Marsh Tracks Summer Series #2 Sponsored by Redstone Subaru

Closed Circuit , Rhyl – Wednesday, 16 May 2018

Event Summary

Event Overview

The 2018 series will consist of 8 race meetings, commencing on 9th May and finishing on 27th June.

The organising clubs of Rhos on Sea and VC Melyd have agreed on the following format:
  • 18:45 Youth C*DE Go Ride Racing

  • 19:05 Youth ABC

  • 19:40 E1234

*Youth C who are newcomers and not racing in the standard C race at 19:05 are welcomed in the Go Ride Racing Event.

Event Details

Event URN:

423779

Start Date:

Wed, 16th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
View map

Event Organiser:

Vicki Neale
Wyngarthnursery@googlemail.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joshua Hughes Rhos On Sea Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lucas Hughes Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Skates Finished 0

3. Oliver Skates -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Niamh Cliff Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Kiera Cliff Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Stewart-Ball Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Benjamin Wilkinson Rhos On Sea Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  William Neale Rhos On Sea Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Jameson Pero Rhyl Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Oliver Jones Rhyl Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tomos Land Rhos On Sea Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Sharp Velo Club Melyd Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  William Mapus-Smith Clwb Beicio Egni Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Antony Richardson Royal Air Force CA Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alex Harvey Team KTM UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jamie Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jimmy Smith Specialized Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Billy Leason Shutt Ridley RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Allen Congleton CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Iwan Thomas Graham Weigh Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jacob Myles Cult Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please arrive to sing on for your race at least 30 minutes prior to your race.

Youth and Junior category riders' gears will be checked at signing on,

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:40 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 16/05/18 – 19:40
Regional C+, Band 5
01 hr

Event Summary

Event Overview

The 2018 series will consist of 8 race meetings, commencing on 9th May and finishing on 27th June.

The organising clubs of Rhos on Sea and VC Melyd have agreed on the following format:
  • 18:45 Youth C*DE Go Ride Racing

  • 19:05 Youth ABC

  • 19:40 E1234

*Youth C who are newcomers and not racing in the standard C race at 19:05 are welcomed in the Go Ride Racing Event.

Event Details

Event URN:

423779

Start Date:

Wed, 16th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
View map

Event Organiser:

Vicki Neale
Wyngarthnursery@googlemail.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joshua Hughes Rhos On Sea Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Lucas Hughes Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Skates Finished 0

3. Oliver Skates -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Niamh Cliff Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Kiera Cliff Rhyl Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Samuel Stewart-Ball Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Joel Lingard Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Benjamin Wilkinson Rhos On Sea Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Elliot Jones Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  William Neale Rhos On Sea Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Jameson Pero Rhyl Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Finley Jones Rhyl Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Evan Burgess Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Williams Rhyl Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Oliver Jones Rhyl Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Tomos Land Rhos On Sea Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Sharp Velo Club Melyd Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  William Mapus-Smith Clwb Beicio Egni Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Antony Richardson Royal Air Force CA Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Alex Harvey Team KTM UK Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jamie Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jimmy Smith Specialized Racing Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Billy Leason Shutt Ridley RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Mark Allen Congleton CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Iwan Thomas Graham Weigh Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Terry Glynn Graham Weigh Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jacob Myles Cult Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please arrive to sing on for your race at least 30 minutes prior to your race.

Youth and Junior category riders' gears will be checked at signing on,

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 18:45 Go-Ride Racing None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 16/05/18 – 18:45
Go-Ride Racing, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, None
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:05 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£4.00)
Wed 16/05/18 – 19:05
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/05/18 19:40 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Wed 16/05/18 – 19:40
Regional C+, Band 5
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk