TCDG Race League (Supported by Rapha) #20

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 14 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

As part of the condition of entry into the TCDG Race League ALL 2nd, 3rd and 4th Cat riders must marshal on one of the evenings (from 18.30 until 21.00), in return the rider will get 50 league points and anyone not marshalling will be deducted 50 league points. The organiser will offer dates where the volunteers are required.

Event Details

Event URN:

422581

Start Date:

Tue, 14th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 12th Aug 2018

Event Organiser:

Frederick Hewitt
07595089528
Fred.Hewitt@oldham.gov.uk

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Calum Brown Team B38 / Underpin Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tarn Fynn Crimson Performance Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matt Hallam Crimson Performance Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Benjamin Pygott Team Wheelguru Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  George Pickering Cyclesport International RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  John MacKellar Team Chronomaster Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ryan Manders Crimson Performance Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Andrew Cutts Team Bottrill - Vanguard Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Taylor Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ben Lloyd Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Martin Phillips Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Tony Bowler Rossendale RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Marcus Bloomfield Bristol BMX Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Keith Bidwell Team Wheelguru Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Benjamin Horrobin Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Phil Guest Finished 3rd 0

24. Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Toby Miller Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Mark Read Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  William Carter Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Gareth Brookes Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jonathan Chatten Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Will Miller Finished N/A 0

30. Will Miller -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Isaac Appleby N-Fuse Identity Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ian Clarke Manchester Wheelers Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Adam Connellan Calder Clarion CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- John Keen Weaver Valley CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Harry Wilson Holmes Chapel Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Emily Martin Weaver Valley CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ruth Taylor Element Cycling Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gabrielle Duckworth Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Laura Gray Weaver Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Serena Gorton Crimson Performance Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jessica Hobson-Taylor Crimson Performance Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Rebecca Goodson Fusion RT Veloperformance Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Syd Brown Stretford Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Folwer Finished A 2

2. James Folwer -

Points: 2 | Status: Finished | Category: A
--- Harry Paveley Innovation Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Katie Haynes Eastlands Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Toby Sellers-Diggins Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 14/08/18 – 19:15
Regional C+, Band 5
40 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 20:15 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 14/08/18 – 20:15
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 15 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only None --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, None
20 mins / plus 15 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/08/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/08/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/08/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/08/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Overview

As part of the condition of entry into the TCDG Race League ALL 2nd, 3rd and 4th Cat riders must marshal on one of the evenings (from 18.30 until 21.00), in return the rider will get 50 league points and anyone not marshalling will be deducted 50 league points. The organiser will offer dates where the volunteers are required.

Event Details

Event URN:

422581

Start Date:

Tue, 14th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 12th Aug 2018

Event Organiser:

Frederick Hewitt
07595089528
Fred.Hewitt@oldham.gov.uk

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Calum Brown Team B38 / Underpin Racing Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Tarn Fynn Crimson Performance Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matt Hallam Crimson Performance Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Benjamin Pygott Team Wheelguru Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  George Pickering Cyclesport International RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  John MacKellar Team Chronomaster Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Ryan Manders Crimson Performance Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Andrew Cutts Team Bottrill - Vanguard Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Samuel Taylor Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ben Lloyd Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Martin Phillips Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Tony Bowler Rossendale RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Marcus Bloomfield Bristol BMX Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Keith Bidwell Team Wheelguru Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Benjamin Horrobin Horwich CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Phil Guest Finished 3rd 0

24. Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Toby Miller Glasgow University Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Mark Read Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  William Carter Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Gareth Brookes Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Jonathan Chatten Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Will Miller Finished N/A 0

30. Will Miller -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Isaac Appleby N-Fuse Identity Racing Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ian Clarke Manchester Wheelers Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Adam Connellan Calder Clarion CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- John Keen Weaver Valley CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Harry Wilson Holmes Chapel Velo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Emily Martin Weaver Valley CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ruth Taylor Element Cycling Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gabrielle Duckworth Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Laura Gray Weaver Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Serena Gorton Crimson Performance Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Kiera Byland Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jessica Hobson-Taylor Crimson Performance Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Rebecca Goodson Fusion RT Veloperformance Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Syd Brown Stretford Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James Folwer Finished A 2

2. James Folwer -

Points: 2 | Status: Finished | Category: A
--- Harry Paveley Innovation Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Katie Haynes Eastlands Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Toby Sellers-Diggins Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 14/08/18 – 19:15
Regional C+, Band 5
40 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 20:15 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 14/08/18 – 20:15
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 15 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:45 Youth Only None --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 14/08/18 – 18:45
Youth Only, None
20 mins / plus 15 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/08/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/08/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/08/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 14/08/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 14/08/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk