Oakley Road Races: The Will Houghton & Womans Team Series Races

Road , Oakley – Saturday, 07 Jul 2018

Event Summary

Event Overview

Womens race is part of the WOMEN'S TEAM SERIES (see www.teamseries.co.uk).

Event also includes a Regional A support race for 2-3-4 Cat Men.

We are using the Circuit used last year called the Borstall Circuit.

It has a small climb near the finish with a 200 mtr sprint at the top.

It will be 7 Laps.

Event Details

Event URN:

422050

Start Date:

Sat, 7th Jul 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Oakley Village Hall, Oxford Road, Oakley, Buckinghamshire, HP18 9RD

View map

Series:

Women's Team Series

Entry close date

Sat, 30th Jun 2018

Event Organiser:

Scott Holmes
07483435556
cnc500@btinternet.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Abigail Dentus Team Breeze Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Charmaine Porter Cycle Team OnForm Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Claire Steels Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jessica Finney Cycle Team OnForm Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Anneleen Bosma Rapha Cycling Club Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Elena Spanou Cycle Team OnForm Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Georgina Panchaud Bianchi Dama Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hannah Larbalestier Team Boompods Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alicia Speake Cycle Team OnForm Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Emma Wood Performance Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gabriella Nordin TW1 Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ruth Shier Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Rachel Jary Team Boompods Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Helen Ralston Sigma Sports x Threo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Kerry Middleton Sigma Sports x Threo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Rosamund Bradbury Sigma Sports x Threo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Leah Ball Successcycling.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Amy Graham Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Olivia Bentley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Michelle Arthurs-Brennan Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Florence Cox Velo Sport Jersey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jenny Holl Team Breeze Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Francesca Cutts CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Fiona Redding Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Elizabeth Hughes Sigma Sports x Threo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Emily Looker Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Jessica Woodworth Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Sacha Quine Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Katrina Murphy Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Rebekah Nash University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Rebecca Johnson Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Jennifer Andrews Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Emma Bentley CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Jennifer Holden Fusion RT Veloperformance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Louise Woolrich Velo Sport Jersey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Vivienne Tomlin CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Isabel Darvill Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Claire Hammond TW1 Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Helen Sharp Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Tamala McGee Assos Equipe UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Victoria Strila TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Danielle Forshaw Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Hannah Nicklin Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Sian Botteley Cycle Team OnForm Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Georgia Bullard Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jessie Carridge Team IOM Ladies Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Leah Dixon Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Maxine Filby Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Louise Hart Sigma Sports x Threo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tina Hartwright Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gabriella Homer Cycle Team OnForm Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Debbie Honour VC10 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Madeline Howden Team Vision Innovative Leisure Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Emily Meakin Fusion RT Veloperformance Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Kathryn Priest Manx Viking Wheelers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kirree Quayle Manx Mountain Bike Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Connie Stevens Team Vision Innovative Leisure Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jennie Tillott Lovelo Squadra Donne Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eliot Ward Crimson Performance Race Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Karl Alexander Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Burgin St Ives CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Hitt Hoops Velo Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Woodfield Wellingborough Cycles Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Elliot Haigh Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joe Harris ZeroBC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jamie Caldwell Portsmouth North End CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Joe Baker ZeroBC Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Peter Medhurst Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jon Woolrich Velo Sport Jersey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Cai Davies Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Leon O'Rourke Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Gregory Fitzek ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Robert Moore Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Richard Cleaver Leisure Lakes Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Darren Parker Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Lubomir Belak St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Matthew Alder ZeroBC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  David Billings Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Andrew Taylor VC Norwich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Luke Souter Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Mathieu Davy Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/07/18 11:15 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 85km / 53 miles
Entry: On Day: (£28.00)
Sat 07/07/18 – 11:15
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
85km / 53 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/07/18 14:50 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th, ... 85km / 53 miles
Entry: On Day: (£28.00)
Sat 07/07/18 – 14:50
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th, ...
85km / 53 miles

Event Summary

Event Overview

Womens race is part of the WOMEN'S TEAM SERIES (see www.teamseries.co.uk).

Event also includes a Regional A support race for 2-3-4 Cat Men.

We are using the Circuit used last year called the Borstall Circuit.

It has a small climb near the finish with a 200 mtr sprint at the top.

It will be 7 Laps.

Event Details

Event URN:

422050

Start Date:

Sat, 7th Jul 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Oakley Village Hall, Oxford Road, Oakley, Buckinghamshire, HP18 9RD

View map

Series:

Women's Team Series

Entry close date

Sat, 30th Jun 2018

Event Organiser:

Scott Holmes
07483435556
cnc500@btinternet.com

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Abigail Dentus Team Breeze Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Charmaine Porter Cycle Team OnForm Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Claire Steels Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jessica Finney Cycle Team OnForm Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Anneleen Bosma Rapha Cycling Club Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Elena Spanou Cycle Team OnForm Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Georgina Panchaud Bianchi Dama Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Gemma Melton Pedal Power Cycles Ipswich Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Hannah Larbalestier Team Boompods Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alicia Speake Cycle Team OnForm Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Emma Wood Performance Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Gabriella Nordin TW1 Racing Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Alderney Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ruth Shier Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Rachel Jary Team Boompods Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Nicole Oh Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Helen Ralston Sigma Sports x Threo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Natasha Reddy Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Kerry Middleton Sigma Sports x Threo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Rosamund Bradbury Sigma Sports x Threo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Leah Ball Successcycling.co.uk Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Amy Graham Team Boompods Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Olivia Bentley Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Michelle Arthurs-Brennan Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Florence Cox Velo Sport Jersey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jenny Holl Team Breeze Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
27.  Francesca Cutts CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Fiona Redding Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Elizabeth Hughes Sigma Sports x Threo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Emily Looker Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Jayne Paine Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Jessica Woodworth Cycle Team OnForm Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Sacha Quine Team IOM Ladies Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Katrina Murphy Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Rebekah Nash University of Bristol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Rebecca Johnson Fusion RT Veloperformance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Jennifer Andrews Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Tiffany Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Emma Bentley CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Jennifer Holden Fusion RT Veloperformance Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
42.  Louise Woolrich Velo Sport Jersey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Vivienne Tomlin CC London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Isabel Darvill Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Claire Hammond TW1 Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
46.  Helen Sharp Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Tamala McGee Assos Equipe UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Victoria Strila TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Alexandra Hamilton TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Danielle Forshaw Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Hannah Nicklin Les Filles Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Sian Botteley Cycle Team OnForm Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Georgia Bullard Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jessie Carridge Team IOM Ladies Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Leah Dixon Cycle Team OnForm Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Maxine Filby Shutt Ridley RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Louise Hart Sigma Sports x Threo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tina Hartwright Dulwich Paragon CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gabriella Homer Cycle Team OnForm Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Debbie Honour VC10 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Madeline Howden Team Vision Innovative Leisure Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Emily Meakin Fusion RT Veloperformance Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Kathryn Priest Manx Viking Wheelers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kirree Quayle Manx Mountain Bike Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Connie Stevens Team Vision Innovative Leisure Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jennie Tillott Lovelo Squadra Donne Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  James Hill Team PB Performance Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eliot Ward Crimson Performance Race Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Karl Alexander Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Burgin St Ives CC Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Peter Hitt Hoops Velo Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Woodfield Wellingborough Cycles Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexi Edwards Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Elliot Haigh Flamme Rouge Cycling Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Adam Strudwick Team Milton Keynes Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Joshua Avery Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Danny Axford Arctic Tacx RT Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jacob Tresham Team Corley Cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joe Harris ZeroBC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Oliver Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Jamie Caldwell Portsmouth North End CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Joe Baker ZeroBC Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Peter Medhurst Royal Leamington Spa CC (RLSCC... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jon Woolrich Velo Sport Jersey Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Cai Davies Finchley Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Leon O'Rourke Shutt Ridley RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Giles Clark Team Vision Innovative Leisure Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Gregory Fitzek ZeroBC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Martin Galpin Icknield Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Robert Moore Welland Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Richard Cleaver Leisure Lakes Bikes.com Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Darren Parker Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Lubomir Belak St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Matthew Alder ZeroBC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  David Billings Radeon-Cycology RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Andrew Taylor VC Norwich Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Billy Fadden Flamme Rouge Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Luke Souter Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  James Beechey Shutt Ridley RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Mathieu Davy Lky7 SD Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/07/18 11:15 Women Only Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 85km / 53 miles
Entry: On Day: (£28.00)
Sat 07/07/18 – 11:15
Women Only, Band 3 | 1st, 2nd, 3rd, ...
85km / 53 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 07/07/18 14:50 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th, ... 85km / 53 miles
Entry: On Day: (£28.00)
Sat 07/07/18 – 14:50
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th, ...
85km / 53 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk