Scunthorpe Open Track Series p/b CycleRoute Lincs

Track , Scunthorpe – Friday, 06 Jul 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

423985

Start Date:

Fri, 6th Jul 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Wed, 4th Jul 2018

Event Organiser:

Duncan Wood
duncan1801@hotmail.co.uk

Results

Confirmed Results

Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Colin Payne VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Anderson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Devil - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Colin Payne VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Anderson Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gary Hoskin VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Handicap - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Mile - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Anderson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Gary Hoskin VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Colin Payne VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points - Results
1.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Anderson Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Peter Anderson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Keirin - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior 15 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 15 Lap Scratch - Results
1.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth D/E Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D/E Sprint - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Sprint - Results
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth A/B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Sprint - Results
1.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Cook Chesterfield Coureurs Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Team Sprints

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprints - Results
1.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Cook Chesterfield Coureurs Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
3.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Handicap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Devil - Results
1.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth Pushers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pushers Handicap - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joseph Cook Chesterfield Coureurs Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

The Races

Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ None ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, None
Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior A Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C, None
Senior 15 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth D/E Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth A/B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Team Sprints Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Handicap Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Pushers Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 19:00 Women Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 06/07/18 – 19:00
Women Only, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 06/07/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 06/07/18 – 19:00
Youth Only, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

423985

Start Date:

Fri, 6th Jul 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR

View map

Entry close date

Wed, 4th Jul 2018

Event Organiser:

Duncan Wood
duncan1801@hotmail.co.uk

Results

Confirmed Results

Senior 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 10 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Colin Payne VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Anderson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Points - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Devil - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Colin Payne VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Anderson Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Gary Hoskin VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Handicap - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Mile - Results
1.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Anderson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tim Higgins Scunthorpe RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Gary Hoskin VC Lincoln Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Colin Payne VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B Points - Results
1.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Peter Anderson Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nick Frewin Bournemouth Jubilee Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Peter Anderson Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Keirin - Results
1.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Mark Robbins Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior 15 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 15 Lap Scratch - Results
1.  Joseph Law Green Jersey RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Richard Baldwin Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Simon Donoghue York Cycleworks Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Thompson Sleaford Whls CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Martin Usher Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Lee Watson City RC (Hull) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth D/E Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D/E Sprint - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth C Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Sprint - Results
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Abigail Watson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth A/B Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A/B Sprint - Results
1.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
3.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Cook Chesterfield Coureurs Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Youth 3 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 3 Lap Handicap - Results
1.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
5.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Team Sprints

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprints - Results
1.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
1.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Cook Chesterfield Coureurs Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
2.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
3.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth Handicap Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Handicap Devil - Results
1.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

Youth Pushers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Pushers Handicap - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucy Cresswell Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Cameron Braithwaite NEL Lindsey Go-Ride Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Allis NEL Lindsey Go-Ride Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Matthew Kent VC Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Tyler Green Doncaster Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Joseph Cook Chesterfield Coureurs Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
10.  Kayleigh Alexander NEL Lindsey Go-Ride Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

The Races

Senior 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Senior A Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior B Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ None ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, None
Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Senior A Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C, None
Senior 15 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Regional C+, Band 5
Youth D/E Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth C Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth A/B Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth 3 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Team Sprints Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Handicap Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth Pushers Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Fri 06/07/18 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 19:00 Women Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 06/07/18 – 19:00
Women Only, Band 5
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£18.00)
Fri 06/07/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
U16/U14/U12/U10/U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 06/07/18 19:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£12.00)
Fri 06/07/18 – 19:00
Youth Only, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk