Full Gas Winter Track League 2017-2018 #14

Track League , London – Tuesday, 23 Jan 2018

Event Summary

Event Overview

Our 2017-2018 Winter Track League begins on 31st October 2017 and will run through to the end of March 2018.

Racing will take place WEEKLY on Tuesday evenings and FORTNIGHTLY on Thursday evenings.  A list of dates plus information on licencing, membership and Terms & Conditions can all be found on our website.

Tuesdays will be for Mens A, B, and C groups, and Thursdays will be for Women, Mens B and Mens C groups.

League Membership is compulsory and racing is open to riders aged 16 and over.

All riders are required to have Gold or Silver BC membership and must have a full racing licence.  A fully completed Indoor Track Accreditation and previous relevant racing experience are also requirements for this league.

Event Details

Event URN:

420384

Start Date:

Tue, 23rd Jan 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Results

Confirmed Results

A Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen Bradbury Vredestein Basso Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Albin Geneix SES Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Forward Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Trevor Bradbury Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Thomas Webby Oxted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Nathan Parnell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robyn Llewellyn Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicholas Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Keerthi Angammana Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Reverse Win Out - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Taggart Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Newman PRTZ cc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Perrin Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Reverse Win Out - Results
1.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Reverse Win Out - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Chapman Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gavin Carter Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group 60 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group 60 Lap Points Race - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stephen Bradbury Vredestein Basso Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

B Group 50 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 50 Lap Points Race - Results
1.  Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Glen Peterson Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Stuart Gedge Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Chapman Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robyn Llewellyn Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Webby Oxted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Elimination/Scratch - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stephen Bradbury Vredestein Basso Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination/Scratch - Results
1.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Glen Peterson Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Olly Kan Team V-Sprint Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Stewart Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination/Scratch - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Claude Autrey London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Chapman Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nicholas Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please read all event information and Terms & Conditions on our website before completing your race entries.

http://www.fullgascycling.co.uk/lvvp-winter-track-league/

Entries will be accepted approximately one week before each event. 48hrs notice is required for any cancellations/refunds.   

The organisers will confirm which group you have been placed in prior to the start of the league.

The Races

A Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
B Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
C Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
A Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
B Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
C Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
A Group 60 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
B Group 50 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
C Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
A Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
B Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
C Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
A Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 23/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 23/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 23/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr

Event Summary

Event Overview

Our 2017-2018 Winter Track League begins on 31st October 2017 and will run through to the end of March 2018.

Racing will take place WEEKLY on Tuesday evenings and FORTNIGHTLY on Thursday evenings.  A list of dates plus information on licencing, membership and Terms & Conditions can all be found on our website.

Tuesdays will be for Mens A, B, and C groups, and Thursdays will be for Women, Mens B and Mens C groups.

League Membership is compulsory and racing is open to riders aged 16 and over.

All riders are required to have Gold or Silver BC membership and must have a full racing licence.  A fully completed Indoor Track Accreditation and previous relevant racing experience are also requirements for this league.

Event Details

Event URN:

420384

Start Date:

Tue, 23rd Jan 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB

View map

Results

Confirmed Results

A Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen Bradbury Vredestein Basso Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Albin Geneix SES Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Luke Forward Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Trevor Bradbury Python Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Thomas Webby Oxted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Nathan Parnell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robyn Llewellyn Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nicholas Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Keerthi Angammana Lea Valley CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Reverse Win Out - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Taggart Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Alan Newman PRTZ cc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Andrew Perrin Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Reverse Win Out - Results
1.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Reverse Win Out - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Chapman Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gavin Carter Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group 60 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group 60 Lap Points Race - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stephen Bradbury Vredestein Basso Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Luke Ryan Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

B Group 50 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 50 Lap Points Race - Results
1.  Andrew Langdown Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Glen Peterson Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nick Vriend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Stuart Gedge Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Chapman Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Robyn Llewellyn Spartans Velo Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Webby Oxted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Elimination/Scratch - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Stephen Bradbury Vredestein Basso Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Finley Newmark VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination/Scratch - Results
1.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Glen Peterson Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Olly Kan Team V-Sprint Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Stewart Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination/Scratch - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Claude Autrey London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Antonius Wubben Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  James Chapman Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nicholas Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please read all event information and Terms & Conditions on our website before completing your race entries.

http://www.fullgascycling.co.uk/lvvp-winter-track-league/

Entries will be accepted approximately one week before each event. 48hrs notice is required for any cancellations/refunds.   

The organisers will confirm which group you have been placed in prior to the start of the league.

The Races

A Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
B Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
C Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
A Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
B Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
C Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
A Group 60 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
B Group 50 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
C Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
A Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
B Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
C Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 23/01/18 – 01:00
A Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 23/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 23/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 23/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 23/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk