Middlemiss Aurelius Cycles Finished G/Vet 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: G/Vet
5.  Paul Noble Finished G/Vet 23

5. Paul Noble -

Points: 23 | Status: Finished | Category: G/Vet

Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Male - Results
1.  James Mitchell Hetton Hawks Cycling Club Finished Junior 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Bradley Cowan Finished Junior 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Junior

S/Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
S/Vet Male - Results
1.  Colin Murley Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Male - Results
1.  Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Robert Brown AIMS Cycling Finished Sport 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Matthew Cruiser Finished 0

3. Matthew Cruiser -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Stefan Pietruszka Muckle Cycle Club Finished Sport 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Barry Mctier Finished 0

5. Barry Mctier -

Points: 0 | Status: Finished

Vet Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet Female - Results
1.  Jane Squires Big Bear Bikes Cycling Club Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran

Vet Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Vet Male - Results
1.  Raymond Honour MTS Cycle Sport Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Peter Squires Big Bear Bikes Cycling Club Finished Veteran 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Matthew Barnes Northumbria Police Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jon Marshall KTM UK Factory MTB Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Graeme Rossiter Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Chris Bush Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Mark Mather SCOTT Racing Finished Veteran 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Veteran
8.  Jon Mitford Bishop Auckland Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  David Clement North Tyneside Riders Finished Veteran 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Veteran
10.  Chris Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  David Burgess North Tyneside Riders Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Peter Hodgson Tyneside Vagabonds CC Finished Veteran 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Veteran

U14 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Male - Results
1.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Sam Rhodes-Dawber Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Brodie Sutherland Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile

U14 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Female - Results
1.  Katie Hadnum Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Juvenile

U12 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Male - Results
1.  Arran Cairns Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Andrew Hall Finished 0

2. Andrew Hall -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harry Knox Finished 0

3. Harry Knox -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Sam McCann Barnesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Ciaran Lally Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  George Cranston Barnesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Matthew McCann Barnesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Izaac Gilbert Newcastle Phoenix Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U12 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Female - Results
1.  Anna Cooke Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Megan Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Emma Nicholson Finished 0

4. Emma Nicholson -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Isla Hodgson Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Male - Results
1.  Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Zac Batey Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Rowan Cairns Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Daniel Reynolds Tyneside Vagabonds CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oliver Glass Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Zavier Cleathero Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Adam Plews Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Cameron Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Matthew Smith-Jackson Lakeland Sprinters Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U10 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Female - Results
1.  Katie Melville Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Kirstie Annable Derwentside CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

There will be 3 races for each round.

Race 1: U10

Race 2: U14, U16 Female, Fun

Race 3: U16 Male, Junior, Senior, Vets, Grand Vets

Sign on will Close 30 minutes before the start of each race.  Discounted prices for online entries, its more expensive to enter on the day.

For further infromation on the series please find us on Facebook or contact info@nexcmtb.com

The Races

Elite Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite
G/Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B G/Vet
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | G/Vet
Junior Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Junior
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Junior
S/Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B S/Vet
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | S/Vet
Sport Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Sport
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Sport
Vet Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
Vet Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Veteran
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Veteran
U14 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
U14 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile
U12 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U12 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U10 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U10 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 01:00 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 24/06/18 – 01:00
Non-Ranking, None | N/A
U10 & U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 11:00 Go-Ride Racing None N/A 15 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 24/06/18 – 11:00
Go-Ride Racing, None | N/A
15 mins
Novice / Fun Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 11:45 Go-MTB None G/Vet, Junior, ... 30 mins
Entry: On Day: (£16.00)
Sun 24/06/18 – 11:45
Go-MTB, None | G/Vet, Junior, ...
30 mins
U14, U16 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 11:45 MTB Regional B MTB XC Regional B Juvenile, Youth 30 mins
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 24/06/18 – 11:45
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Juvenile, Youth
30 mins
Juniors, Seniors, Vets Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Elite, Expert, ... 01 hr 15 mins
Sun 24/06/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Elite, Expert, ...
01 hr 15 mins
U16 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 24/06/18 14:00 MTB Regional B MTB XC Regional B Youth 01 hr
Entry: On Day: (£14.00)
Sun 24/06/18 – 14:00
MTB Regional B, MTB XC Regional B | Youth
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk