Crowhurst Spring Road Race

Road , Oxted – Sunday, 11 Mar 2018

Event Summary

Event Overview

Organised by the South East Road Race League

Event Details

Event URN:

421926

Start Date:

Sun, 11th Mar 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Tandridge Village Hall, Tandridge Lane, Tandridge, Oxted, Surrey, RH8 9NN

View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  James Boyman Hoops Velo Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Swindley PMR Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Weavers Team ASL Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Steve Rees-Clark Morvelo Basso Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Justin Lariviere Le Col Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tristan Grigalis Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Will Wheeler CHAINGANG Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Cameron Cragg Team ASL Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ian Vagg Project 51 Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Stuart Harvey Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Isaac Wright Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Samuel Painter Wigmore CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Richard Cartland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jon Woolrich Velo Sport Jersey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Chris Tarren Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Ian Tosh Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Nigel Langridge Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ed Lochee-Bayne Brixton Cycles Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  William Bourne WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Paul Newsome Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  John Cockrill Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Robert Cliff Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Brindley Taylor Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Adam Cotterell Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Giles Hartwright Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Matthew Burt Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Michael Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Anthony Lazarus Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Mark Day Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  David Smith Hoops Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Nathan Russell trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Rod Archibald Adalta Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Wayne Beba Adalta Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Chris Cook 4T+ Cyclopark Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Drain Gemini BC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Aaron Espin Rojo London Dynamo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Torin Henderson Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Louis Lord VC Londres Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Powell Team ASL Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lewis Taylor Ashford Road Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Keith Watson Adalta Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Affiliated riders get priority entry and a discounted entry fee of £22.00

No affilited riders entry fee is £30.00

 


The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/03/18 13:30 Regional A Band 3 2nd, 3rd 83km / 52 miles
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£25.00)
Sun 11/03/18 – 13:30

2/3

Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
83km / 52 miles

Event Summary

Event Overview

Organised by the South East Road Race League

Event Details

Event URN:

421926

Start Date:

Sun, 11th Mar 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Tandridge Village Hall, Tandridge Lane, Tandridge, Oxted, Surrey, RH8 9NN

View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  James Boyman Hoops Velo Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jonathan Gales Dulwich Paragon CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Swindley PMR Finished 3rd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Michael Weavers Team ASL Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Steve Rees-Clark Morvelo Basso Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Rory Barrett Southborough & District Whls Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Keith Henderson Southborough & District Whls Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Justin Lariviere Le Col Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Tristan Grigalis Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Will Wheeler CHAINGANG Racing Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Stuart Baldwin Adalta Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Cameron Cragg Team ASL Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Kevin Nelson Crawley Wheelers Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Ian Vagg Project 51 Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Anthony Roberts Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Stuart Harvey Team ASL Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Isaac Wright Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Samuel Painter Wigmore CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Richard Cartland Southdowns Bikes – Casco PET Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Jon Woolrich Velo Sport Jersey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Chris Tarren Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Lawrence Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Ian Tosh Langdale Lightweights Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Nigel Langridge Crawley Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Valentino Fontana Gemini BC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Jonathan Steer Addiscombe CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ed Lochee-Bayne Brixton Cycles Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Lewis Winfield VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  William Bourne WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Paul Newsome Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Oliver Richardson Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Cameron Preece Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  James Flury Richardsons-Trek RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  John Cockrill Abellio - SFA Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Robert Cliff Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Brindley Taylor Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Adam Cotterell Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Giles Hartwright Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Elliot Sharrad-Jones Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Matthew Burt Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Michael Guilford Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Matthew Williams Abellio - SFA Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Michael Coyle Brighton Mitre CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Anthony Lazarus Velosport Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Mark Day Generation Press CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  David Smith Hoops Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Nathan Russell trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Rod Archibald Adalta Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Wayne Beba Adalta Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Chris Cook 4T+ Cyclopark Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Drain Gemini BC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Aaron Espin Rojo London Dynamo Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Mark Gower Southdowns Bikes – Casco PET Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Torin Henderson Southborough & District Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Louis Lord VC Londres Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- John Powell Team ASL Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Thomas Rowing Abellio - SFA Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lewis Taylor Ashford Road Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Keith Watson Adalta Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Affiliated riders get priority entry and a discounted entry fee of £22.00

No affilited riders entry fee is £30.00

 


The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/03/18 13:30 Regional A Band 3 2nd, 3rd 83km / 52 miles
Entry: Online: (£22.00 + £1.00 Application fee), On Day: (£25.00)
Sun 11/03/18 – 13:30

2/3

Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
83km / 52 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk