Scottish Cycling National Circuit Race & Youth Road Race Championships 2018

Closed Circuit , Lochgelly – Sunday, 27 May 2018

Event Summary

Event Overview

This event will host the Scottish Cycling National Closed Circuit Championships and the Youth Road Race Championships.

These will be the first National Championships held at the Fife Cycle Park.

Times listed are guides only and may be subject to change.

Event Details

Event URN:

420046

Start Date:

Sun, 27th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Sun, 13th May 2018

Event Organiser:

Martin Harris
01241854367
martin.harris@scottishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Mark Robertson Army Cycling Union Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ross Clark dooleys cycles Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kevin Barclay Spokes Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Ross Crook Edinburgh RC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lewis MacFarlane Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gavin Shirley dooleys cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Kes Juskowiak Spokes Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Calum Gray DUMRCC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Chris Main Velocity 44 RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Rod Leach Dunfermline CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ryan Keir Synergy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Anna Fairweather RT 23 Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gemma Penman Glasgow Cycle Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Helen Wyld Edinburgh RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Natalie Hunter Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Diana Farrell Hervelo Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kirsteen Ellis Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Logan Maclean Edinburgh RC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Cameron Oliver Glasgow Cycle Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christopher Hordon Edinburgh RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Oran McConville Spokes Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Douglas Crawford Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Callum Lyall Discovery Junior Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Anna Shackley Team 22 Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Abby Stewart Team 22 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna McGorum Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Georgia Young Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lauren Liversidge Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Fraser Gault Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Cole Stewart East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Louis Moore Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Max Guthrie West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- George Freeman West Lothian Clarion CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Matthew Mccullagh Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Beth Morrow Edinburgh RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Rebecca Saunderson Studio Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elena McGorum Peebles CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ishbel Stuart Discovery Junior Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Katherine Macleod Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Iona MacDougall Glasgow Riderz Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Grace McCabe East Kilbride Road Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Cameron Kerr Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sam Kitchin Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Thomas Simpson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Elliott Davies Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Euan Walkingshaw Edinburgh RC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Evie White Deeside Thistle CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Anna Reid Squadra Scozzese Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Struan Shaw Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Callum McGillivray Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sam Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Cian Sharp Carnegie Cyclones Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Feargus Pearson Peebles CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Daniel Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Smith Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jamie Hall Meedies Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Colin Johnston East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ross Eastaugh Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Murdo Evans Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Hamish McGillivray Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kasey Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jessica Booth Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Micah Myles Finished 0

1. Micah Myles -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Rhuairdh Fulton West Lothian Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lorcan Morrison Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Tymek Chmielowski Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Emma Saunderson Studio Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Emma Hall Meedies Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Non Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Non Championship - Results
1.  Graeme Kelly Rapha Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Greig Baird Finished 3rd 8

2. Greig Baird -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brodie Runciman Pedal Power RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Bell Dunfermline CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Calum Simpson EH Star Cycling Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Robbie Brown Velocity 44 RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Steven King Edinburgh RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Russell KISS Racing Team (KRT) Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Robert Marshall Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nicolaas Weststeyn Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Arthur Mitchell Kinross CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Brian Corr Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Keith Breckenridge Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Scottish Cycling Championship Eligibility

All riders must meet the eligibility criteria of Scottish Cycling technical regulation 18.1.2:

All SC Championships shall be open to: -

a) SC/BC members (members of clubs affiliated to SC)

b) Scottish Nationals (persons born in Scotland)

c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years)

d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland.

e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence.

Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation.

Riders should also note Scottish Cycling technical regulation 18.1.5:

In all individual Championships, awards will be as follows:

8 or more entries.............3 medals

6 or 7 entries...................2 medals

5 entries or fewer............1 medal


The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 16:30 National B Band 3 --- 01 hr
Sun 27/05/18 – 16:30
National B, Band 3
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 14:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Sun 27/05/18 – 14:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 15:30 Regional Junior Only Band 4 --- 45 mins
Sun 27/05/18 – 15:30
Regional Junior Only, Band 4
45 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 14:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Sun 27/05/18 – 14:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 13:00 Youth Only Band 5 --- 45km / 28 miles
Sun 27/05/18 – 13:00
Youth Only, Band 5
45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 12:00 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Sun 27/05/18 – 12:00
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 11:00 Youth Only Band 5 --- 25km / 16 miles
Sun 27/05/18 – 11:00
Youth Only, Band 5
25km / 16 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 12:00 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Sun 27/05/18 – 12:00
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
20km / 12 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
Non Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 17:45 Regional B Band 5 --- 45 mins
Sun 27/05/18 – 17:45
Regional B, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

This event will host the Scottish Cycling National Closed Circuit Championships and the Youth Road Race Championships.

These will be the first National Championships held at the Fife Cycle Park.

Times listed are guides only and may be subject to change.

Event Details

Event URN:

420046

Start Date:

Sun, 27th May 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Sun, 13th May 2018

Event Organiser:

Martin Harris
01241854367
martin.harris@scottishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Mark Robertson Army Cycling Union Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Ross Clark dooleys cycles Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Kevin Barclay Spokes Racing Team Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st
7.  David Lines Wheelbase Castelli MGD Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Ross Crook Edinburgh RC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Lewis MacFarlane Moray Firth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Gavin Shirley dooleys cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Kes Juskowiak Spokes Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Calum Gray DUMRCC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Chris Main Velocity 44 RT Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Rod Leach Dunfermline CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Ryan Keir Synergy Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Anna Fairweather RT 23 Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Gemma Penman Glasgow Cycle Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Helen Wyld Edinburgh RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Natalie Hunter Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Diana Farrell Hervelo Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Kirsteen Ellis Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Logan Maclean Edinburgh RC Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Cameron Oliver Glasgow Cycle Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alex Ridehalgh Spokes Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Cameron Mason Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Christopher Hordon Edinburgh RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Oran McConville Spokes Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Douglas Crawford Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Callum Lyall Discovery Junior Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Anna Shackley Team 22 Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Estelle Fuller Edinburgh RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Abby Stewart Team 22 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna McGorum Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Georgia Young Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lauren Liversidge Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Adam Mitchell Sportcity Velo Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Fraser Gault Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Cole Stewart East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Louis Moore Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Max Guthrie West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- George Freeman West Lothian Clarion CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Matthew Mccullagh Edinburgh RC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Iona Moir Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Beth Morrow Edinburgh RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Rebecca Saunderson Studio Velo Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Elena McGorum Peebles CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ishbel Stuart Discovery Junior Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Katherine Macleod Edinburgh RC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Iona MacDougall Glasgow Riderz Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Rachael Rose Stockton Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Grace McCabe East Kilbride Road Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Corey Whiteford Royal Albert CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Harvey Kay Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Cameron Kerr Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Sam Kitchin Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Thomas Simpson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Fraser Elsby Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Elliott Davies Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Euan Walkingshaw Edinburgh RC Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Fiona Hay East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Evie White Deeside Thistle CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Anna Reid Squadra Scozzese Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Struan Shaw Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Callum McGillivray Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sam Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Cian Sharp Carnegie Cyclones Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Feargus Pearson Peebles CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Daniel Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Anna Birrell City of Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Matthew Smith Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jamie Hall Meedies Bike Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Colin Johnston East Kilbride Road Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ross Eastaugh Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Kyle Whiteford Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Murdo Evans Grampian Tigers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Hamish McGillivray Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kasey Park Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jessica Booth Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Micah Myles Finished 0

1. Micah Myles -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Rhuairdh Fulton West Lothian Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Lorcan Morrison Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Tymek Chmielowski Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Emma Saunderson Studio Velo Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Emma Hall Meedies Bike Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Non Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
Non Championship - Results
1.  Graeme Kelly Rapha Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Greig Baird Finished 3rd 8

2. Greig Baird -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Brodie Runciman Pedal Power RT Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  James Bell Dunfermline CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Rory Webster Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Calum Simpson EH Star Cycling Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Robbie Brown Velocity 44 RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Steven King Edinburgh RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Simon Russell KISS Racing Team (KRT) Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Robert Marshall Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nicolaas Weststeyn Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Arthur Mitchell Kinross CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Brian Corr Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Keith Breckenridge Mukyriderz Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Scottish Cycling Championship Eligibility

All riders must meet the eligibility criteria of Scottish Cycling technical regulation 18.1.2:

All SC Championships shall be open to: -

a) SC/BC members (members of clubs affiliated to SC)

b) Scottish Nationals (persons born in Scotland)

c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years)

d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland.

e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence.

Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation.

Riders should also note Scottish Cycling technical regulation 18.1.5:

In all individual Championships, awards will be as follows:

8 or more entries.............3 medals

6 or 7 entries...................2 medals

5 entries or fewer............1 medal


The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 16:30 National B Band 3 --- 01 hr
Sun 27/05/18 – 16:30
National B, Band 3
01 hr
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 14:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Sun 27/05/18 – 14:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 15:30 Regional Junior Only Band 4 --- 45 mins
Sun 27/05/18 – 15:30
Regional Junior Only, Band 4
45 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 14:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Sun 27/05/18 – 14:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 13:00 Youth Only Band 5 --- 45km / 28 miles
Sun 27/05/18 – 13:00
Youth Only, Band 5
45km / 28 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 12:00 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Sun 27/05/18 – 12:00
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 11:00 Youth Only Band 5 --- 25km / 16 miles
Sun 27/05/18 – 11:00
Youth Only, Band 5
25km / 16 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 12:00 Youth Only Band 5 --- 35km / 22 miles
Sun 27/05/18 – 12:00
Youth Only, Band 5
35km / 22 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
20km / 12 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 20km / 12 miles
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
20km / 12 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 27/05/18 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
Non Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/05/18 17:45 Regional B Band 5 --- 45 mins
Sun 27/05/18 – 17:45
Regional B, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk