Corley Cycles / Abbeygate Developments Summer Series #6

Closed Circuit , Milton Keynes – Thursday, 24 May 2018

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

423372

Start Date:

Thu, 24th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Sun, 20th May 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gavin Howell Wellingborough Cycles Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Matthew Exley Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Peter Cocker Richardsons-Trek RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Cameron Foster Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Gareth Harvey Shutt Test Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Max Hale Team Milton Keynes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  William Scott Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Timberlake Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Elliot Haigh Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Nathaniel Rosa Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jack Steel-Jessop Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Luke Morgan CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Tom Knight TBW23 Stuart Hall Cycling Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Cian Smailes N-Fuse Identity Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jacob Tresham Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Garrett Rugby Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Anthony Morris TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Humpage Trek Bicycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Enrico Cacciatori QN Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Byrne CC Luton Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jamie Tuttle Wellingborough Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Tuttle Wellingborough Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tom Fowler Abingdon Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kieron Lewis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Hugo Govett Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Beechey Shutt Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Gullefer 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ryan Palmer Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert Abbey Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ben Richardson Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Steve Franklin Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Harry Wade St Neots CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Sian Botteley Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  Leigh Blackford BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Jack Brooks Bicester Millennium CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Peter Christopher VC10 Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Cure Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Hawthorn Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gary MacDonald A5 Rangers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lloyd Cassidy Shutt Test Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Reuben Bishop VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ian Rock Wellingborough Cycles Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Scott Morris The Open University Cycling Cl... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Cross Dyson Cycles Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Paul Newman Aylesbury CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Greenfield Hitchin Nomads CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Holmes-Evans Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Robert Wood Broughton Cycling Group Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Whitby Kettering CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Roger Taylor Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tom Morris Hitchin Nomads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Phil Talbot Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Shaw A5 Rangers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mathew Baker Team Senza Limiti Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Peter Boyce Team Senza Limiti Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Peter Gregg Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Paul Haynes St Neots CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Chris Ring Verulam CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Jack Butterfield Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Richard Thompson LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Bob Sutton Aylesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- John Deal Rugby Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ben Dodd Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mark Ivkovic Rapha Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Jennie Tillott Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Maxine Filby Cannondale Girls Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lisa Webb Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Julia Chatterton Shutt Test Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Anneke Prins Welwyn Wheelers CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Denise FitzGerald Team Milton Keynes Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Elizabeth McKie Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jennifer Lake Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Haddi Conant Kings Cliffe Flyers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Karen Creed Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lisa Rogers Shutt Test Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Debbie MacColl Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Amy Woodroofe Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Linda Dewhurst Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/05/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/18 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/05/18 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/18 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/05/18 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/18 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/05/18 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

423372

Start Date:

Thu, 24th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Sun, 20th May 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gavin Howell Wellingborough Cycles Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Matthew Exley Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Peter Cocker Richardsons-Trek RT Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Cameron Foster Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Gareth Harvey Shutt Test Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Max Hale Team Milton Keynes Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  William Scott Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Alexander The MI Racing Academy Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Timberlake Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Elliot Haigh Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Sam Skeggs Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Nathaniel Rosa Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jack Steel-Jessop Team Flamme Rouge P/b Grenade Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Luke Morgan CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Tom Knight TBW23 Stuart Hall Cycling Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Cian Smailes N-Fuse Identity Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Jacob Tresham Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  James Garrett Rugby Velo Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Anthony Morris TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Humpage Trek Bicycle Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Enrico Cacciatori QN Racing Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nigel Byrne CC Luton Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jamie Tuttle Wellingborough Cycles Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Tuttle Wellingborough Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tom Fowler Abingdon Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kieron Lewis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Rickels Hitchin Nomads CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Hugo Govett Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  James Beechey Shutt Test Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Gullefer 700CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ryan Palmer Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert Abbey Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ben Richardson Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Steve Franklin Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Harry Wade St Neots CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Lewis Muncaster Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Sian Botteley Cycle Team OnForm Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
29.  Leigh Blackford BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Jack Brooks Bicester Millennium CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Peter Christopher VC10 Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Cure Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jamie Hawthorn Club Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Gary MacDonald A5 Rangers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Lloyd Cassidy Shutt Test Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Reuben Bishop VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ian Rock Wellingborough Cycles Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Scott Morris The Open University Cycling Cl... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Cross Dyson Cycles Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Paul Newman Aylesbury CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paul Greenfield Hitchin Nomads CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  David Holmes-Evans Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Robert Wood Broughton Cycling Group Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Stephen Whitby Kettering CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Roger Taylor Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tom Morris Hitchin Nomads CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Phil Talbot Bicester Millennium CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Andrew Shaw A5 Rangers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Mathew Baker Team Senza Limiti Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Peter Boyce Team Senza Limiti Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Peter Gregg Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Paul Haynes St Neots CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Chris Ring Verulam CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Jack Butterfield Berkhamsted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Richard Thompson LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Bob Sutton Aylesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- John Deal Rugby Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ben Dodd Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Mark Ivkovic Rapha Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Jennie Tillott Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Maxine Filby Cannondale Girls Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lisa Webb Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Julia Chatterton Shutt Test Team Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Anneke Prins Welwyn Wheelers CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Denise FitzGerald Team Milton Keynes Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Elizabeth McKie Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Jennifer Lake Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Haddi Conant Kings Cliffe Flyers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Karen Creed Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Lisa Rogers Shutt Test Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Debbie MacColl Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Amy Woodroofe Team Milton Keynes Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Linda Dewhurst Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/05/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/18 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/05/18 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/18 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/05/18 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 24/05/18 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 24/05/18 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk