Hillingdon Slipstreamers Winter Series 2018 Round 1

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 06 Jan 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

419777

Start Date:

Sat, 6th Jan 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Event Organiser:

Clive Dawkins
07851 815713
racesec@slipstreamers.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Pullen Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Stanley Platts VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tomas Wylie VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Euan Backus ZeroBC Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  David Hird Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Alex Daniels Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  James Lloyd Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  William Jewitt Avid Sport Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
33.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Dominic Robertson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Thomas Jeffrey Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Zac Carrington London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Ewan Leitch London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Owen Giles Portsmouth North End CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Flora Perkins VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Natalie Bloomer VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Stringer Palmer Park Velo RT Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Cameron Still VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Benjamin Bisson VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Smith Verulam CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jenson Harris Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Thomas Taylor Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Benjamin Flatau Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Bo Mayer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Jack Hartrey Kingston Junior Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Connor Williams Finished 0

25. Connor Williams -

Points: 0 | Status: Finished
26.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- William Bancroft VC Londres Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ebony Hooker Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Wollaston Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Victoria Minelli Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Grace Goold Finished 0

7. Grace Goold -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Beau Hanson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Daniel Allpress Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jacob Hepton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Sharkey Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Edward Fraille-whysall Finished 0

7. Edward Fraille-whysall -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Rudolph Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Lane Finished E 0

3. Harry Lane -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Full Gas Winter Series. £6 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.15pm sharp.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

419777

Start Date:

Sat, 6th Jan 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Event Organiser:

Clive Dawkins
07851 815713
racesec@slipstreamers.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Tom Pughe-Morgan Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jamie Pullen Maison Du Velo-Storck Bikes UK Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Stanley Platts VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Dexter Mansel-Thomas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tomas Wylie VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Euan Backus ZeroBC Development Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Frederick Newman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Euan Taylor Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Sam Freeman Solent Pirates Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Rizwan Hameed Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  David Hird Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Alex Daniels Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Ryan Phillips Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Harvey McLean Behind The Bikeshed Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  James Lloyd Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  William Jewitt Avid Sport Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
33.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Dominic Robertson Verulam - reallymoving.com Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Thomas Jeffrey Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Zac Carrington London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  Ewan Leitch London Dynamo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Owen Giles Portsmouth North End CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Flora Perkins VC Londres Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Natalie Bloomer VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Ella Coleman Hillingdon Slipstreamers Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Hannah Rainger North Devon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Aimee Lane Wyre Forest CRC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Isabella Ashford Mid Devon CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Abigail Old Palmer Park Velo RT Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Lia Leonard Hillingdon Slipstreamers Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Jed Smithson WORX Factory Racing Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Tom Stringer Palmer Park Velo RT Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Cameron Still VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Benjamin Bisson VC Londres Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  William Smith Verulam CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Elliot Moreve Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jenson Harris Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  George Eames North Devon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Thomas Taylor Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Benjamin Flatau Charlotteville CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Bo Mayer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Jack Hartrey Kingston Junior Cycle Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Connor Williams Finished 0

25. Connor Williams -

Points: 0 | Status: Finished
26.  James Montagu Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- William Bancroft VC Londres Disqualified B 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ebony Hooker Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Sarah Sharkey Charlotteville CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Charles Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stanley Kent Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Owain Williams Kingston Junior Cycle Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Charlie Abraham Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Dillon Knott Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Joseph Sharkey Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Aidan Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Elizabeth Watson Verulam - reallymoving.com Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Lucy Wollaston Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Electra Morris Charlotteville CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Chloe Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Victoria Minelli Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Grace Goold Finished 0

7. Grace Goold -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Beau Hanson Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexander Campbell Limited Edition Cycling Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Daniel Allpress Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jacob Hepton Cycle Club Ashwell (CCA) Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Elliot Brassil Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Ben Sharkey Charlotteville CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Edward Fraille-whysall Finished 0

7. Edward Fraille-whysall -

Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Chiara Cuneo-Flood Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Alexander Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Liam Rudolph Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Lane Finished E 0

3. Harry Lane -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Edward Kent Hillingdon Slipstreamers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

5 event Youth only series, held in conjunction with Full Gas Winter Series. £6 EOL only. Sign on closes at 11.40am. U8, U10, U12 Race starts at 12noon and ride for 20 mins; U14 & 16 Race starts at 12.25pm and ride for 30mins. Series prizes for U14 & 16 based on placings in events 1 - 4 All youth riders need to be off the circuit by 1pm to allow adult racing to commence at 1.15pm sharp.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:25 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:25 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:25
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 06/01/18 12:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 06/01/18 – 12:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk