OVB Stage Race

Road , Woolsthorpe – Saturday, 16 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

This is a 2 day & 4 stage, race. This event is for teams of 3 riders. Riders can be from mixed clubs if all places are not taken by EMRRL event clubs/teams.

Stage 1 - Team Time Trial 5 Mile

Stage 2 - Road Race 49 Mile

Stage 3 - Road Race 60 Mile

Stage 4 - Hill Climb 2.5 Mile

Event Details

Event URN:

423625

Start Date:

Sat, 16th Jun 2018

Finish date:

Sun, 17th Jun 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Woolsthorpe Village Hall, Main Street, Woolsthorpe, Lincolnshire, NG32 1LX
View map

Series:

East Midlands Road Race League

Event Organiser:

Paul Hamilton
07976937503
pushumpedals@yahoo.co.uk

Results

Provisional Results

Race Overall

1 Harry Thompson Leicestershire Road Club
2 Daniel McDermott FTR Milltag
3 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
4 Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club
5 George Sewell Bryan Steel academy 
6 Pete Matthews Leicestershire Road Club
7 Freddy Pett ActiveEdge Race Team
8 Alexander Pritchard OVB
9 Toby Jarvis Team PB Performance
10 James Chapman Team PB Performance
11 George Skinner Norwood Paragon CC
12 Edward Calow Loughborough Students CC
13 David Ogg Bryan Steel academy 
14 James Haydon NRT racing
15 Andrew Brinkley OVB
1 Harry Thompson Leicestershire Road Club
2 Daniel McDermott FTR Milltag
3 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
4 Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club
5 George Sewell Bryan Steel academy 
6 Pete Matthews Leicestershire Road Club
7 Freddy Pett ActiveEdge Race Team
8 Alexander Pritchard OVB
9 Toby Jarvis Team PB Performance
10 James Chapman Team PB Performance
11 George Skinner Norwood Paragon CC
12 Edward Calow Loughborough Students CC
13 David Ogg Bryan Steel academy 
14 James Haydon NRT racing
15 Andrew Brinkley OVB

Race Stage 1 - Team Trial

1 Alex Haines Leicestershire Road Club
1 Steven Savage Leicestershire Road Club
1 Harry Thompson Leicestershire Road Club
       
1 James Chapman Team PB Performance
1 Toby Jarvis Team PB Performance
1 Matthew King Team PB Performance
       
3 George Sewell Bryan Steel academy 
3 David Ogg Bryan Steel academy 
3 Sam Smith Bryan Steel academy 
       
4 Edward Calow Loughborough Students CC
4 Ben Mewes Moonglu CC
4 George Skinner Norwood Paragon CC
       
5 Adam Gascoyne NRT racing
5 James Haydon NRT racing
5 Steve Young NRT racing
       
       
5 Andrew Brinkley OVB
5 Alexander Pritchard OVB
5 Steve Tait OVB
       
7 Alexandre Touche ActiveEdge Race Team
7 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
       
8 Joseph Faichney Squadra RT
8 Joshua Ravn Wold Top Actif RT
8 Oliver Cockerill Velo Club Beverley
       
8 Harry Crew Leisure Lakes Bikes.com
8 Jonathan Hornblow Leisure Lakes Bikes.com
8 Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com
       
10 Karl Baillie Bryan Steel academy 
10 Thomas Booth Bryan Steel academy 
10 Joshua Granger University of Nottingham SCC

Race Stage 2 - Road Race

1 James Coates Otley CC
2 Daniel McDermott FTR Milltag
3 Dean  Watson Andy Moor Racing
4 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
5 George Skinner Norwood Paragon CC
6 David Ogg Bryan Steel academy 
7 Alex Haines Leicestershire Road Club
8 Pete Matthews Leicestershire Road Club
9 James Chapman Team PB Performance
10 Toby Jarvis Team PB Performance

Race Stage 3 - Road Race

1 Daniel McDermott FTR Milltag
2 Christopher Bates RPD Racing
3 Freddy Pett ActiveEdge Race Team
4 Pete Matthews Leicestershire Road Club
5 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
6 Harry Thompson Leicestershire Road Club
7 George Sewell Bryan Steel academy 
8 Alexander Pritchard OVB
9 Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com
10 Toby Jarvis Team PB Performance

Race Stage 4 - Hill Climb

1 Patrick Clark Team B38 / Underpin Racing
2 Toby Jarvis Team PB Performance
3 Dean  Watson Andy Moor Racing
3 George Skinner Norwood Paragon CC
5 Daniel McDermott FTR Milltag
6 Edward Calow Loughborough Students CC
7 James Chapman Team PB Performance
8 Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club
9 Harry Thompson Leicestershire Road Club
9 James Haydon NRT racing
9 Pete Matthews Leicestershire Road Club
9 Alexander Pritchard OVB
9 Timothy Jones University of Nottingham SCC

About the Event

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/06/18 09:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 172km / 107 miles
Entry: On Day: (£65.00)
Sat 16/06/18 – 09:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th
172km / 107 miles
Stage 1 - Team Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/06/18 09:30 Regional A Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sat 16/06/18 – 09:30
Regional A, Band 5
8km / 5 miles
Stage 2 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/06/18 13:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 79km / 49 miles
Entry:
Sat 16/06/18 – 13:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
79km / 49 miles
Stage 3 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 97km / 60 miles
Entry:
Sun 17/06/18 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
97km / 60 miles
Stage 4 - Hill Climb Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 14:00 Regional A Band 5 --- 2km / 1 mile
Entry:
Sun 17/06/18 – 14:00
Regional A, Band 5
2km / 1 mile

Event Summary

Event Overview

This is a 2 day & 4 stage, race. This event is for teams of 3 riders. Riders can be from mixed clubs if all places are not taken by EMRRL event clubs/teams.

Stage 1 - Team Time Trial 5 Mile

Stage 2 - Road Race 49 Mile

Stage 3 - Road Race 60 Mile

Stage 4 - Hill Climb 2.5 Mile

Event Details

Event URN:

423625

Start Date:

Sat, 16th Jun 2018

Finish date:

Sun, 17th Jun 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Woolsthorpe Village Hall, Main Street, Woolsthorpe, Lincolnshire, NG32 1LX
View map

Series:

East Midlands Road Race League

Event Organiser:

Paul Hamilton
07976937503
pushumpedals@yahoo.co.uk

Results

Provisional Results

Race Overall

1 Harry Thompson Leicestershire Road Club
2 Daniel McDermott FTR Milltag
3 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
4 Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club
5 George Sewell Bryan Steel academy 
6 Pete Matthews Leicestershire Road Club
7 Freddy Pett ActiveEdge Race Team
8 Alexander Pritchard OVB
9 Toby Jarvis Team PB Performance
10 James Chapman Team PB Performance
11 George Skinner Norwood Paragon CC
12 Edward Calow Loughborough Students CC
13 David Ogg Bryan Steel academy 
14 James Haydon NRT racing
15 Andrew Brinkley OVB
1 Harry Thompson Leicestershire Road Club
2 Daniel McDermott FTR Milltag
3 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
4 Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club
5 George Sewell Bryan Steel academy 
6 Pete Matthews Leicestershire Road Club
7 Freddy Pett ActiveEdge Race Team
8 Alexander Pritchard OVB
9 Toby Jarvis Team PB Performance
10 James Chapman Team PB Performance
11 George Skinner Norwood Paragon CC
12 Edward Calow Loughborough Students CC
13 David Ogg Bryan Steel academy 
14 James Haydon NRT racing
15 Andrew Brinkley OVB

Race Stage 1 - Team Trial

1 Alex Haines Leicestershire Road Club
1 Steven Savage Leicestershire Road Club
1 Harry Thompson Leicestershire Road Club
       
1 James Chapman Team PB Performance
1 Toby Jarvis Team PB Performance
1 Matthew King Team PB Performance
       
3 George Sewell Bryan Steel academy 
3 David Ogg Bryan Steel academy 
3 Sam Smith Bryan Steel academy 
       
4 Edward Calow Loughborough Students CC
4 Ben Mewes Moonglu CC
4 George Skinner Norwood Paragon CC
       
5 Adam Gascoyne NRT racing
5 James Haydon NRT racing
5 Steve Young NRT racing
       
       
5 Andrew Brinkley OVB
5 Alexander Pritchard OVB
5 Steve Tait OVB
       
7 Alexandre Touche ActiveEdge Race Team
7 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
       
8 Joseph Faichney Squadra RT
8 Joshua Ravn Wold Top Actif RT
8 Oliver Cockerill Velo Club Beverley
       
8 Harry Crew Leisure Lakes Bikes.com
8 Jonathan Hornblow Leisure Lakes Bikes.com
8 Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com
       
10 Karl Baillie Bryan Steel academy 
10 Thomas Booth Bryan Steel academy 
10 Joshua Granger University of Nottingham SCC

Race Stage 2 - Road Race

1 James Coates Otley CC
2 Daniel McDermott FTR Milltag
3 Dean  Watson Andy Moor Racing
4 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
5 George Skinner Norwood Paragon CC
6 David Ogg Bryan Steel academy 
7 Alex Haines Leicestershire Road Club
8 Pete Matthews Leicestershire Road Club
9 James Chapman Team PB Performance
10 Toby Jarvis Team PB Performance

Race Stage 3 - Road Race

1 Daniel McDermott FTR Milltag
2 Christopher Bates RPD Racing
3 Freddy Pett ActiveEdge Race Team
4 Pete Matthews Leicestershire Road Club
5 Joshua Wallis ActiveEdge Race Team
6 Harry Thompson Leicestershire Road Club
7 George Sewell Bryan Steel academy 
8 Alexander Pritchard OVB
9 Andrew Magnier Leisure Lakes Bikes.com
10 Toby Jarvis Team PB Performance

Race Stage 4 - Hill Climb

1 Patrick Clark Team B38 / Underpin Racing
2 Toby Jarvis Team PB Performance
3 Dean  Watson Andy Moor Racing
3 George Skinner Norwood Paragon CC
5 Daniel McDermott FTR Milltag
6 Edward Calow Loughborough Students CC
7 James Chapman Team PB Performance
8 Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club
9 Harry Thompson Leicestershire Road Club
9 James Haydon NRT racing
9 Pete Matthews Leicestershire Road Club
9 Alexander Pritchard OVB
9 Timothy Jones University of Nottingham SCC

About the Event

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/06/18 09:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 172km / 107 miles
Entry: On Day: (£65.00)
Sat 16/06/18 – 09:00
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th
172km / 107 miles
Stage 1 - Team Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/06/18 09:30 Regional A Band 5 --- 8km / 5 miles
Entry:
Sat 16/06/18 – 09:30
Regional A, Band 5
8km / 5 miles
Stage 2 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 16/06/18 13:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 79km / 49 miles
Entry:
Sat 16/06/18 – 13:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
79km / 49 miles
Stage 3 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 10:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd, 4th 97km / 60 miles
Entry:
Sun 17/06/18 – 10:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd, 4th
97km / 60 miles
Stage 4 - Hill Climb Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/06/18 14:00 Regional A Band 5 --- 2km / 1 mile
Entry:
Sun 17/06/18 – 14:00
Regional A, Band 5
2km / 1 mile

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk