34 Nomads Open Meeting

Track , London – Sunday, 23 Jul 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

069/EN/011/2006

Start Date:

Sun, 23rd Jul 2006

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Jo Tindley VC Londres Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Daniel Rudd De Laune CC Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Simon Howes Sigma Sport.co.uk Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Iain Cook VC Londres Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

15 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
15 Lap Points - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Nathan Harman VC St Raphael Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Robert O'Loughlin Welwyn Wheelers CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

20 km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
20 km Scratch - Results
1.  Elisha Greene VC St Raphael Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Elisha Greene VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Ryan James Votwo/Usn Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st

500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap - Results
1.  Elisha Greene VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ryan James Votwo/Usn Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Phill Huff Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael McMahon Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Elimination Race - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Daniel Rudd De Laune CC Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Matthew Green Crawley Cycling Club Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Iain Cook VC Londres Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Team Sprint - Results
1.  Ryan James Votwo/Usn Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Lee Povey Team Trackcycling.co.uk Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Phill Huff Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Luc Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Stephen Pulford Newark Castle CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Elisha Greene VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League - Results
1.  Elisha Greene Push Sport / Barford Van Hire Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ryan James Votwo/Usn Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Lee Povey Team Trackcycling.co.uk Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Stephen Pulford Newark Castle CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Phill Huff Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jak Kenton-Spraggan Yasumitsu Schlapp Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Michael McMahon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Robert Minting Polypipe Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sprint qualifying start 12:00

The Races

10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 10 laps / 5km / 3 miles
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
10 laps / 5km / 3 miles
15 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 15 laps
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
15 laps
20 km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
20km / 12 miles
500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 ---
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 14:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 23/07/06 – 14:00
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

069/EN/011/2006

Start Date:

Sun, 23rd Jul 2006

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

10 lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
10 lap Hare & Hounds - Results
1.  Jo Tindley VC Londres Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Daniel Rudd De Laune CC Unknown 1st 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: Elite
5.  Simon Howes Sigma Sport.co.uk Unknown 1st 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Iain Cook VC Londres Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

15 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
15 Lap Points - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Nathan Harman VC St Raphael Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Robert O'Loughlin Welwyn Wheelers CC Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

20 km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
20 km Scratch - Results
1.  Elisha Greene VC St Raphael Unknown 4th 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Elisha Greene VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Ryan James Votwo/Usn Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 1st 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: 1st

500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap - Results
1.  Elisha Greene VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ryan James Votwo/Usn Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Phill Huff Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Michael McMahon Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Elimination Race - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
2.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Daniel Rudd De Laune CC Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Matthew Green Crawley Cycling Club Unknown N/A 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Iain Cook VC Londres Unknown A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: A

Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Team Sprint - Results
1.  Ryan James Votwo/Usn Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Lee Povey Team Trackcycling.co.uk Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Phill Huff Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Luc Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Stephen Pulford Newark Castle CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Jamie Streather VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Jason Streather VC St Raphael Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
4.  Elisha Greene VC St Raphael Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League - Results
1.  Elisha Greene Push Sport / Barford Van Hire Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Keith Williams Port Talbot Wheelers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Ryan James Votwo/Usn Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Lee Povey Team Trackcycling.co.uk Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Stephen Pulford Newark Castle CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Michael Partridge CC Cardiff Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Phill Huff Yasumitsu Schlapp Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Jak Kenton-Spraggan Yasumitsu Schlapp Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Michael McMahon Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Robert Minting Polypipe Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Robert Drinkwater Twickenham CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sprint qualifying start 12:00

The Races

10 lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 10 laps / 5km / 3 miles
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
10 laps / 5km / 3 miles
15 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 15 laps
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
15 laps
20 km Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
20km / 12 miles
500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ Band 6 ---
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, Band 6
Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Entry:
Sun 23/07/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/07/06 14:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£12.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£15.00)
Sun 23/07/06 – 14:00
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk