Abingdon Race Team Winter Crit Series #3

Closed Circuit , Abingdon – Saturday, 24 Feb 2018

Event Summary

Event Overview

Back for 2018 under a new name (formerly OTRT) we have more winter races and more bacon rolls for those looking to pick up some early season points or check their fitness prior to the season properly kicking off.

We have a gritter on hand, wide, open and easily accessible race circuit which has been ridden by hundreds of riders over the past few years. Cash prizes, food and drinks, changing and seating areas are all available on site to racers and spectators.

Races will once again be held at Dalton Barracks and based on your feedback will be held in the following format;

0900 Mens Cat 4 Only

0902 Mens E12

1005 Mens Cat 3 Only

1006 Ladies 234

We look forward to seeing you soon!!

Event Details

Event URN:

418690

Start Date:

Sat, 24th Feb 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ
View map

Event Organiser:

Nathan Franks

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  George Fox Team Bottrill - Vanguard Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ken Buckley Morvelo Basso RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Oliver W Bates Team Bottrill - Vanguard Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joe Harris Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Mottram Morvelo Basso RT Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Gregory Fitzek ZeroBC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Adam Lowe ZeroBC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andrew Wilde ZeroBC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Gareth Harvey Shutt Ridley RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Conner GS Henley Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Callum Slade WyndyMilla Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ben Coogan Cotswold Veldrijden Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Nightingale Cowley Road Condors Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Danny Lake Cotswold Veldrijden Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Kelly Gloucester City Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harri James Didcot Phoenix CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Alex Painting University of Exeter Cycling C... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Holland Cowley Road Condors Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rob Dyke Didcot Phoenix CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Ward Banbury Star CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Reuben Trotter Banbury Star CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nicholas Castle The Cycle Studio Core Telecom ... Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Timothy Rayment Abingdon Race Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jared Jedynowicz Didcot Phoenix CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Cain Army Cycling Union Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Myles Thwaites Performance Cycles Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Kirsty McSeveney Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Clay Loughborough Students CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hannah Lancaster Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Faith Fisher IRIS Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lydia Watts Team 22 Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Aimee Jones Cowley Road Condors Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Helen Nicholls IRIS Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alison Rothnie Spokes BPC Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Emily Slavin IRIS Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

RACE TIMES

0900 Mens Cat 4 Only

0901 Mens E12

1000 Mens Cat 3 Only

1001 Ladies 234

 

All races will be 45 minutes plus 3 laps with an approximate 50 minute duration when using the shortest loop.

 

Entries will close each Wednesday evening prior to the race. Day licences are available for those wanting to give racing a go. Plenty of marshals and first aiders on hand to assist if necessary.

 

All racers to make their way to the HQ through the Barrow Road entrance to the airfield. HQ will be in the scout hut as per previous events.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 09:01 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 24/02/18 – 09:01
Regional C+, Band 5
45 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 24/02/18 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 09:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 24/02/18 – 09:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 10:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 24/02/18 – 10:01
Women Only, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

Back for 2018 under a new name (formerly OTRT) we have more winter races and more bacon rolls for those looking to pick up some early season points or check their fitness prior to the season properly kicking off.

We have a gritter on hand, wide, open and easily accessible race circuit which has been ridden by hundreds of riders over the past few years. Cash prizes, food and drinks, changing and seating areas are all available on site to racers and spectators.

Races will once again be held at Dalton Barracks and based on your feedback will be held in the following format;

0900 Mens Cat 4 Only

0902 Mens E12

1005 Mens Cat 3 Only

1006 Ladies 234

We look forward to seeing you soon!!

Event Details

Event URN:

418690

Start Date:

Sat, 24th Feb 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Abingdon Airfield, Dalton Barracks, Abingdon, Oxfordshire, OX13 6JQ
View map

Event Organiser:

Nathan Franks

Results

Confirmed Results

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  George Fox Team Bottrill - Vanguard Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Ken Buckley Morvelo Basso RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Oliver W Bates Team Bottrill - Vanguard Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joe Harris Maxxis 4 Racing Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Patrick Biel ZeroBC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Michael Mottram Morvelo Basso RT Finished Elite 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Gregory Fitzek ZeroBC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Adam Lowe ZeroBC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Andrew Wilde ZeroBC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Gareth Harvey Shutt Ridley RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Knowles Team Vision Innovative Leisure Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Steven Wootton Team Milton Keynes Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Matthew Conner GS Henley Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Callum Slade WyndyMilla Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ben Coogan Cotswold Veldrijden Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Nightingale Cowley Road Condors Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Danny Lake Cotswold Veldrijden Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Daniel Kelly Gloucester City Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harri James Didcot Phoenix CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Alex Painting University of Exeter Cycling C... Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  David Holland Cowley Road Condors Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rob Dyke Didcot Phoenix CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Ward Banbury Star CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Reuben Trotter Banbury Star CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Nicholas Castle The Cycle Studio Core Telecom ... Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Timothy Rayment Abingdon Race Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jared Jedynowicz Didcot Phoenix CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Mark Cain Army Cycling Union Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Myles Thwaites Performance Cycles Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Kirsty McSeveney Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alex Clay Loughborough Students CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hannah Lancaster Ludlow Brewery Race Team Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Stephanie Foster Mickey Cranks CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Faith Fisher IRIS Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lydia Watts Team 22 Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Aimee Jones Cowley Road Condors Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Helen Nicholls IRIS Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alison Rothnie Spokes BPC Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Emily Slavin IRIS Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

RACE TIMES

0900 Mens Cat 4 Only

0901 Mens E12

1000 Mens Cat 3 Only

1001 Ladies 234

 

All races will be 45 minutes plus 3 laps with an approximate 50 minute duration when using the shortest loop.

 

Entries will close each Wednesday evening prior to the race. Day licences are available for those wanting to give racing a go. Plenty of marshals and first aiders on hand to assist if necessary.

 

All racers to make their way to the HQ through the Barrow Road entrance to the airfield. HQ will be in the scout hut as per previous events.

The Races

E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 09:01 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 24/02/18 – 09:01
Regional C+, Band 5
45 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 10:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 24/02/18 – 10:00
Regional C+, Band 5
45 mins
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 09:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 24/02/18 – 09:00
Regional C+, Band 5
45 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 10:01 Women Only Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£17.00)
Sat 24/02/18 – 10:01
Women Only, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk