Corley Cycles / Abbeygate Developments Summer Series #5

Closed Circuit , Milton Keynes – Thursday, 17 May 2018

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

423371

Start Date:

Thu, 17th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Sun, 13th May 2018

Event Organiser:

Richard Selley
07711429528
lesandrich20@googlemail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Cameron Foster Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ethan Vernon Team KGF Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Gavin Howell Wellingborough Cycles Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Oliver W Bates Team Bottrill - Vanguard Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Michael Parry Verulam - reallymoving.com Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Charles Walker Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Matthew Webster Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Thomas Timberlake Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Max Hale Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Elliot Haigh Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Peter Cocker Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Tom Neale Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Jack Steel-Jessop Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Luke Morgan CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Patrick Biel ZeroBC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edward Callow Did not finish 0

26. Edward Callow -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Martin Galpin Icknield Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gareth Harvey Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gavin James CC Luton Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tom Knight TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Skeggs Team Corley Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cian Smailes N-Fuse Identity Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jacob Tresham Team Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Garrett Rugby Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hugo Govett Team Milton Keynes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Morgan CC Luton Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nathaniel Rosa Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nigel Byrne CC Luton Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Cross Velo-One Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Humpage Trek Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Leigh Smith JCA-Equipe Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Kieron Lewis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Enrico Cacciatori QN Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert Abbey Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Daniel Corley Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Nick Drew Dyson Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Lloyd Molton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  William Burgess The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Gary Nugent Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Daniel Sampson Cheddar Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jamie Talbot Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Gavin Bench Verulam - reallymoving.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Lee Beddall Broughton Cycling Group Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Lauren Murphy TWC Maaslandster Zuid-Limburg Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Ben Atkinson Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Cameron McLaren Liverpool University Cycling C... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Peter Christopher VC10 Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Cure Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jeremy Godfrey Icknield Road Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon Harris Trek Bicycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lewis Muncaster Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ian Studley Cowley Road Condors Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Westwood Gorilla Firm Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Martyn Wisken Watford Velo Sport Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Scott Morris The Open University Cycling Cl... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gary MacDonald A5 Rangers CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Nath The Cycle Studio Core Telecom ... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robert Cross Dyson Cycles Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ian Rock Wellingborough Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Darren Impey QN Coaching Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ady Ginn Histon & Impington Bicycle Clu... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Phil Talbot Bicester Millennium CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Fergus Jones Bicester Millennium CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Oliver Worsfold Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Greenfield Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Osborn Pedalworks Performance Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Haynes St Neots CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Scott Thomas Finished 4th 0

15. Scott Thomas -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Paul Turner The Cycle Studio Core Telecom ... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Roger Taylor Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Chris Ring Verulam CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Richard Thompson LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alan Dodson Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  John Deal Rugby Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Steven Van Niekerk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Mathew Devine Finished 4th 0

24. Mathew Devine -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Bob Sutton Aylesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Stuart Donald Cambridge CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Mark Ivkovic Rapha Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Giorgos Markitanis Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Julia Chatterton Shutt Ridley RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Denise FitzGerald Team Milton Keynes Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ingrid Matthews Hitchin Nomads CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jennifer Lake Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christine Pout Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Bronwyn Tagg Finished 4th 0

10. Bronwyn Tagg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/05/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 17/05/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/05/18 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 17/05/18 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/05/18 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 17/05/18 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/05/18 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 17/05/18 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

Racing format will be the following ;

4ths and Women races running 1 min apart concurrently starting at 6pm

3/4ths and E123 races running concurrently running at 7pm, local rules apply and will be explained on the night and available via the website.

Event Details

Event URN:

423371

Start Date:

Thu, 17th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Milton Keynes Bowl, Watling Street, Elfield Park, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK5 8AA

View map

Entry close date

Sun, 13th May 2018

Event Organiser:

Richard Selley
07711429528
lesandrich20@googlemail.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  William Scott Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Roy Chamberlain Team Corley Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Cameron Foster Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ethan Vernon Team KGF Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Oliver Maxwell Richardsons-Trek RT Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Gavin Howell Wellingborough Cycles Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Oliver W Bates Team Bottrill - Vanguard Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Michael Parry Verulam - reallymoving.com Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Matthew Exley Flamme Rouge Cycling Team Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Charles Walker Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Michael Burke Welland Valley CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Matthew Webster Flamme Rouge Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Thomas Timberlake Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jamie Lloyd Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Oliver Knight Team Corley Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Max Hale Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Elliot Haigh Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Peter Cocker Richardsons-Trek RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
20.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Tom Neale Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Jack Steel-Jessop Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Luke Morgan CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Anthony Moye Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
25.  Mark Baines Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Patrick Biel ZeroBC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edward Callow Did not finish 0

26. Edward Callow -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Martin Galpin Icknield Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gareth Harvey Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gavin James CC Luton Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tom Knight TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Skeggs Team Corley Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cian Smailes N-Fuse Identity Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jacob Tresham Team Corley Cycles Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Garrett Rugby Velo Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Hugo Govett Team Milton Keynes Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Glenn McMenamin JCA-Equipe Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nick Morgan CC Luton Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aaron McCaffrey North Bucks RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nathaniel Rosa Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Nigel Byrne CC Luton Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Richard Wiggins Team Milton Keynes Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Evan Carter Team Corley Cycles Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Andrew Cross Velo-One Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Humpage Trek Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Leigh Smith JCA-Equipe Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Dan Tamplin Echelon Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Erin Baker Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Kieron Lewis Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Krzysztof Zakreta CC Luton Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Enrico Cacciatori QN Coaching Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Freddie Paling Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert Abbey Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Paul Rendle Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Daniel Corley Club Corley Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Nick Drew Dyson Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Aleck Hornshaw Team Milton Keynes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Lloyd Molton Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  William Burgess The Bike Loft Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Gary Nugent Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Daniel Sampson Cheddar Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jamie Talbot Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Gavin Bench Verulam - reallymoving.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Lee Beddall Broughton Cycling Group Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Lauren Murphy TWC Maaslandster Zuid-Limburg Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Ben Atkinson Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Cameron McLaren Liverpool University Cycling C... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Peter Christopher VC10 Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Christopher Cure Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jeremy Godfrey Icknield Road Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Simon Harris Trek Bicycle Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Lewis Muncaster Team Milton Keynes Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ian Studley Cowley Road Condors Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Mark Westwood Gorilla Firm Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Martyn Wisken Watford Velo Sport Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Scott Morris The Open University Cycling Cl... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Gary MacDonald A5 Rangers CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Nath The Cycle Studio Core Telecom ... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robert Cross Dyson Cycles Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ian Rock Wellingborough Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Darren Impey QN Coaching Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Ady Ginn Histon & Impington Bicycle Clu... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Phil Talbot Bicester Millennium CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Fergus Jones Bicester Millennium CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Oliver Worsfold Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Paul Greenfield Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  James Osborn Pedalworks Performance Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Scott Horwood Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Paul Haynes St Neots CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Scott Thomas Finished 4th 0

15. Scott Thomas -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Paul Turner The Cycle Studio Core Telecom ... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Laurence Cooley Beacon Roads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Roger Taylor Hitchin Nomads CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Chris Ring Verulam CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Richard Thompson LBRCC (Leighton Buzzard Road C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Alan Dodson Team Milton Keynes Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  John Deal Rugby Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Steven Van Niekerk Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Mathew Devine Finished 4th 0

24. Mathew Devine -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Bob Sutton Aylesbury CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Stuart Donald Cambridge CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Mark Ivkovic Rapha Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Giorgos Markitanis Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Francesca Hall DAP Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Julia Chatterton Shutt Ridley RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Denise FitzGerald Team Milton Keynes Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Ingrid Matthews Hitchin Nomads CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jennifer Lake Lovelo Squadra Donne Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christine Pout Verulam - reallymoving.com Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lucie Gallen Team Milton Keynes Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Bronwyn Tagg Finished 4th 0

10. Bronwyn Tagg -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

All riders must affiliate to the League, £10 (this includes your race number) this is kept for the whole year by riders.

Prizes will be presented at the end of the season based on number of points gained throughout the year.  Equivalent to BC points for top 10 riders i.e 1st gets 10 points and 10th gets 1point . Accumulated over the whole season with minimum points cut off of 10 points overall. 

Note: Events may be cancelled if concerts are scheduled to happen.

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/05/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 17/05/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/05/18 19:01 Regional C+ Band 5 --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 17/05/18 – 19:01

3/4

Regional C+, Band 5
01 hr
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/05/18 18:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 17/05/18 – 18:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/05/18 18:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 17/05/18 – 18:01
Women Only, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk