West Drayton Specialized Crit Series - Event 1

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 17 Mar 2018

Event Summary

Event Overview

West Drayton Mountain Bike Club are again pleased to be running a series of three events in March at the ever popular Hillingdon Cycle Circuit, senior events will have on the day prizes subject to number of entrys, youth events will have overall prize with riders having to have entered all events to qualify.

Event Details

Event URN:

422078

Start Date:

Sat, 17th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Charles Bailey Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Leighton Dalley 4T+ Cyclopark Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  James Foley Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jonty Stegmann Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Max Edgington Solent Pirates Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Sam Nanopoulos Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack McGovern Sprockets Cycle Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Quay-Clark Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Reece Pittman Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Margherita Silano WyndyMilla Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Ione Johnson Finished 0

1. Ione Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Grace Reynolds London Dynamo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Agne Kudirkaite WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Savannah Hewson LIV AWOL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Amy Marks CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium) Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Vincent Renders Loughborough Students CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Antonio Silano WyndyMilla Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rupert Greatwood Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Charlie Botterill Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Michael Krukov HJL Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John Hale Pearson Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jamie Francis WORX Factory Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alexander Cross VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Norris Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Will Wheeler CHAINGANG Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gary Tulloch PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Anthony Roberts Meudon Sovereign Pedal Heaven ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ollie Rastall Farnborough & Camberley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Dylan Hubble Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Edmond Irwin Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  James Gray VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mathew Gray VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Will Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Paul Dutton Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Timothy Maundrell Didcot Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Philip Hersey Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 14:11 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/03/18 – 14:11
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 14:10 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/03/18 – 14:10
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 15:10 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/03/18 – 15:10
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Event Summary

Event Overview

West Drayton Mountain Bike Club are again pleased to be running a series of three events in March at the ever popular Hillingdon Cycle Circuit, senior events will have on the day prizes subject to number of entrys, youth events will have overall prize with riders having to have entered all events to qualify.

Event Details

Event URN:

422078

Start Date:

Sat, 17th Mar 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Arthur Boulton Palmer Park Velo RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Charles Bailey Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Mateusz Rydlewski Bristol Cycling Development Sq... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Leighton Dalley 4T+ Cyclopark Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  James Foley Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jonty Stegmann Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Max Edgington Solent Pirates Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Sam Nanopoulos Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack McGovern Sprockets Cycle Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Sophie Quay-Clark Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Brown Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Reece Pittman Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Margherita Silano WyndyMilla Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Bike Jockey CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Ione Johnson Finished 0

1. Ione Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Grace Reynolds London Dynamo Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Agne Kudirkaite WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Savannah Hewson LIV AWOL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Amy Marks CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Andrew Shutler Team TFC(the friday criterium) Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Vincent Renders Loughborough Students CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Antonio Silano WyndyMilla Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rupert Greatwood Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Charlie Botterill Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Michael Krukov HJL Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John Hale Pearson Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joe Hickerton Spokes BPC Racing Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jamie Francis WORX Factory Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alexander Cross VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Craig Cole Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Norris Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Riyadh Khamis Full Gas Racing Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Will Wheeler CHAINGANG Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Gary Tulloch PB Cycle Coaching Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Anthony Roberts Meudon Sovereign Pedal Heaven ... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ollie Rastall Farnborough & Camberley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Dylan Hubble Thames Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Edmond Irwin Lky7 SD Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  James Gray VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mathew Gray VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Will Cooper Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Paul Dutton Lky7 SD Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Timothy Maundrell Didcot Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Philip Hersey Eagle RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Series of 3 events, Youths will have overall prizes only which will be awarded on the final day to qualify riders must have entered all 3 events to qualify. No series prizes for Senior riders.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 13:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 17/03/18 – 13:00
Youth Only, None
20 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 14:11 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/03/18 – 14:11
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 14:10 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/03/18 – 14:10
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
40 mins
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 17/03/18 15:10 Regional A Band 4 --- 54km / 34 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 17/03/18 – 15:10
Regional A, Band 4
54km / 34 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk