CDPP Crit Series 2018 #4

Closed Circuit , Nelson – Thursday, 10 May 2018

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only. Full event details @ www.cdpp.org.uk

The series is a league and prizes will be presented at the last event.

Event Details

Event URN:

425217

Start Date:

Thu, 10th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Event Organiser:

Paul Whittaker
07866432365
pendleforestcc@gmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matthew Dudman Paceline Cycles North Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Sherriffs Ribble Cycling Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Coates Otley CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Joseph Romain Shibden Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ed Drucquer Ilkley Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Cory Edmondson Green Jersey RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Rob Weir Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tim Worthington Horwich CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Joshua Keers Team SB Hub Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Scott Wolfenden Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Coates Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cory Edmondson Green Jersey RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Gareth Johnson Green Jersey RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Marc Lowden Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Max Burt Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Thomas Pendle Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Steven Gott Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Richard Flynn Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Michael Bray Huddersfield University Cyclin... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jason Heald Finished 3rd 0

17. Jason Heald -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ben Howe Paceline Cycles North Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Roy Holmes Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Alexander Hutchinson Prologue Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Gareth Frankland Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Joshua Keers Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Richard Barnes Chorley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Potter All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Thomas Booth Did not finish 0

25. Thomas Booth -

Points: 0 | Status: Did not finish

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Johnny Thompson Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Lucas Paceline Cycles North Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jasper Smith Finished A 0

7. Jasper Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Harry Wood Team SB Hub Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jacob Cran Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hugh Bulloch Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Curry Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Noah Davies Team SB Hub Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Smith Ilkley Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Toby Lucas Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Gerrard Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Catrin Ferguson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 10/05/18 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 10/05/18 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 10/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 10/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 10/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 10/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 10/05/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins / plus 6 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 10/05/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins / plus 6 laps

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only. Full event details @ www.cdpp.org.uk

The series is a league and prizes will be presented at the last event.

Event Details

Event URN:

425217

Start Date:

Thu, 10th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Event Organiser:

Paul Whittaker
07866432365
pendleforestcc@gmail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Matthew Dudman Paceline Cycles North Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Chris Sherriffs Ribble Cycling Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  James Coates Otley CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Hamish Graham Green Jersey RT Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Joseph Romain Shibden Cycling Club Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Ed Drucquer Ilkley Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Cory Edmondson Green Jersey RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Rob Weir Team SB Hub Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Tim Worthington Horwich CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Joshua Keers Team SB Hub Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Scott Wolfenden Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jack Coates Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cory Edmondson Green Jersey RT Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Gareth Johnson Green Jersey RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  James Biggin Airedale Olympic CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Marc Lowden Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Max Burt Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Thomas Pendle Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Steven Gott Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Richard Flynn Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Michael Bray Huddersfield University Cyclin... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jason Heald Finished 3rd 0

17. Jason Heald -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Ben Howe Paceline Cycles North Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Roy Holmes Bott Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Alexander Hutchinson Prologue Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Gareth Frankland Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Joshua Keers Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Richard Barnes Chorley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Potter All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Georgia Ashworth Team 22 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Thomas Booth Did not finish 0

25. Thomas Booth -

Points: 0 | Status: Did not finish

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Vincent Green Jersey RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Johnny Thompson Pedalsport Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jack Lucas Paceline Cycles North Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jasper Smith Finished A 0

7. Jasper Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Harry Wood Team SB Hub Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Jacob Cran Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hugh Bulloch Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Curry Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Noah Davies Team SB Hub Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Smith Ilkley Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Toby Lucas Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harrison Gerrard Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Catrin Ferguson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 10/05/18 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 10/05/18 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 10/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 10/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 10/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 10/05/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 10/05/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins / plus 6 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 10/05/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 10/05/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins / plus 6 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk