Full Gas Winter Track League 2017-2018 #11

Track League , London – Tuesday, 09 Jan 2018

Event Summary

Event Overview

Our 2017-2018 Winter Track League begins on 31st October 2017 and will run through to the end of March 2018.

Racing will take place WEEKLY on Tuesday evenings and FORTNIGHTLY on Thursday evenings.  A list of dates plus information on licencing, membership and Terms & Conditions can all be found on our website.

Tuesdays will be for Mens A, B, and C groups, and Thursdays will be for Women, Mens B and Mens C groups.

League Membership is compulsory and racing is open to riders aged 16 and over.

All riders are required to have Gold or Silver BC membership and must have a full racing licence.  A fully completed Indoor Track Accreditation and previous relevant racing experience are also requirements for this league.

Event Details

Event URN:

420377

Start Date:

Tue, 9th Jan 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB
View map

Results

Confirmed Results

A Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Ethan Vernon Team KGF Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Taggart Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alaric Lester Hastings & St Leonards CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Stewart Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Carsten Meilandt RMNC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nathan Parnell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Cooksey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Howes Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Reverse Win Out - Results
1.  Ethan Vernon Team KGF Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Daniel Cooper Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Taggart Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alan Newman PRTZ Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Reverse Win Out - Results
1.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Carsten Meilandt RMNC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Albin Geneix Ses Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Olly Kan Team V-Sprint Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Reverse Win Out - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Webby Oxted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gavin Carter Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group 60 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group 60 Lap Points Race - Results
1.  Ethan Vernon Team KGF Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Adam Bidwell Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

B Group 50 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 50 Lap Points Race - Results
1.  Carsten Meilandt RMNC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Stewart Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Galvin East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Trevor Ormes Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Cooksey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nathan Parnell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Webby Oxted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Elimination/Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Oliver Robinson Team Wiggins Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination/Scratch - Results
1.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Stewart Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adrian Haldane Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination/Scratch - Results
1.  Nathan Parnell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Cooksey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Royston Sydenham Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please read all event information and Terms & Conditions on our website before completing your race entries.

http://www.fullgascycling.co.uk/lvvp-winter-track-league/

Entries will be accepted approximately one week before each event. 48hrs notice is required for any cancellations/refunds.   

The organisers will confirm which group you have been placed in prior to the start of the league.

The Races

A Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
B Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
C Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
A Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
B Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
C Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
A Group 60 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
B Group 50 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
C Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
A Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
B Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
C Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
A Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 09/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 09/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 09/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr

Event Summary

Event Overview

Our 2017-2018 Winter Track League begins on 31st October 2017 and will run through to the end of March 2018.

Racing will take place WEEKLY on Tuesday evenings and FORTNIGHTLY on Thursday evenings.  A list of dates plus information on licencing, membership and Terms & Conditions can all be found on our website.

Tuesdays will be for Mens A, B, and C groups, and Thursdays will be for Women, Mens B and Mens C groups.

League Membership is compulsory and racing is open to riders aged 16 and over.

All riders are required to have Gold or Silver BC membership and must have a full racing licence.  A fully completed Indoor Track Accreditation and previous relevant racing experience are also requirements for this league.

Event Details

Event URN:

420377

Start Date:

Tue, 9th Jan 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lee Valley Velodrome, Queen Elizabeth Olympic Park, Stratford, London, E20 3AB
View map

Results

Confirmed Results

A Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Ethan Vernon Team KGF Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Taggart Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

B Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alaric Lester Hastings & St Leonards CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Stewart Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Carsten Meilandt RMNC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Warm-up Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Warm-up Scratch Race - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nathan Parnell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Christopher Cooksey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Howes Lovelo Cinelli RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

A Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Reverse Win Out - Results
1.  Ethan Vernon Team KGF Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Buauna Ball Catford CC Equipe/Banks Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Daniel Cooper Regents Park Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  James Taggart Cycling Club Hackney Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Alan Newman PRTZ Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Reverse Win Out - Results
1.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Carsten Meilandt RMNC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Albin Geneix Ses Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Olly Kan Team V-Sprint Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group Reverse Win Out

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Reverse Win Out - Results
1.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Graham Fidler Gemini BC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Webby Oxted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Gavin Carter Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group 60 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group 60 Lap Points Race - Results
1.  Ethan Vernon Team KGF Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Adam Bidwell Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

B Group 50 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group 50 Lap Points Race - Results
1.  Carsten Meilandt RMNC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Paul Stewart Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Graham Galvin East London Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Trevor Ormes Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Nigel Stephens Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

C Group 40 Lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group 40 Lap Points Race - Results
1.  Greg Reynolds Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Christopher Cooksey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Dave Buck CC London Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Nathan Parnell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Webby Oxted Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Group Elimination/Scratch - Results
1.  Frank Longstaff Richardsons-Trek RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Theo Modell Wheelbase Cabtech Junior RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Stephen Bradbury Morvelo Basso RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Oliver Robinson Team Wiggins Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  George Gori Nuun-Sigma Sports-London Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Craig McLean Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Group Elimination/Scratch - Results
1.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Stephen Aslin Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Paul Stewart Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adrian Haldane Islington Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Lee Rowe Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Brett Travers VC Revolution Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Group Elimination/Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Group Elimination/Scratch - Results
1.  Nathan Parnell Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matt Nunn Medway Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Christopher Cooksey Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Paul Bold Full Gas Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Robert Royston Sydenham Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Chris Jones Elitecycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please read all event information and Terms & Conditions on our website before completing your race entries.

http://www.fullgascycling.co.uk/lvvp-winter-track-league/

Entries will be accepted approximately one week before each event. 48hrs notice is required for any cancellations/refunds.   

The organisers will confirm which group you have been placed in prior to the start of the league.

The Races

A Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
B Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
C Group Warm-up Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
A Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
B Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
C Group Reverse Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
A Group 60 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
B Group 50 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
C Group 40 Lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
A Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
B Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
C Group Elimination/Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Tue 09/01/18 – 01:00
A Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 09/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr
B Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 09/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr
C Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/01/18 19:00 Regional C None --- 03 hr
Entry: On Day: (£25.00)
Tue 09/01/18 – 19:00
Regional C, None
03 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk