Scottish National Team Time Trial Championship 2018

Team Time Trial , Forfar – Sunday, 23 Sep 2018

Event Summary

Event Overview

The Scottish Cycling Team Time Trial Championship.

The event is open for teams of four in both Men's & Women's races. The event is run under the rules of Scottish Cycling.

All riders must meet the eligibility criteria of Scottish Cycling technical regulation 18.1.2:

All SC Championships shall be open to: -

a) SC/BC members (members of clubs affiliated to SC)

b) Scottish Nationals (persons born in Scotland)

c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years)

d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland.

e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence.

Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation.

Event Details

Event URN:

418859

Start Date:

Sun, 23rd Sep 2018

Event Type:

Team Time Trial (Competitive)

Venue:

Forfar Community Campus, Kirriemuir Road , Forfar, Angus, DD8 3TG

View map

Event Organiser:

Martin Harris
01241854367
mpgharris@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men - Results
1.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 01:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:16:40:000
1.  David Griffiths Bioracer-Project GO Finished 2nd 01:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:16:40:000
1.  Richard McDonald Bioracer-Project GO Finished 1st 01:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:16:40:000
1.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 01:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:16:40:000
2.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:18:42:000
2.  Kyle Gordon RT 23 Finished 2nd 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:18:42:000
2.  Ewen Macgillivray RT 23 Finished 3rd 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:18:42:000
2.  Alan Thomson RT 23 Finished 3rd 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:18:42:000
3.  James Cusick dooleys cycles Finished N/A 01:22:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:14:000
3.  Aidan Quinn dooleys cycles Finished 2nd 01:22:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:22:14:000
3.  Gavin Shirley dooleys cycles Finished 2nd 01:22:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:22:14:000
3.  Finlay Young dooleys cycles Finished 3rd 01:22:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:22:14:000
4.  Edward Addis RT 23 Finished 3rd 01:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:47:000
4.  Kyle Cartmell RT 23 Finished 3rd 01:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:47:000
4.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 01:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:47:000
4.  Alasdair Munro RT 23 Finished 2nd 01:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:23:47:000
5.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished 3rd 01:23:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:53:000
5.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 3rd 01:23:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:53:000
5.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 01:23:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:23:53:000
5.  Oran McConville Spokes Racing Team Finished 2nd 01:23:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:23:53:000
6.  Alan Dean Edinburgh RC Finished 2nd 01:24:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:24:56:000
6.  Scott McGonigle Edinburgh RC Finished 3rd 01:24:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:24:56:000
6.  Euan Munro Edinburgh RC Finished 3rd 01:24:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:24:56:000
6.  Kenneth Russell Edinburgh RC Finished N/A 01:24:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:56:000
7.  Paul Davis Musselburgh RCC Finished N/A 01:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:15:000
7.  Bruce Morris Musselburgh RCC Finished 3rd 01:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:25:15:000
7.  Samuele Sanna Musselburgh RCC Finished 4th 01:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:25:15:000
7.  Andrew Scott Musselburgh RCC Finished 4th 01:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:25:15:000
8.  Nico Anelli Bioracer-Project GO Finished 2nd 01:26:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:26:21:000
8.  Kyle McInnes Bioracer-Project GO Finished A 01:26:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:26:21:000
8.  Ross Thomson Bioracer-Project GO Finished 3rd 01:26:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:26:21:000
9.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 01:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:29:22:000
9.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 01:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:29:22:000
9.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished A 01:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:29:22:000
9.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 01:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:29:22:000
10.  Craig Duncan Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 01:29:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:29:28:000
10.  David MacNeil Team Andrew Allan Architecture Finished N/A 01:29:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:28:000
10.  Robert Marshall Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 01:29:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:29:28:000
10.  Scott Patterson Team Andrew Allan Architecture Finished N/A 01:29:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:28:000
11.  Darren Carruthers Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 01:31:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:31:20:000
11.  William Hinshelwood Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 01:31:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:31:20:000
11.  Calum McVie Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 01:31:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:31:20:000
11.  Alexander Taylor Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 01:31:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:31:20:000
12.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 01:31:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:31:36:000
12.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 01:31:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:31:36:000
12.  Matiss Robertson RT 23 Finished 4th 01:31:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:31:36:000
13.  Daniel Ewing Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished N/A 01:38:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:38:000
13.  Matthew Howe Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished N/A 01:38:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:38:000
13.  Brendan McCabe Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 01:38:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:38:38:000
13.  Callum White Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 01:38:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:38:38:000
14.  Alan Davidson Dundee Thistle RC Finished 4th 01:38:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:38:42:000
14.  Martin Lawson Dundee Thistle RC Finished N/A 01:38:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:42:000
14.  Brian Sproul Dundee Thistle RC Finished 3rd 01:38:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:38:42:000
14.  Martijn Vogelaar Dundee Thistle RC Finished N/A 01:38:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:42:000

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Mireille Captieux dooleys cycles Finished 3rd 01:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:34:57:000
1.  Lynsey Curran dooleys cycles Finished 3rd 01:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:34:57:000
1.  Laura Nicolson dooleys cycles Finished 3rd 01:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:34:57:000
1.  Janet Tait dooleys cycles Finished 3rd 01:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:34:57:000
2.  Aileen Clyde RT 23 Finished 4th 01:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:39:14:000
2.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 01:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:39:14:000
2.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 01:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:39:14:000
2.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 01:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:39:14:000
3.  Brenda Callander Stirling Bike Club Finished 3rd 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:40:25:000
3.  Elizabeth Clayton Stirling Bike Club Finished 4th 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:40:25:000
3.  Christine Fischer Stirling Bike Club Finished 4th 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:40:25:000
3.  Christina Mackenzie Stirling Bike Club Finished 3rd 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:40:25:000

Non Championship Composite Teams

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Non Championship Composite Teams - Results
1.  Robert Brown EH Star Cycling Finished N/A 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:53:000
1.  William McMillan Glasgow United CC Finished 3rd 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:39:53:000
1.  William Munro Glasgow Wheelers Finished 4th 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:39:53:000
1.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:39:53:000
2.  Tom Bishop Dunfermline CC Finished N/A 01:40:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:41:000
2.  Matthew Mccullagh Edinburgh RC Finished A 01:40:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:40:41:000
2.  Steve Wallace Dunfermline CC Finished N/A 01:40:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:41:000
2.  Findlay Watt Dunfermline CC Finished N/A 01:40:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:41:000

About the Event

Info for Riders

One person should complete this entry for the team You should provide details during this entry process for all riders and any reserves (2) you wish to nominate.

The Races

Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/09/18 10:00 Regional C None --- 64km / 40 miles
Sun 23/09/18 – 10:00

Men

Regional C, None
64km / 40 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/09/18 09:00 Women Only None --- 64km / 40 miles
Sun 23/09/18 – 09:00
Women Only, None
64km / 40 miles
Non Championship Composite Teams Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/09/18 01:00 Regional C None ---
Sun 23/09/18 – 01:00

Event Summary

Event Overview

The Scottish Cycling Team Time Trial Championship.

The event is open for teams of four in both Men's & Women's races. The event is run under the rules of Scottish Cycling.

All riders must meet the eligibility criteria of Scottish Cycling technical regulation 18.1.2:

All SC Championships shall be open to: -

a) SC/BC members (members of clubs affiliated to SC)

b) Scottish Nationals (persons born in Scotland)

c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years)

d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland.

e) Members of the armed forces who meet none of the above, but who by necessity are required to live in Scotland away from their normal residence.

Persons in sections (b), (c), (d) and (e) must be members of an UCI recognised Cycling Federation.

Event Details

Event URN:

418859

Start Date:

Sun, 23rd Sep 2018

Event Type:

Team Time Trial (Competitive)

Venue:

Forfar Community Campus, Kirriemuir Road , Forfar, Angus, DD8 3TG

View map

Event Organiser:

Martin Harris
01241854367
mpgharris@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Men - Results
1.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 01:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:16:40:000
1.  David Griffiths Bioracer-Project GO Finished 2nd 01:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:16:40:000
1.  Richard McDonald Bioracer-Project GO Finished 1st 01:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:16:40:000
1.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 01:16:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:16:40:000
2.  Peter Ettles RT 23 Finished 3rd 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:18:42:000
2.  Kyle Gordon RT 23 Finished 2nd 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:18:42:000
2.  Ewen Macgillivray RT 23 Finished 3rd 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:18:42:000
2.  Alan Thomson RT 23 Finished 3rd 01:18:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:18:42:000
3.  James Cusick dooleys cycles Finished N/A 01:22:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:22:14:000
3.  Aidan Quinn dooleys cycles Finished 2nd 01:22:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:22:14:000
3.  Gavin Shirley dooleys cycles Finished 2nd 01:22:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:22:14:000
3.  Finlay Young dooleys cycles Finished 3rd 01:22:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:22:14:000
4.  Edward Addis RT 23 Finished 3rd 01:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:47:000
4.  Kyle Cartmell RT 23 Finished 3rd 01:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:47:000
4.  Stephen Clayton RT 23 Finished 3rd 01:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:47:000
4.  Alasdair Munro RT 23 Finished 2nd 01:23:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:23:47:000
5.  Morgan Bown Spokes Racing Team Finished 3rd 01:23:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:53:000
5.  Scott Howieson Spokes Racing Team Finished 3rd 01:23:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:23:53:000
5.  Dylan Hughes Spokes Racing Team Finished 1st 01:23:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 01:23:53:000
5.  Oran McConville Spokes Racing Team Finished 2nd 01:23:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:23:53:000
6.  Alan Dean Edinburgh RC Finished 2nd 01:24:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:24:56:000
6.  Scott McGonigle Edinburgh RC Finished 3rd 01:24:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:24:56:000
6.  Euan Munro Edinburgh RC Finished 3rd 01:24:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:24:56:000
6.  Kenneth Russell Edinburgh RC Finished N/A 01:24:56:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:24:56:000
7.  Paul Davis Musselburgh RCC Finished N/A 01:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:25:15:000
7.  Bruce Morris Musselburgh RCC Finished 3rd 01:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:25:15:000
7.  Samuele Sanna Musselburgh RCC Finished 4th 01:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:25:15:000
7.  Andrew Scott Musselburgh RCC Finished 4th 01:25:15:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:25:15:000
8.  Nico Anelli Bioracer-Project GO Finished 2nd 01:26:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:26:21:000
8.  Kyle McInnes Bioracer-Project GO Finished A 01:26:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:26:21:000
8.  Ross Thomson Bioracer-Project GO Finished 3rd 01:26:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:26:21:000
9.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 01:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:29:22:000
9.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 01:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:29:22:000
9.  Oscar Onley Squadra Scozzese Finished A 01:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:29:22:000
9.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 01:29:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:29:22:000
10.  Craig Duncan Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 01:29:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:29:28:000
10.  David MacNeil Team Andrew Allan Architecture Finished N/A 01:29:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:28:000
10.  Robert Marshall Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 01:29:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:29:28:000
10.  Scott Patterson Team Andrew Allan Architecture Finished N/A 01:29:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:29:28:000
11.  Darren Carruthers Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 01:31:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:31:20:000
11.  William Hinshelwood Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 01:31:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:31:20:000
11.  Calum McVie Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 01:31:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:31:20:000
11.  Alexander Taylor Glasgow Green Cycle Club Finished 4th 01:31:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:31:20:000
12.  David Blockley RT 23 Finished 2nd 01:31:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:31:36:000
12.  Kevin Lackie RT 23 Finished 4th 01:31:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:31:36:000
12.  Matiss Robertson RT 23 Finished 4th 01:31:36:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:31:36:000
13.  Daniel Ewing Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished N/A 01:38:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:38:000
13.  Matthew Howe Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished N/A 01:38:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:38:000
13.  Brendan McCabe Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 01:38:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:38:38:000
13.  Callum White Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 01:38:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:38:38:000
14.  Alan Davidson Dundee Thistle RC Finished 4th 01:38:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:38:42:000
14.  Martin Lawson Dundee Thistle RC Finished N/A 01:38:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:42:000
14.  Brian Sproul Dundee Thistle RC Finished 3rd 01:38:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:38:42:000
14.  Martijn Vogelaar Dundee Thistle RC Finished N/A 01:38:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:38:42:000

Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women - Results
1.  Mireille Captieux dooleys cycles Finished 3rd 01:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:34:57:000
1.  Lynsey Curran dooleys cycles Finished 3rd 01:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:34:57:000
1.  Laura Nicolson dooleys cycles Finished 3rd 01:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:34:57:000
1.  Janet Tait dooleys cycles Finished 3rd 01:34:57:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:34:57:000
2.  Aileen Clyde RT 23 Finished 4th 01:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:39:14:000
2.  Pamela Craig RT 23 Finished 3rd 01:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:39:14:000
2.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 01:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:39:14:000
2.  Amanda Tweedie RT 23 Finished 2nd 01:39:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 01:39:14:000
3.  Brenda Callander Stirling Bike Club Finished 3rd 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:40:25:000
3.  Elizabeth Clayton Stirling Bike Club Finished 4th 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:40:25:000
3.  Christine Fischer Stirling Bike Club Finished 4th 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:40:25:000
3.  Christina Mackenzie Stirling Bike Club Finished 3rd 01:40:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:40:25:000

Non Championship Composite Teams

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Non Championship Composite Teams - Results
1.  Robert Brown EH Star Cycling Finished N/A 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:39:53:000
1.  William McMillan Glasgow United CC Finished 3rd 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:39:53:000
1.  William Munro Glasgow Wheelers Finished 4th 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 01:39:53:000
1.  Sandy Wallace Fife Century RC Finished 3rd 01:39:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 01:39:53:000
2.  Tom Bishop Dunfermline CC Finished N/A 01:40:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:41:000
2.  Matthew Mccullagh Edinburgh RC Finished A 01:40:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 01:40:41:000
2.  Steve Wallace Dunfermline CC Finished N/A 01:40:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:41:000
2.  Findlay Watt Dunfermline CC Finished N/A 01:40:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 01:40:41:000

About the Event

Info for Riders

One person should complete this entry for the team You should provide details during this entry process for all riders and any reserves (2) you wish to nominate.

The Races

Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/09/18 10:00 Regional C None --- 64km / 40 miles
Sun 23/09/18 – 10:00

Men

Regional C, None
64km / 40 miles
Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/09/18 09:00 Women Only None --- 64km / 40 miles
Sun 23/09/18 – 09:00
Women Only, None
64km / 40 miles
Non Championship Composite Teams Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 23/09/18 01:00 Regional C None ---
Sun 23/09/18 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk