Henstridge Circuit - Event 5

Closed Circuit , Templecombe – Monday, 18 Jun 2018

Event Summary

Event Overview

This is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 6 race series, but may be extended to 8 events.  

The race series dates are:

  • Round 1 - 23/04/2018 
  • Round 2 - 07/05/2018 
  • Round 3 - 21/05/2018
  • Round 4 - 04/06/2018
  • Round 5 - 18/06/2018
  • Round 6 - 02/07/2018
  • Round 7 - 16/072018 (TBC)
  • Round 8 - 30/07/2018 (TBC)

Event Details

Event URN:

420680

Start Date:

Mon, 18th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN

View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Martin Rowland Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luke Barfoot Tri UK Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Callum Dunford Sarum Velo Aerosporting Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Hollier Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Adam Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nick Ball Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Hywel-Davies Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Christopher Wright Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Kenneth Knight Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oliver Pennington 1st Chard Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Frankie Whitwell Bath Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Glenn Hurley Tri UK Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Brookes Gillingham and District Wheele... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nick Pyman Purbeck Peloton Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Geddes Gillingham and District Wheele... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Darren Hayter Tri UK Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Dickinson Army Cycling Union Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Toby Manning Mud, Sweat n Gears CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Olive Holliday Somer Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Dewey Complete Cycle Works Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Chris Madel Gillingham and District Wheele... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Fergus Main Team Tor 2000 KALAS Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  David Hassall Gillingham and District Wheele... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Bradley Hollands Gillingham and District Wheele... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Morgan Osman Gillingham and District Wheele... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Calloway Gillingham and District Wheele... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finlay Walter Minehead Merlins Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Gompertz Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

The following link shows access from the A30

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z0zYb8aOb4q0.kzs90afPfsb8

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 19:40 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Mon 18/06/18 – 19:40

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 3 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Mon 18/06/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 18/06/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 18/06/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 18/06/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 18/06/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps

Event Summary

Event Overview

This is a closed circuit event round Henstridge airfield and is part of a 6 race series, but may be extended to 8 events.  

The race series dates are:

  • Round 1 - 23/04/2018 
  • Round 2 - 07/05/2018 
  • Round 3 - 21/05/2018
  • Round 4 - 04/06/2018
  • Round 5 - 18/06/2018
  • Round 6 - 02/07/2018
  • Round 7 - 16/072018 (TBC)
  • Round 8 - 30/07/2018 (TBC)

Event Details

Event URN:

420680

Start Date:

Mon, 18th Jun 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Henstridge Airfield, The Marsh, Templecombe, Somerset , BA8 0TN

View map

Results

Confirmed Results

2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 - Results
1.  Martin Rowland Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Luke Barfoot Tri UK Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Callum Dunford Sarum Velo Aerosporting Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  John Hollier Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Adam Faux Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Monk Exeter Wheelers Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nick Ball Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  James Hywel-Davies Nopinz Symec Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Christopher Wright Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Kenneth Knight Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oliver Pennington 1st Chard Whls Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Frankie Whitwell Bath Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Glenn Hurley Tri UK Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Richard Brookes Gillingham and District Wheele... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nick Pyman Purbeck Peloton Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Mark Geddes Gillingham and District Wheele... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Darren Hayter Tri UK Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robert Dickinson Army Cycling Union Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Toby Manning Mud, Sweat n Gears CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Olive Holliday Somer Valley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Matthew Dewey Complete Cycle Works Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Chris Madel Gillingham and District Wheele... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Fergus Main Team Tor 2000 KALAS Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  David Hassall Gillingham and District Wheele... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Bradley Hollands Gillingham and District Wheele... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Morgan Osman Gillingham and District Wheele... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Calloway Gillingham and District Wheele... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lawrence Martindale Chippenham & Dist Whls Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Finlay Walter Minehead Merlins Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Gompertz Gillingham and District Wheele... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

The following link shows access from the A30

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z0zYb8aOb4q0.kzs90afPfsb8

The Races

2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 19:40 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Mon 18/06/18 – 19:40

2/3

Regional C+, Band 5
45 mins / plus 3 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 19:00 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Mon 18/06/18 – 19:00
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 3 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 18/06/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 18/06/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 18/06/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 18/06/18 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 1 laps
Entry: On Day: (£7.00)
Mon 18/06/18 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 1 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk