Hillingdon Slipstreamers Winter Series 2018 Round 2

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 13 Jan 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

419778

Start Date:

Sat, 13th Jan 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Event Organiser:

Clive Dawkins
07851 815713
racesec@slipstreamers.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamie Pullen Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Tomas Wylie VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Charles Bailey Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Billy Gilbey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Stanley Platts VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Felix Hollenbery Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Euan Backus ZeroBC Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Alex Daniels Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Oliver Wollaston VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Sam Clarfield Finished A 0

31. Sam Clarfield -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Angus Lawrence St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Ollie Maynard St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Samuel Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Joe Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Zac Carrington London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Alfred Bedson VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Ewan Leitch London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Benjamin Shonowo VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Daniel Goodwin Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Sebastian Egan Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tilly Malbon Finished A 1

3. Tilly Malbon -

Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Stringer Palmer Park Velo RT Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Sacha White WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Cameron Still VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  William Shield Summit MTB Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Benjamin Bisson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Bo Mayer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Benjamin Flatau Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Freddy Weller Finished 0

31. Freddy Weller -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Daniel Cox Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kate Coulson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Grace Goold Finished 0

10. Grace Goold -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Beau Hanson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aiden Hughes Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Xavier Knott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Sharkey Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Daniel Allpress Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Charles Burchell Hillingdon Slipstreamers Disqualified E 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Idha Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Rudolph Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Finley Hughes Finished 0

3. Finley Hughes -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Full Gas Winter Series. £6 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.15pm sharp.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

419778

Start Date:

Sat, 13th Jan 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Event Organiser:

Clive Dawkins
07851 815713
racesec@slipstreamers.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamie Pullen Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Tomas Wylie VC Londres Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Charles Bailey Twickenham CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Dan Byrne Poole Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Billy Gilbey VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Stanley Platts VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Felix Hollenbery Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Euan Backus ZeroBC Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Luca Stone Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Alex Daniels Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Lloyd Costello Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Oliver Wollaston VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Sam Clarfield Finished A 0

31. Sam Clarfield -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Angus Lawrence St Ives CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Ollie Maynard St Ives CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  Samuel Coulson Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Morgan Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
37.  Joe Adlam-Cook Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Zac Carrington London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
39.  Alfred Bedson VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Ewan Leitch London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
41.  Benjamin Shonowo VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  Daniel Goodwin Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Sebastian Egan Hillingdon Slipstreamers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Disqualified A 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Tilly Malbon Finished A 1

3. Tilly Malbon -

Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Stringer Palmer Park Velo RT Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Lewis Dolan Cleveland Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Sacha White WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Cameron Still VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  William Shield Summit MTB Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Benjamin Bisson VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Calum Moir Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Harry Codd Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Bo Mayer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Benjamin Flatau Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Hywel Leyshon Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Freddy Weller Finished 0

31. Freddy Weller -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Daniel Cox Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Rebecca Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Kate Coulson Palmer Park Velo RT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Ellie Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lucy Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Grace Goold Finished 0

10. Grace Goold -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Beau Hanson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Aiden Hughes Kingston Junior Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Xavier Knott Welwyn Wheelers CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Sharkey Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Daniel Allpress Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Charles Burchell Hillingdon Slipstreamers Disqualified E 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: E

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Orla Willis Panagua CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Allsop Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Idha Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Rudolph Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Finley Hughes Finished 0

3. Finley Hughes -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Full Gas Winter Series. £6 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.15pm sharp.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 13/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 13/01/18 – 12:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk