Scottish National Youth Series 2018 #5: Ellon Town Centre Youth Criterium 2018

Closed Circuit , Ellon – Sunday, 19 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

Youth racing in the closed off Ellon town centre.

Event Details

Event URN:

418849

Start Date:

Sun, 19th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Neil Ross Square , Neil Ross Square , Ellon , AB41 9AA

View map

Series:

Scottish Cycling National Youth Road Race Series

Event Organiser:

Colin Allanach
01358 723909
Colinallanach@aol.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Fraser Gault Edinburgh RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Carlo Lacoux Discovery Junior Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Louis Moore Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Hugh Ramsay Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Angus Henry Wick Wheelers Cycle Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Cameron Matthew Deeside Thistle CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Mccullagh Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Kyle McInnes Bioracer-Project GO Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Cole Stewart East Kilbride Road Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Davis Stirling Bike Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Beth Morrow Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Euan Walkingshaw Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Calum Smith Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Sandy Barr Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Isaac Small Grampian Tigers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Thomas Simpson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Noah Fontaine Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Redd Hibberd Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Harvey Kay Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Corey Whiteford Royal Albert CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Evie White Deeside Thistle CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Fiona Hay East Kilbride Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Skye Lee Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sam Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Robert Smart Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Andrew Ingram Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Daniel Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Dillon Thomson Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Rhys Edwards Edinburgh RC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Callum McGillivray Grampian Tigers Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Gregor Murphy Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sasha Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Erin Murphy Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Harriet Hendry Deeside Thistle CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Lucy MacLeod Grampian Tigers Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Millie Thomson Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Israel Noble Finished 0

4. Israel Noble -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Matthew Smith Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Tadhg Gilpin Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Cole McCann Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ross Eastaugh Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Oliver Bain Finished 0

10. Oliver Bain -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Murdo Evans Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Arran Keenon Finished 0

13. Arran Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Charlie Hibberd Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Daniel Coll Finished 0

15. Daniel Coll -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Hamish McGillivray Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Euan Murphy Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Kyle Whiteford Royal Albert CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Jonathan Whittle Grampian Tigers Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jessica Booth Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Amy Sinclair Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Eilish Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Emma Campbell Ecosse Northboats Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Heidi Thomson Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Eva Murphy Deeside Thistle CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Archie Clark Finished 0

1. Archie Clark -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Josh Sharp Ecosse Northboats Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Griff Aitken Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Rory Keenon Finished 0

6. Rory Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Euan Donaldson Finished 0

7. Euan Donaldson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Gabriel Noble Andover BMX Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Matthew Brown Ecosse Northboats Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Seth O'Connor Ecosse Northboats Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Matthew Moran Finished 0

11. Matthew Moran -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Calum Campbell Ecosse Northboats Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Harris Bain Finished 0

14. Harris Bain -

Points: 0 | Status: Finished
--- Micah Myles Did not finish 0

14. Micah Myles -

Points: 0 | Status: Did not finish

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Katy Tweedie Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Matilda Hendry Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Grace Bain Finished 0

5. Grace Bain -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Eden Thomson Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Isabella Smith Ythan CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Freya Lowson Ecosse Northboats Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Charlotte Cordiner Did not start 0

9. Charlotte Cordiner -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Morgan Jackson Did not start 0

9. Morgan Jackson -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Libby Tweedie Ythan CC Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

About the Event

Info for Riders

There are races for Under 8s, Under 10s, Under 12s, Under 14s and Under 16s There will be a limit of 30 places for each of the category races (Male plus female), so get your entries in quickly. Male and female races will be run at the same time and there will be prizes for both genders.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None

Event Summary

Event Overview

Youth racing in the closed off Ellon town centre.

Event Details

Event URN:

418849

Start Date:

Sun, 19th Aug 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Neil Ross Square , Neil Ross Square , Ellon , AB41 9AA

View map

Series:

Scottish Cycling National Youth Road Race Series

Event Organiser:

Colin Allanach
01358 723909
Colinallanach@aol.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Alexander Ball West Lothian Clarion CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Gibb Edinburgh RC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Reid Squadra Scozzese Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Murray Lawson East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Fraser Gault Edinburgh RC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Hamish MacLaren Sprockets Cycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Ross Birrell Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Alexander MacLeod Grampian Tigers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Carlo Lacoux Discovery Junior Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Cameron Brown Discovery Junior Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  George Freeman West Lothian Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Louis Moore Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Hugh Ramsay Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Angus Henry Wick Wheelers Cycle Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Cameron Matthew Deeside Thistle CC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Matthew Mccullagh Edinburgh RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Kyle McInnes Bioracer-Project GO Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Cole Stewart East Kilbride Road Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Davis Stirling Bike Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Beth Morrow Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Kirsty Hay East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Archie Ellen Edinburgh RC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Alfie Atterton Edinburgh RC Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Frederick Fuller Edinburgh RC Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Euan Walkingshaw Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Jamie Liversidge Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jack McManus Royal Albert CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Cutler East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Kristofer Bryce East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Calum Smith Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Sandy Barr Royal Albert CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Isaac Small Grampian Tigers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Thomas Simpson Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Noah Fontaine Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Michael Goodfellow East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Redd Hibberd Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Harvey Kay Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Corey Whiteford Royal Albert CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Evie White Deeside Thistle CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Fiona Hay East Kilbride Road Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Skye Lee Edinburgh RC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Reubens Thomson Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Sam Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Robert Smart Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Andrew Ingram Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
11.  Daniel Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Dillon Thomson Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Rhys Edwards Edinburgh RC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Callum McGillivray Grampian Tigers Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Gregor Murphy Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Molly Evans Grampian Tigers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lacey Holmes Royal Albert CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Sasha Harnden Deeside Thistle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Erin Murphy Ythan CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Harriet Hendry Deeside Thistle CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Lucy MacLeod Grampian Tigers Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Millie Thomson Deeside Thistle CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Finlay Barr Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harris Holmes Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Mikhail Gitnik Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Israel Noble Finished 0

4. Israel Noble -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Matthew Smith Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Tadhg Gilpin Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Cole McCann Royal Albert CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Ross Eastaugh Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Finn Crowther Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Oliver Bain Finished 0

10. Oliver Bain -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Innes Long Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Murdo Evans Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Arran Keenon Finished 0

13. Arran Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Charlie Hibberd Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Daniel Coll Finished 0

15. Daniel Coll -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Edwyn Atterton Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Hamish McGillivray Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Euan Murphy Ythan CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Kyle Whiteford Royal Albert CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Jonathan Whittle Grampian Tigers Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Melanie Rowe Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Jessica Booth Deeside Thistle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Amy Sinclair Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Eilish Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Emma Campbell Ecosse Northboats Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Heidi Thomson Grampian Tigers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Eva Murphy Deeside Thistle CC Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Archie Clark Finished 0

1. Archie Clark -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Sebastian Blackburn Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Josh Sharp Ecosse Northboats Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Griff Aitken Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Rory Keenon Finished 0

6. Rory Keenon -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Euan Donaldson Finished 0

7. Euan Donaldson -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Gabriel Noble Andover BMX Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Matthew Brown Ecosse Northboats Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Seth O'Connor Ecosse Northboats Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Matthew Moran Finished 0

11. Matthew Moran -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Calum Campbell Ecosse Northboats Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
13.  Timofey Gitnik Edinburgh RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
14.  Harris Bain Finished 0

14. Harris Bain -

Points: 0 | Status: Finished
--- Micah Myles Did not finish 0

14. Micah Myles -

Points: 0 | Status: Did not finish

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Millie Boothman East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zara Main Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Katy Tweedie Ythan CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Matilda Hendry Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Grace Bain Finished 0

5. Grace Bain -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Eden Thomson Deeside Thistle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Isabella Smith Ythan CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Freya Lowson Ecosse Northboats Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Eilidh Greenhalgh East Kilbride Road Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Charlotte Cordiner Did not start 0

9. Charlotte Cordiner -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Morgan Jackson Did not start 0

9. Morgan Jackson -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Libby Tweedie Ythan CC Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start

About the Event

Info for Riders

There are races for Under 8s, Under 10s, Under 12s, Under 14s and Under 16s There will be a limit of 30 places for each of the category races (Male plus female), so get your entries in quickly. Male and female races will be run at the same time and there will be prizes for both genders.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/08/18 10:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Sun 19/08/18 – 10:00
Youth Only, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk