Castle Combe Summer Series 2018 #5

Closed Circuit , Chippenham – Thursday, 31 May 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

424987

Start Date:

Thu, 31st May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Entry close date

Wed, 30th May 2018

Event Organiser:

Jacqui Cook
admin@cc-ss.org.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Luke Nolan Latchem Sunwise Race Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Rowe VELOFLOW CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Smith Tri UK Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Adam Colvin Army Cycling Union Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Bjergfelt Team Tor 2000 KALAS Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Gareth Holtam Cardiff JIF Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Daniel Colman Pembrokeshire Velo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nathan Hallett Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Colin Parry Bristol RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Croxton Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Luke Craddock Spokes BPC Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Snowden 73Degrees CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Carr Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Lewis Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Theo Brumhead Bristol South CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Olly Wilkins VeloVitesse Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tom Coombe Kingston Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jeremy Addis VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Hardy Cheltenham & County CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Benjamin Ferris Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harvey Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Fergus Main Team Tor 2000 KALAS Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rachel O'Connell Cardiff Ajax CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Walter Minehead Merlins Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Tom Adby Finished 0

7. Tom Adby -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isobel Crowther Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Martindale Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Reuben Walter Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Peach-Bown Gillingham and District Wheele... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elen Ruck Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Phillips Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Loris Corke Finished 0

2. Loris Corke -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Tomas Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Georgia Lovett Cotswold Veldrijden Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 31/05/18 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 31/05/18 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only Band 5 --- 14km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, Band 5
14km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

424987

Start Date:

Thu, 31st May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Castle Combe Race Circuit, Castle Combe, Chippenham, Wiltshire, SN14 7EY
View map

Entry close date

Wed, 30th May 2018

Event Organiser:

Jacqui Cook
admin@cc-ss.org.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Luke Nolan Latchem Sunwise Race Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Daniel Mcquillan Tri UK Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Matthew Rowe VELOFLOW CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  George Smith Tri UK Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Adam Colvin Army Cycling Union Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Bjergfelt Team Tor 2000 KALAS Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Gareth Holtam Cardiff JIF Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Daniel Colman Pembrokeshire Velo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Nathan Hallett Latchem Sunwise Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Colin Parry Bristol RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Joshua Croxton Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Luke Craddock Spokes BPC Racing Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Simon Snowden 73Degrees CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Carr Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Lewis Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Glyndwr Griffiths 73Degrees CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Theo Brumhead Bristol South CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Olly Wilkins VeloVitesse Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tom Coombe Kingston Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jeremy Addis VC St Raphael Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Ryan Abram Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Pandagani-Sayce Bristol Cycling Development Sq... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jacob Hardy Cheltenham & County CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Benjamin Ferris Andover Whls Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Luca Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Harvey Lawson Latchem Sunwise Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Fergus Main Team Tor 2000 KALAS Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  James Dannatt Sherston Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Rachel O'Connell Cardiff Ajax CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Walter Minehead Merlins Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Tom Adby Finished 0

7. Tom Adby -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Aoife O'Neill Chippenham & Dist Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isobel Crowther Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sam Fisher Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph Martindale Chippenham & Dist Whls Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Reuben Walter Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Peach-Bown Gillingham and District Wheele... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elen Ruck Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  William Phillips Sulis Scorpions YCA Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Loris Corke Finished 0

2. Loris Corke -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Tomas Wallace Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Georgia Lovett Cotswold Veldrijden Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 56km / 35 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 31/05/18 – 19:30
Regional C+, Band 5
56km / 35 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:30 Regional C+ Band 5 --- 51km / 32 miles
Entry: On Day: (£18.00)
Thu 31/05/18 – 19:30

3/4

Regional C+, Band 5
51km / 32 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only Band 5 --- 14km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, Band 5
14km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 10km / 6 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
10km / 6 miles
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:00 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£7.00)
Thu 31/05/18 – 19:00
Youth Only, None
5km / 3 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk