CDPP Crit Series 2018 #2

Closed Circuit , Nelson – Thursday, 26 Apr 2018

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only. Full event details @ www.cdpp.org.uk

The series is a league and prizes will be presented at the last event.

Event Details

Event URN:

425215

Start Date:

Thu, 26th Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Event Organiser:

Paul Whittaker
07866432365
pendleforestcc@gmail.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Harry Wood Team SB Hub Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  George Radcliffe Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin Bulloch Team SB Hub Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Lucas Paceline Cycles North Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jasper Smith Finished A 0

11. Jasper Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Elijah Jordan Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Tomas Lloyd Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Dylan Waterfield Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ruby Firth Bronte Tykes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Brown Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jacob Cran Cycle Sport Pendle Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Hugh Bulloch Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  William Curry Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Eddie McHugh Team Terminator Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Smith Ilkley Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Toby Lucas Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Maddox Howe Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Harrison Gerrard Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Catrin Ferguson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Romain Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Coates Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Flynn Team SB Hub Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael Bray Huddersfield University Cyclin... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Scott Wolfenden Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Henry James Team SB Hub Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ashley Reynolds Valley Striders CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Cory Edmondson Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Alexander Hutchinson Prologue Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ian Clarke Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Richard Barnes Chorley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Christopher Pickles University of Leeds Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Max Burt Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Gareth Johnson Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Oliver Ingham Paceline Cycles North Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Luke Greenwood Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Gareth Frankland Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  John Blackledge Green Jersey RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Robert Scott Team Wiggins Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ryan Perry Drag2Zero Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Sherriffs All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Trippier Crimson Performance Race Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  James Coates Otley CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Benjamin Heywood University of Leeds Cycling Cl... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Aidan Holgate Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Rob Weir Team SB Hub Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 26/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 26/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 26/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 26/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 26/04/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins / plus 6 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 26/04/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins / plus 6 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 26/04/18 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 26/04/18 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins

Event Summary

Event Overview

Entry on the night only. Full event details @ www.cdpp.org.uk

The series is a league and prizes will be presented at the last event.

Event Details

Event URN:

425215

Start Date:

Thu, 26th Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Steven Burke Closed Circuit, Steven Burke Sports Hub, Swinden Playing Fields, Cravendale Avenue, Nelson, Lancashire, BB9 8SJ

View map

Event Organiser:

Paul Whittaker
07866432365
pendleforestcc@gmail.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joshua Clough Team SB Hub Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Benjamin Peatfield Green Jersey RT Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Harry Wood Team SB Hub Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Dexter Leeming-Sykes Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Francis Woodcock Bury Clarion Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  George Radcliffe Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin Bulloch Team SB Hub Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Lucas Paceline Cycles North Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Jasper Smith Finished A 0

11. Jasper Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Elijah Jordan Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Tomas Lloyd Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Dylan Waterfield Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Eleanor Hunt Otley CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Ellmore Otley CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kate Taylor Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Rebecca Dawes Clifton CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ruby Firth Bronte Tykes Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Jasmine Pusey Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ciara Gostling Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Brown Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Ellmore Otley CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  George Sayle Cycle Sport Pendle Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jacob Cran Cycle Sport Pendle Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Thompson Bronte Tykes Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ben Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Hugh Bulloch Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Tomasso Campana Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  William Curry Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Eddie McHugh Team Terminator Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Smith Ilkley Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Toby Lucas Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Maddox Howe Bronte Tykes Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Harrison Gerrard Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Catrin Ferguson Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joseph Romain Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jack Coates Otley CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Richard Flynn Team SB Hub Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Michael Bray Huddersfield University Cyclin... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Bobby Horton Green Jersey RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Scott Wolfenden Pedalsport Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Henry James Team SB Hub Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Ashley Reynolds Valley Striders CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Cory Edmondson Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Alexander Hutchinson Prologue Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ian Clarke Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Richard Barnes Chorley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Michael Strange Ilkley Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Christopher Pickles University of Leeds Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Max Burt Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Gareth Johnson Green Jersey RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Oliver Ingham Paceline Cycles North Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Luke Greenwood Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Gareth Frankland Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Nick Heap Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Ryan Middlemiss All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  John Blackledge Green Jersey RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Robert Scott Team Wiggins Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Ryan Perry Drag2Zero Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jonny Gill PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Chris Sherriffs All Terrain Cycles Ride In Pea... Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Benjamin Trippier Crimson Performance Race Team Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  James Coates Otley CC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Benjamin Heywood University of Leeds Cycling Cl... Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harvey Stroh Team SB Hub Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Martin Woffindin Secret-Training.cc Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Aidan Holgate Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Rob Weir Team SB Hub Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 26/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 26/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 18:30 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 26/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 26/04/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 26/04/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins / plus 6 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 19:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 6 laps
Entry: On Day: (£4.00)
Thu 26/04/18 – 19:00
Youth Only, None
15 mins / plus 6 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 26/04/18 – 19:15

3/4

Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 26/04/18 20:00 Regional C+ Band 5 --- 55 mins
Entry: On Day: (£11.00)
Thu 26/04/18 – 20:00
Regional C+, Band 5
55 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk