SXC Round 4 Dunoon - Scottish Championship

MTB XC , Dunoon – Sunday, 02 Sep 2018

Event Summary

Event Overview

This year Dunoon will host the Scottish Cross Country Championships! This is one of our favourite venues, that is so much closer to home than you think! This year the course designers are going to town so expect the unexpected!


Entries for the Scottish Championships close at midnight on August 17th

You will still be able to enter the event as a normal SXC racer up until midday on Friday 31st August.

Please note that the Scottish Championships does not include riders in the U12's and below nor the taster male and female categories.

This event incorporates the Scottish Championships, all riders may enter the event, however only those riders who meet the eligibility criteria will receive a Championship medal. This year all podium riders will receive a medal and the winner a Scottish champion jersey!

The female taster race will feature some more challenging climbs but the views and sweet descent make up for the pain. Hopefully the riders will be gaining in experience and be more than ready to tackle this unique venue's course.


Please note that the Scottish Championships does not include riders in the U12's and below nor the taster male and female categories.

Scottish Cycling Championship eligibility criteria: -

a) SC/BC members (members of clubs affiliated to SC)

b) Scottish Nationals (persons born in Scotland)

c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years)

d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland.

e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence.

Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation.



Event Details

Event URN:

419834

Start Date:

Sun, 2nd Sep 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Bishop's Glen, Dunoon, Dunoon, PA23 7DT

View map

Series:

Scottish XC Series

Results

Confirmed Results

Under 12s female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12s female - Results
1.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished N/A 00:29:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:02:000
2.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished N/A 00:30:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:17:000
3.  Martha Cooper Edinburgh RC Finished N/A 00:34:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:05:000
4.  Anna Mackenzie Female Riders Race Team Finished N/A 00:38:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:26:000

Under 12s male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12s male - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished N/A 00:26:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:26:000
2.  Ben Allan Peebles CC Finished N/A 00:28:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:15:000
3.  Logan Williams Finished N/A 00:28:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:21:000
4.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished N/A 00:28:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:24:000
5.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished N/A 00:29:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:04:000
6.  Sam Barbour Stewartry Wheelers Finished N/A 00:29:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:46:000
7.  Martin Cunnane Edinburgh RC Finished N/A 00:30:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:07:000
8.  James Foster Glasgow Riderz Finished N/A 00:30:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:57:000
9.  Feargus Pearson Peebles CC Finished N/A 00:31:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:13:000
10.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished N/A 00:31:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:47:000
11.  Ethan Williams Finished N/A 00:31:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:56:000
12.  Euan Murray Finished 00:32:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:32:34:000
13.  Geoff Vera Glasgow Riderz Finished N/A 00:34:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:09:000
14.  Ross Chisholm West Lothian Clarion CC Finished N/A 00:34:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:58:000
15.  Jamie Duncan Edinburgh RC Finished N/A 00:35:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:57:000
16.  Alasdair Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 00:37:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:44:000
17.  Brandyn Bowie Meedies Bike Club Finished N/A 00:40:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:48:000
18.  Fraser Anderson Glasgow Riderz Finished N/A 00:40:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:49:000
19.  Findlay Hurrel Finished N/A 00:54:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:39:000

Elite / Expert female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite / Expert female - Results
1.  Kerry MacPhee Finished Elite 01:30:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:08:000
2.  Natalie Munro Moray Firth Cycling Club Finished Sport 01:41:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:41:23:000
3.  Joanne Thom Sandy Wallace Cycles Finished Sport 01:46:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:46:48:000
--- Helen Wyld Edinburgh RC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Senior female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior female - Results
1.  Anne Murray Ben Wyvis Cycle Club Finished Veteran 01:22:56:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:56:000
2.  Nicola Turner Finished Sport 01:32:29:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:29:000
3.  Gill Barnes West Highland Wheelers Finished S/Vet 01:46:59:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:46:59:000
4.  Sara Cairns Cowal Mountain Bike Club Finished N/A 01:48:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:48:34:000
5.  Jean McLennan Cowal Mountain Bike Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished

Junior female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior female - Results
1.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior

Youth female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth female - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Youth 00:45:08:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:08:000
2.  Elena McGorum Peebles CC Finished Youth 00:47:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:47:000
3.  Mieke Kalmijn Glasgow Riderz Finished Youth 00:48:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:34:000
4.  Emily Hunter Hoddom Velo Finished Youth 00:59:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:01:000
5.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Youth 01:00:49:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:49:000
6.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Youth 01:02:29:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:29:000

Juvenile female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Juvenile 00:49:40:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:40:000
2.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Juvenile 00:57:13:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:13:000
3.  Ruby-Soho Smith Peebles CC Finished Juvenile 00:58:46:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:46:000
4.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Juvenile 00:59:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:14:000
5.  Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:03:06:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:06:000
6.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 01:03:38:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:38:000
7.  Sarah Hunter Hoddom Velo Finished Juvenile 01:09:30:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:30:000
8.  Yasmin McPhail Royal Albert CC Finished Juvenile 01:14:11:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:11:000
9.  Amelia Shuttleworth Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:15:31:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:15:31:000

Taster female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Taster female - Results
1.  Lorna Vinson Cowal Mountain Bike Club Finished 00:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:47:000
2.  Leanne Richardson Glasgow Gals Cycling Club Finished 00:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:47:000
3.  Angela Kerr Finished N/A 00:23:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:59:000
4.  Karen McIntosh Cowal Mountain Bike Club Finished 00:26:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:26:54:000
5.  Ali McCrossan Cowal Mountain Bike Club Finished 00:31:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:37:000

Youth male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth male - Results
1.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth 00:37:22:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:22:000
2.  Callum Thornley Peebles CC Finished Youth 00:37:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:33:000
3.  Jonte Willins Peebles CC Finished Youth 00:38:32:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:32:000
4.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:39:16:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:16:000
5.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth 00:42:35:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:35:000
6.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Youth 00:44:33:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:33:000
7.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth 00:44:35:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:35:000
8.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth 00:46:29:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:29:000
9.  Fergus Booth Tay Titans Finished Youth 00:46:41:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:41:000
10.  Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished Youth 00:47:54:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:54:000
11.  Mark Shaw Royal Albert CC Finished Youth 00:49:59:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:59:000
12.  Findlay Webster Edinburgh RC Finished Youth 00:51:27:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:27:000
13.  Luke Nelson Glasgow Riderz Finished Youth 00:57:45:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:45:000
--- Duncan Crawford Carnegie Cyclones Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile male - Results
1.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Juvenile 00:43:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:02:000
2.  Ruaridh Johnson Peebles CC Finished Juvenile 00:43:34:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:34:000
3.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished Juvenile 00:45:08:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:08:000
4.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Juvenile 00:46:31:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:31:000
5.  Reuben Oakley Tay Titans Finished Juvenile 00:47:46:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:46:000
6.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:48:34:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:34:000
7.  Scott Murray Finished Juvenile 00:49:35:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:35:000
8.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Juvenile 00:50:35:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:35:000
9.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:50:45:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:45:000
10.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Juvenile 00:50:52:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:52:000
11.  Lewis Phillips Finished 00:51:03:000 0

11.  Lewis Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:03:000
12.  Rory Laidlaw KICC Finished Juvenile 00:51:19:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:19:000
13.  Matthew Mackenzie Edinburgh RC Finished Juvenile 00:51:35:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:35:000
14.  Miller Crombie West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:53:18:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:18:000
15.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:54:10:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:10:000
16.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Juvenile 00:54:30:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:30:000
17.  Sam Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Juvenile 00:57:29:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:29:000
18.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished Juvenile 00:59:59:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:59:000
19.  Calum Morrison Edinburgh RC Finished Juvenile 01:04:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:08:000
20.  Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:06:30:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:30:000
21.  Nicholas Fawbert Royal Albert CC Finished Juvenile 01:13:36:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:13:36:000
--- Ben Logan Did not finish --- 0

Ben Logan -

Points: 0 | Status: Did not finish

Grand Veteran male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran male - Results
1.  Murray Swanson Pedal Power RT Finished G/Vet 01:07:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:02:000
2.  Barry McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:07:18:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:18:000
3.  Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:09:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:09:57:000
4.  Steve Nicholson Dunfermline CC Finished G/Vet 01:10:30:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:10:30:000
5.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet 01:11:26:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:26:000
6.  Bill Sutherland Finished G/Vet 01:13:00:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:13:00:000
7.  Mark Barnett Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:15:17:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:17:000
8.  Stephen Crawford Dunfermline CC Finished G/Vet 01:18:53:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:53:000
9.  Adrian Wallis Dunfermline CC Finished G/Vet 01:21:25:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:25:000
10.  Willie Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:22:33:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:33:000
11.  Calvin Price Dunfermline CC Finished G/Vet 01:23:29:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:29:000
12.  Neil Stables Deeside Thistle CC Finished N/A 01:29:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:51:000
13.  Ross Morley-Trapnell Cowal Mountain Bike Club Finished 01:38:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:36:000
14.  Stephen Martin Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Alex McDonald Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Super Veteran male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran male - Results
1.  Gregor Grant Moray Firth Cycling Club Finished S/Vet 00:47:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:47:58:000
2.  Michael Graham Finished S/Vet 00:56:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:56:48:000
3.  John Gemmell Ayr Roads Cycling Club Finished S/Vet 00:58:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:58:34:000

Taster male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Taster male - Results
1.  Simon Phillips Drumlanrig/Riks Bike Shed Finished N/A 00:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:02:000
2.  Stewart Mcnee Finished N/A 00:53:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:20:000
3.  Paul Bailey Glasgow Green Cycle Club Finished N/A 00:55:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:49:000
4.  Peter Hall Kinross CC Finished Sport 00:58:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:58:50:000
5.  Ewen Fulton West Lothian Clarion CC Finished N/A 01:03:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:37:000
6.  Allan Cameron Cowal Mountain Bike Club Finished N/A 01:06:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:11:000
--- Jonathan Dale Did not finish --- 0

Jonathan Dale -

Points: 0 | Status: Did not finish

Elite / Expert male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite / Expert male - Results
1.  David Duggan Finished Elite 01:35:55:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:55:000
2.  Gary MacDonald Nevis Cycles Racing Team Finished Sport 01:37:57:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:57:000
3.  Douglas Shearer Finished Elite 01:41:58:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:58:000
4.  Robert Wardell Finished Sport 01:44:08:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:44:08:000
5.  James Fraser-Moodie Pedal Power RT Finished Elite 01:46:42:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:42:000
6.  Barry McTeir Finished Sport 01:51:02:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:51:02:000
7.  Tomasz Wysocki Finished Sport 02:01:03:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 02:01:03:000
--- David Lines Wheelbase CabTech Castelli Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Paul Newnham Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Lewis Oliphant Veloclub Edinburgh Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Craig Owen Hart's Cyclery Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Sport male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport male - Results
1.  Tormod Doherty Cowal Mountain Bike Club Finished Sport 01:33:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:12:000
2.  Jamie McCreath Finished Sport 01:35:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:54:000
3.  Tom Jenkins Finished N/A 01:41:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:38:000
4.  David Balshaw Finished Sport 02:00:49:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 02:00:49:000
5.  Scott Ainslie Finished Sport --- 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport
--- Scott Forshaw Glasgow MTB Club (GMBC) Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Graeme McNee North Argyll Cycle Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Sean Pringle Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Chris Thompson West Lothian Clarion CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Junior male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior male - Results
1.  Kyle Cartmell RT 23 Finished Junior 01:30:14:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:14:000
2.  Conor Stevenson Perth United Cycling Club Finished Junior 01:35:16:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:35:16:000
3.  Gregor McArthur Stirling Bike Club Finished Junior 01:35:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:35:20:000
4.  Bradley Cowan Finished Junior 01:38:23:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:38:23:000
--- Robbie Hearns Synergy Cycles Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran male - Results
1.  Chris Buchan Finished Veteran 01:20:33:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:33:000
2.  Greig Walker Finished Veteran 01:25:24:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:24:000
3.  Ricardo Parreirinha Ronde Cycling Club Finished Veteran 01:26:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:05:000
4.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:33:12:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:12:000
5.  Douglas Cameron Finished Veteran 01:33:58:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:58:000
6.  Ross Crook Edinburgh RC Finished Veteran 01:36:15:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:15:000
7.  Richard Greenwood Finished Veteran 01:37:05:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:05:000
8.  Roddy Fawbert Finished N/A 01:39:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:28:000
9.  Alan Maxwell Pedal Power RT Finished Veteran 01:40:04:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:04:000
10.  Jody Hall Velocita Coaching Race Team Finished Veteran 01:43:32:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:32:000
11.  Gary Hughes Deeside Thistle CC Finished Veteran 01:45:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:38:000
12.  Michael Tweedley Finished 01:46:32:000 0

12.  Michael Tweedley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:46:32:000
13.  John Woodrow Sandy Wallace Cycles Finished Veteran 01:47:18:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:18:000
14.  Murray Kirk Finished Veteran 01:20:38:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:38:000
15.  Brian Thomson Team Andrew Allan Architecture Finished N/A 01:22:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:08:000
16.  Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Veteran 01:26:02:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:02:000
--- Greig Brown Bioracer- Moriarty Bikes Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Crawford Carrick-Anderson Peebles CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Christopher Clark VC York Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Russell Craig Velocity 44 RT Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Lorne MacEachen Did not finish --- 0

Lorne MacEachen -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Keith Morrison Edinburgh RC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Simon Muir Velo Club Moulin Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Andreas Schaefer Edinburgh RC Did not finish Master --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Master
--- Ed Vickers SCOTT Racing Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

About the Event

Info for Riders

More information on timings etc to follow. Watch this space & Facebook.

The Races

Under 12s female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:30 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 02/09/18 – 10:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 12s male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:30 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 02/09/18 – 10:30
Non-Ranking, None | N/A
Elite / Expert female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
Senior female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Senior, ...
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Senior, ...
Junior female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Youth female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Taster female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:35 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 02/09/18 – 10:35
Non-Ranking, None | N/A
Youth male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Grand Veteran male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
Taster male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 02/09/18 – 11:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 02/09/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 02/09/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10s female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 02/09/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10s male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 02/09/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite / Expert male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert
Entry:
Sun 02/09/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
Sport male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry:
Sun 02/09/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Junior male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry:
Sun 02/09/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Veteran male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry:
Sun 02/09/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran

Event Summary

Event Overview

This year Dunoon will host the Scottish Cross Country Championships! This is one of our favourite venues, that is so much closer to home than you think! This year the course designers are going to town so expect the unexpected!


Entries for the Scottish Championships close at midnight on August 17th

You will still be able to enter the event as a normal SXC racer up until midday on Friday 31st August.

Please note that the Scottish Championships does not include riders in the U12's and below nor the taster male and female categories.

This event incorporates the Scottish Championships, all riders may enter the event, however only those riders who meet the eligibility criteria will receive a Championship medal. This year all podium riders will receive a medal and the winner a Scottish champion jersey!

The female taster race will feature some more challenging climbs but the views and sweet descent make up for the pain. Hopefully the riders will be gaining in experience and be more than ready to tackle this unique venue's course.


Please note that the Scottish Championships does not include riders in the U12's and below nor the taster male and female categories.

Scottish Cycling Championship eligibility criteria: -

a) SC/BC members (members of clubs affiliated to SC)

b) Scottish Nationals (persons born in Scotland)

c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years)

d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland.

e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence.

Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation.



Event Details

Event URN:

419834

Start Date:

Sun, 2nd Sep 2018

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Bishop's Glen, Dunoon, Dunoon, PA23 7DT

View map

Series:

Scottish XC Series

Results

Confirmed Results

Under 12s female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12s female - Results
1.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished N/A 00:29:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:02:000
2.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished N/A 00:30:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:17:000
3.  Martha Cooper Edinburgh RC Finished N/A 00:34:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:05:000
4.  Anna Mackenzie Female Riders Race Team Finished N/A 00:38:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:38:26:000

Under 12s male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 12s male - Results
1.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished N/A 00:26:26:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:26:26:000
2.  Ben Allan Peebles CC Finished N/A 00:28:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:15:000
3.  Logan Williams Finished N/A 00:28:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:21:000
4.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished N/A 00:28:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:28:24:000
5.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished N/A 00:29:04:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:04:000
6.  Sam Barbour Stewartry Wheelers Finished N/A 00:29:46:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:29:46:000
7.  Martin Cunnane Edinburgh RC Finished N/A 00:30:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:07:000
8.  James Foster Glasgow Riderz Finished N/A 00:30:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:30:57:000
9.  Feargus Pearson Peebles CC Finished N/A 00:31:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:13:000
10.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished N/A 00:31:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:47:000
11.  Ethan Williams Finished N/A 00:31:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:31:56:000
12.  Euan Murray Finished 00:32:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:32:34:000
13.  Geoff Vera Glasgow Riderz Finished N/A 00:34:09:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:09:000
14.  Ross Chisholm West Lothian Clarion CC Finished N/A 00:34:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:34:58:000
15.  Jamie Duncan Edinburgh RC Finished N/A 00:35:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:35:57:000
16.  Alasdair Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 00:37:44:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:37:44:000
17.  Brandyn Bowie Meedies Bike Club Finished N/A 00:40:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:48:000
18.  Fraser Anderson Glasgow Riderz Finished N/A 00:40:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:40:49:000
19.  Findlay Hurrel Finished N/A 00:54:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:54:39:000

Elite / Expert female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite / Expert female - Results
1.  Kerry MacPhee Finished Elite 01:30:08:000 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:30:08:000
2.  Natalie Munro Moray Firth Cycling Club Finished Sport 01:41:23:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:41:23:000
3.  Joanne Thom Sandy Wallace Cycles Finished Sport 01:46:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:46:48:000
--- Helen Wyld Edinburgh RC Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Senior female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior female - Results
1.  Anne Murray Ben Wyvis Cycle Club Finished Veteran 01:22:56:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:22:56:000
2.  Nicola Turner Finished Sport 01:32:29:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:32:29:000
3.  Gill Barnes West Highland Wheelers Finished S/Vet 01:46:59:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 01:46:59:000
4.  Sara Cairns Cowal Mountain Bike Club Finished N/A 01:48:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:48:34:000
5.  Jean McLennan Cowal Mountain Bike Club Finished --- 0
Points: 0 | Status: Finished

Junior female

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior female - Results
1.  Ishbel Strathdee Edinburgh RC Finished Junior 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior

Youth female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth female - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Youth 00:45:08:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:45:08:000
2.  Elena McGorum Peebles CC Finished Youth 00:47:47:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:47:000
3.  Mieke Kalmijn Glasgow Riderz Finished Youth 00:48:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:48:34:000
4.  Emily Hunter Hoddom Velo Finished Youth 00:59:01:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:59:01:000
5.  Emily Wilkinson Peebles CC Finished Youth 01:00:49:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:00:49:000
6.  Sophie Paterson Glasgow Riderz Finished Youth 01:02:29:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 01:02:29:000

Juvenile female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile female - Results
1.  Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished Juvenile 00:49:40:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:40:000
2.  Christina Mcgorum Peebles CC Finished Juvenile 00:57:13:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:13:000
3.  Ruby-Soho Smith Peebles CC Finished Juvenile 00:58:46:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:58:46:000
4.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Juvenile 00:59:14:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:14:000
5.  Skye Donnelly Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:03:06:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:06:000
6.  Katie Galloway West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 01:03:38:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:03:38:000
7.  Sarah Hunter Hoddom Velo Finished Juvenile 01:09:30:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:09:30:000
8.  Yasmin McPhail Royal Albert CC Finished Juvenile 01:14:11:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:14:11:000
9.  Amelia Shuttleworth Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:15:31:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:15:31:000

Taster female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Taster female - Results
1.  Lorna Vinson Cowal Mountain Bike Club Finished 00:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:47:000
2.  Leanne Richardson Glasgow Gals Cycling Club Finished 00:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:23:47:000
3.  Angela Kerr Finished N/A 00:23:59:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:23:59:000
4.  Karen McIntosh Cowal Mountain Bike Club Finished 00:26:54:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:26:54:000
5.  Ali McCrossan Cowal Mountain Bike Club Finished 00:31:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:37:000

Youth male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Youth male - Results
1.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Youth 00:37:22:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:22:000
2.  Callum Thornley Peebles CC Finished Youth 00:37:33:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:37:33:000
3.  Jonte Willins Peebles CC Finished Youth 00:38:32:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:38:32:000
4.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Youth 00:39:16:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:39:16:000
5.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth 00:42:35:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:42:35:000
6.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Youth 00:44:33:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:33:000
7.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Youth 00:44:35:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:44:35:000
8.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth 00:46:29:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:29:000
9.  Fergus Booth Tay Titans Finished Youth 00:46:41:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:46:41:000
10.  Sorley Johnston Glasgow Riderz Finished Youth 00:47:54:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:47:54:000
11.  Mark Shaw Royal Albert CC Finished Youth 00:49:59:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:49:59:000
12.  Findlay Webster Edinburgh RC Finished Youth 00:51:27:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:51:27:000
13.  Luke Nelson Glasgow Riderz Finished Youth 00:57:45:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth | Time: 00:57:45:000
--- Duncan Crawford Carnegie Cyclones Did not finish Youth --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth

Juvenile male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Juvenile male - Results
1.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Juvenile 00:43:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:02:000
2.  Ruaridh Johnson Peebles CC Finished Juvenile 00:43:34:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:43:34:000
3.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished Juvenile 00:45:08:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:45:08:000
4.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Juvenile 00:46:31:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:46:31:000
5.  Reuben Oakley Tay Titans Finished Juvenile 00:47:46:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:47:46:000
6.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:48:34:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:48:34:000
7.  Scott Murray Finished Juvenile 00:49:35:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:49:35:000
8.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Juvenile 00:50:35:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:35:000
9.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:50:45:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:45:000
10.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Juvenile 00:50:52:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:50:52:000
11.  Lewis Phillips Finished 00:51:03:000 0

11.  Lewis Phillips -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:51:03:000
12.  Rory Laidlaw KICC Finished Juvenile 00:51:19:000 38
Points: 38 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:19:000
13.  Matthew Mackenzie Edinburgh RC Finished Juvenile 00:51:35:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:51:35:000
14.  Miller Crombie West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:53:18:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:53:18:000
15.  Finn Mason West Lothian Clarion CC Finished Juvenile 00:54:10:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:10:000
16.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Juvenile 00:54:30:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:54:30:000
17.  Sam Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Juvenile 00:57:29:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:57:29:000
18.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished Juvenile 00:59:59:000 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 00:59:59:000
19.  Calum Morrison Edinburgh RC Finished Juvenile 01:04:08:000 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:04:08:000
20.  Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished Juvenile 01:06:30:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:06:30:000
21.  Nicholas Fawbert Royal Albert CC Finished Juvenile 01:13:36:000 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Juvenile | Time: 01:13:36:000
--- Ben Logan Did not finish --- 0

Ben Logan -

Points: 0 | Status: Did not finish

Grand Veteran male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Grand Veteran male - Results
1.  Murray Swanson Pedal Power RT Finished G/Vet 01:07:02:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:02:000
2.  Barry McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:07:18:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:07:18:000
3.  Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:09:57:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:09:57:000
4.  Steve Nicholson Dunfermline CC Finished G/Vet 01:10:30:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:10:30:000
5.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished G/Vet 01:11:26:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:11:26:000
6.  Bill Sutherland Finished G/Vet 01:13:00:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:13:00:000
7.  Mark Barnett Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:15:17:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:15:17:000
8.  Stephen Crawford Dunfermline CC Finished G/Vet 01:18:53:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:18:53:000
9.  Adrian Wallis Dunfermline CC Finished G/Vet 01:21:25:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:21:25:000
10.  Willie Webster Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished G/Vet 01:22:33:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:22:33:000
11.  Calvin Price Dunfermline CC Finished G/Vet 01:23:29:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: G/Vet | Time: 01:23:29:000
12.  Neil Stables Deeside Thistle CC Finished N/A 01:29:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:51:000
13.  Ross Morley-Trapnell Cowal Mountain Bike Club Finished 01:38:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:38:36:000
14.  Stephen Martin Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Alex McDonald Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Super Veteran male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Super Veteran male - Results
1.  Gregor Grant Moray Firth Cycling Club Finished S/Vet 00:47:58:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:47:58:000
2.  Michael Graham Finished S/Vet 00:56:48:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:56:48:000
3.  John Gemmell Ayr Roads Cycling Club Finished S/Vet 00:58:34:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: S/Vet | Time: 00:58:34:000

Taster male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Taster male - Results
1.  Simon Phillips Drumlanrig/Riks Bike Shed Finished N/A 00:50:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:50:02:000
2.  Stewart Mcnee Finished N/A 00:53:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:53:20:000
3.  Paul Bailey Glasgow Green Cycle Club Finished N/A 00:55:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:49:000
4.  Peter Hall Kinross CC Finished Sport 00:58:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 00:58:50:000
5.  Ewen Fulton West Lothian Clarion CC Finished N/A 01:03:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:03:37:000
6.  Allan Cameron Cowal Mountain Bike Club Finished N/A 01:06:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:06:11:000
--- Jonathan Dale Did not finish --- 0

Jonathan Dale -

Points: 0 | Status: Did not finish

Elite / Expert male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Elite / Expert male - Results
1.  David Duggan Finished Elite 01:35:55:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:35:55:000
2.  Gary MacDonald Nevis Cycles Racing Team Finished Sport 01:37:57:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:37:57:000
3.  Douglas Shearer Finished Elite 01:41:58:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:41:58:000
4.  Robert Wardell Finished Sport 01:44:08:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:44:08:000
5.  James Fraser-Moodie Pedal Power RT Finished Elite 01:46:42:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:46:42:000
6.  Barry McTeir Finished Sport 01:51:02:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:51:02:000
7.  Tomasz Wysocki Finished Sport 02:01:03:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 02:01:03:000
--- David Lines Wheelbase CabTech Castelli Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Paul Newnham Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Lewis Oliphant Veloclub Edinburgh Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Craig Owen Hart's Cyclery Did not finish Elite --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

Sport male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Sport male - Results
1.  Tormod Doherty Cowal Mountain Bike Club Finished Sport 01:33:12:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:33:12:000
2.  Jamie McCreath Finished Sport 01:35:54:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 01:35:54:000
3.  Tom Jenkins Finished N/A 01:41:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:41:38:000
4.  David Balshaw Finished Sport 02:00:49:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Sport | Time: 02:00:49:000
5.  Scott Ainslie Finished Sport --- 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Sport
--- Scott Forshaw Glasgow MTB Club (GMBC) Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Graeme McNee North Argyll Cycle Club Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Sean Pringle Did not finish Sport --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport
--- Chris Thompson West Lothian Clarion CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Junior male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior male - Results
1.  Kyle Cartmell RT 23 Finished Junior 01:30:14:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:30:14:000
2.  Conor Stevenson Perth United Cycling Club Finished Junior 01:35:16:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:35:16:000
3.  Gregor McArthur Stirling Bike Club Finished Junior 01:35:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:35:20:000
4.  Bradley Cowan Finished Junior 01:38:23:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 01:38:23:000
--- Robbie Hearns Synergy Cycles Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior

Veteran male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran male - Results
1.  Chris Buchan Finished Veteran 01:20:33:000 120
Points: 120 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:33:000
2.  Greig Walker Finished Veteran 01:25:24:000 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:25:24:000
3.  Ricardo Parreirinha Ronde Cycling Club Finished Veteran 01:26:05:000 90
Points: 90 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:05:000
4.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Veteran 01:33:12:000 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:12:000
5.  Douglas Cameron Finished Veteran 01:33:58:000 72
Points: 72 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:33:58:000
6.  Ross Crook Edinburgh RC Finished Veteran 01:36:15:000 64
Points: 64 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:36:15:000
7.  Richard Greenwood Finished Veteran 01:37:05:000 56
Points: 56 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:37:05:000
8.  Roddy Fawbert Finished N/A 01:39:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:28:000
9.  Alan Maxwell Pedal Power RT Finished Veteran 01:40:04:000 48
Points: 48 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:40:04:000
10.  Jody Hall Velocita Coaching Race Team Finished Veteran 01:43:32:000 44
Points: 44 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:43:32:000
11.  Gary Hughes Deeside Thistle CC Finished Veteran 01:45:38:000 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:45:38:000
12.  Michael Tweedley Finished 01:46:32:000 0

12.  Michael Tweedley -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:46:32:000
13.  John Woodrow Sandy Wallace Cycles Finished Veteran 01:47:18:000 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:47:18:000
14.  Murray Kirk Finished Veteran 01:20:38:000 34
Points: 34 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:20:38:000
15.  Brian Thomson Team Andrew Allan Architecture Finished N/A 01:22:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:08:000
16.  Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Veteran 01:26:02:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Veteran | Time: 01:26:02:000
--- Greig Brown Bioracer- Moriarty Bikes Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Crawford Carrick-Anderson Peebles CC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Christopher Clark VC York Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Russell Craig Velocity 44 RT Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Lorne MacEachen Did not finish --- 0

Lorne MacEachen -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Keith Morrison Edinburgh RC Did not finish N/A --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Simon Muir Velo Club Moulin Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran
--- Andreas Schaefer Edinburgh RC Did not finish Master --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Master
--- Ed Vickers SCOTT Racing Did not finish Veteran --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

About the Event

Info for Riders

More information on timings etc to follow. Watch this space & Facebook.

The Races

Under 12s female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:30 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 02/09/18 – 10:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 12s male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:30 Non-Ranking None N/A
Entry:
Sun 02/09/18 – 10:30
Non-Ranking, None | N/A
Elite / Expert female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
Senior female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet, Senior, ...
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet, Senior, ...
Junior female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Youth female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Taster female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:35 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 02/09/18 – 10:35
Non-Ranking, None | N/A
Youth male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
Juvenile male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
Grand Veteran male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
Super Veteran male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry:
Sun 02/09/18 – 11:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
Taster male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 11:30 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 02/09/18 – 11:30
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 02/09/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 8s male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 02/09/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10s female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 02/09/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Under 10s male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 13:00 Non-Ranking None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 02/09/18 – 13:00
Non-Ranking, None | N/A
Elite / Expert male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert
Entry:
Sun 02/09/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite, Expert
Sport male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry:
Sun 02/09/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
Junior male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry:
Sun 02/09/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
Veteran male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry:
Sun 02/09/18 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk