Scunthorpe Open Track Series p/b CycleRoute Lincs

Track , Scunthorpe – Friday, 10 Aug 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

423993

Start Date:

Fri, 10th Aug 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Wed, 8th Aug 2018

Results

Confirmed Results

Youth D 1 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D 1 Lap Sprint - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ethan Barnard Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C 1 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C 1 Lap Sprint - Results
1.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B 1 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B 1 Lap Sprint - Results
1.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfie Speck Velo Club Lincoln Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Speck Velo Club Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
6.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth Handicap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Devil - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Barnard Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Pushers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pushers Handicap - Results
1.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alfie Speck Velo Club Lincoln Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ethan Barnard Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Leon Gledhill Albion Cycling Co Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John Brearley Squadra RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Barry Clay Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Luke Hind Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Elimination - Results
1.  Leon Gledhill Albion Cycling Co Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John Brearley Squadra RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Luke Hind Bryan Steel academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Barry Clay Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Peter Anderson Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christian Tudorache Finished 0

7.  Christian Tudorache -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Heath Speck Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

VC Lincoln Invitation Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
VC Lincoln Invitation Mile - Results
1.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Heath Speck Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ben Vaughan Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kayleigh Pickworth Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Andrew Kent Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  John Brearley Squadra RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Leon Gledhill Albion Cycling Co Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Luke Hind Bryan Steel academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Mile - Results
1.  Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Peter Anderson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Duane Barnard Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior 15mins +3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 15mins +3 Laps - Results
1.  Leon Gledhill Albion Cycling Co Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luke Hind Bryan Steel academy Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John Brearley Squadra RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth D 1 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth C 1 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth B 1 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Handicap Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Pushers Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
VC Lincoln Invitation Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C, None
Senior 15mins +3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 19:00 Women Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 10/08/18 – 19:00
Women Only, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 10/08/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 10/08/18 – 19:00
Youth Only, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

423993

Start Date:

Fri, 10th Aug 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Wed, 8th Aug 2018

Results

Confirmed Results

Youth D 1 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D 1 Lap Sprint - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Ethan Barnard Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C 1 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C 1 Lap Sprint - Results
1.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth B 1 Lap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B 1 Lap Sprint - Results
1.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfie Speck Velo Club Lincoln Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alfie Speck Velo Club Lincoln Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
6.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth Handicap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Devil - Results
1.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Ethan Barnard Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
6.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Pushers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pushers Handicap - Results
1.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Alfie Speck Velo Club Lincoln Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
4.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ethan Barnard Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Leon Gledhill Albion Cycling Co Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John Brearley Squadra RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Barry Clay Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Luke Hind Bryan Steel academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Elimination - Results
1.  Leon Gledhill Albion Cycling Co Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  John Brearley Squadra RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Luke Hind Bryan Steel academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Barry Clay Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Peter Anderson Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Christian Tudorache Finished 0

7.  Christian Tudorache -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Erin Avill Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Heath Speck Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

VC Lincoln Invitation Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
VC Lincoln Invitation Mile - Results
1.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Heath Speck Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Ben Vaughan Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kayleigh Pickworth Velo Club Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Andrew Kent Velo Club Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  John Brearley Squadra RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Leon Gledhill Albion Cycling Co Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Luke Hind Bryan Steel academy Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior B Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Mile - Results
1.  Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Peter Anderson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Duane Barnard Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Senior 15mins +3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 15mins +3 Laps - Results
1.  Leon Gledhill Albion Cycling Co Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luke Hind Bryan Steel academy Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  John Brearley Squadra RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Andrew Funnell Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

Youth D 1 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth C 1 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth B 1 Lap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Handicap Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Pushers Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Elimination Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
VC Lincoln Invitation Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C, None
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior B Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C, None
Senior 15mins +3 Laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 10/08/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 19:00 Women Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 10/08/18 – 19:00
Women Only, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 10/08/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 10/08/18 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 10/08/18 – 19:00
Youth Only, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk