TCDG Race League (Supported by Rapha) #1

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 03 Apr 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

420081

Start Date:

Tue, 3rd Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Entry close date

Sun, 1st Apr 2018

Event Organiser:

Frederick Hewitt
07595089528
Fred.Hewitt@oldham.gov.uk

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ryan Ellis THRE Datawolves RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Mixell BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matt Hallam Crimson Performance Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Benjamin Pygott Team Wheelguru Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamie Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Kelly Hale Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Colin Smith Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Brough Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joseph Cadwallader KISS Racing Team (KRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ashley Marshall Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jonathan Carnall Eat Plants Not Pigs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Marc Layfield VeloViewer Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Stuart Smith 365velo Racing club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Philip Blundell High Peak Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Peter Hutchinson Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Michael Wilson Better Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Jimmy Smith Specialized Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Thomas Pevalin Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Jordan Hill Leek Cyclists Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Phil Guest Finished 3rd 0

29. Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Joseph Romain Giant Halifax Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  James Duffy Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Max Burt Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Gregory Carr Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Samuel Carmichael Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Thomas Green Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Paul Basson ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Marc Lowden Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Karl Richter Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Joe Bennion University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Edward Calow Loughborough Students CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edward Chadwick High Peak Cycles RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Clarke Manchester Wheelers Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Shaun Dolby Geared Up & CN Cycles RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Karl Freeman Team Wheelguru Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jacob Ragan Albion Cycling Co Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Rosie Walsh Boompods EDCO NRG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Scott Wolfenden Pedalsport Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Neil Wood Team Chronomaster Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Christopher Humphries St Helens CRC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ian Clarke Manchester Wheelers Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew McGrath Lancashire RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stuart Howarth Holmes Chapel Velo Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Gamble Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Osian Jones Clwb Beicio Hiraethog Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Peter Arnold Finished 4th 2

8. Peter Arnold -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Bradley Tierney Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jack Livesey University of Birmingham CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Darren Moore Hale Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Benjamin Edmunds Holmes Chapel Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ben Metcalfe Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Neil Hughes Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Joe Howie Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Nick Louis Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Halfpenney Innovation Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Andrew Korol Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nicholas Ryan Mossley CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Niall Stock Sportcity Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Coates Otley CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  John Culpan Giant Halifax Race Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  AJ Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Cameron Pilkington Mossley CRT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Jamie Brown Sportcity Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Jeffers Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph Bates Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Teddy Gildea Finished 0

2. Teddy Gildea -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Skye Brough Pro Vision Cycle Clothing Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 03/04/18 – 19:15
Regional C+, Band 5
40 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 20:15 Regional C+ Band 5 --- 25 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 03/04/18 – 20:15
Regional C+, Band 5
25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only None --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, None
20 mins / plus 15 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 03/04/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 03/04/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 03/04/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 03/04/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

420081

Start Date:

Tue, 3rd Apr 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG
View map

Entry close date

Sun, 1st Apr 2018

Event Organiser:

Frederick Hewitt
07595089528
Fred.Hewitt@oldham.gov.uk

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Ryan Ellis THRE Datawolves RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Mixell BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matt Hallam Crimson Performance Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Benjamin Pygott Team Wheelguru Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jamie Fletcher Ellan Vannin CC/Appleby Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Sam Marshall Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Matthew Kelly Hale Velo Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Colin Smith Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Daniel Brough Pro Vision Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joseph Cadwallader KISS Racing Team (KRT) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ashley Marshall Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Jonathan Carnall Eat Plants Not Pigs CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Marc Layfield VeloViewer Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Stuart Smith 365velo Racing club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Philip Blundell High Peak Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Declan Brady Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Peter Hutchinson Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Thomas McRoyall North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Michael Wilson Better Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Jimmy Smith Specialized Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Thomas Pevalin Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Jordan Hill Leek Cyclists Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Tristan Pilling Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Phil Guest Finished 3rd 0

29. Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Joseph Romain Giant Halifax Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  James Duffy Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Max Burt Sowerby Brothers CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Gregory Carr Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Samuel Carmichael Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Thomas Green Cycling Club Hackney Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Paul Basson ABC Centreville Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Jake Holder North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Marc Lowden Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Karl Richter Mossley CRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Martin Jalowiec North Cheshire Clarion Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Joe Bennion University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Michael Atkinson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Edward Calow Loughborough Students CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edward Chadwick High Peak Cycles RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ian Clarke Manchester Wheelers Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Shaun Dolby Geared Up & CN Cycles RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Karl Freeman Team Wheelguru Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Jacob Ragan Albion Cycling Co Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Rosie Walsh Boompods EDCO NRG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Scott Wolfenden Pedalsport Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Neil Wood Team Chronomaster Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Christopher Humphries St Helens CRC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ian Clarke Manchester Wheelers Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew McGrath Lancashire RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stuart Howarth Holmes Chapel Velo Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  David Gamble Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Philip Lomas Sportcity Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Osian Jones Clwb Beicio Hiraethog Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Peter Arnold Finished 4th 2

8. Peter Arnold -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Bradley Tierney Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jack Livesey University of Birmingham CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Darren Moore Hale Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Benjamin Edmunds Holmes Chapel Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ben Metcalfe Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Neil Hughes Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Joe Howie Buxton CC/Sett Valley Cycles Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Nick Louis Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Thomas Halfpenney Innovation Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Andrew Korol Bury Clarion Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Nicholas Ryan Mossley CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Niall Stock Sportcity Velo Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Nick Jackson Giant Halifax Race Team Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Aidan Lawrence C and N Cycles RT Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Coates Otley CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Daniels Kucerjavijs Mossley CRT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  John Culpan Giant Halifax Race Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Thomas Bates Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Benjamin Stevens Sportcity Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  AJ Hughes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Dylan Kay Bronte Tykes Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Cameron Pilkington Mossley CRT Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Finley Douglas Rhyl Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Jordan Eastlands Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Jamie Brown Sportcity Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Xavier Teece-Round Eastlands Velo Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Tattersall Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Alexander Foster Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Daniel Jackson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Emma Jeffers Eastlands Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bryn Lawrence C and N Cycles RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Daniel Cosgrove Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Milo Wood Holmfirth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph Bates Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Teddy Gildea Finished 0

2. Teddy Gildea -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Skye Brough Pro Vision Cycle Clothing Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40 laps
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 03/04/18 – 19:15
Regional C+, Band 5
40 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 20:15 Regional C+ Band 5 --- 25 laps
Entry: On Day: (£12.00)
Tue 03/04/18 – 20:15
Regional C+, Band 5
25 laps
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 15 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only Band 5 --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5
20 mins / plus 15 laps
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
20 mins / plus 15 laps
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:45 Youth Only None --- 20 mins / plus 15 laps
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 03/04/18 – 18:45
Youth Only, None
20 mins / plus 15 laps
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 03/04/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 03/04/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 03/04/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 03/04/18 18:30 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 03/04/18 – 18:30
Youth Only, None
10 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk