Scottish National Alba Series 2018 #1: The Drummond Trophy

Road , Strathaven – Sunday, 15 Apr 2018

Event Summary

Event Overview

One of Scotland's major annual road races, which the Club has run for over 50 years. One of the Scottish Monuments and part of the Scottish Cycling Alba Series.

Event Details

Event URN:

418638

Start Date:

Sun, 15th Apr 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Strathaven Scout Hall, Old Town Hall, Kirk Street, Strathaven, ML10 6BE

View map

Series:

Scottish Cycling - The ‘Alba’ Series

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Michael Storer Finished 0

1. Michael Storer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Simon Wilson Ribble Cycling Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  William Corbett Ribble Cycling Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Will Corden Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Angus Claxton Billy Bilsland Cycles Finished 2nd 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard McDonald Bioracer-Project GO Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Wilson Renwick RT 23 Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Richard Jones Ribble Cycling Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Ralf Hodgson MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Ross Clark dooleys cycles Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas Gelati Bioracer-Project GO Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Chris Sleath MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jack Rees Ribble Cycling Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Peter Boyes TS Racing - OTR Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Scott McCrossan East Kilbride Road Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Ellis McCoy GS Metro Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Daniel Nieto TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Calum Gray DUMRCC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  James Tree Team Andrew Allan Architecture Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Matthew Kipling MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Danny Hedley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Frank Montague TS Racing - OTR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  George Roberts Icarus Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Robert Wardell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kevin Barclay Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Nathan Beard Gala Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Greig Brown Bioracer-Project GO Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ronnie Coleman TS Racing - OTR Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Stephen Collins Pedal Power RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Cooper Glasgow Nightingale CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Corfield GS Metro Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sean Delaney Velocita Coaching Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cameron Earnshaw Moray Firth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Iain Fisher Ayr Roads Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charles Fletcher Cairngorm CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sean Gordon East Kilbride Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Keith Greenwood Pedal Power RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Griffiths Bioracer-Project GO Disqualified 2nd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd
--- Dylan Hughes Spokes Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Jobber Backyardbikeshop.com Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- David Lines Wheelbase Castelli MGD Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Zak Loney Edinburgh RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stuart MacGregor Pro-AM Racing Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Mackley Velocita Coaching Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alan Maxwell Pedal Power RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Richard McGhee Glasgow Nightingale CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alastair McNicol dooleys cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alistair Merry Dundee Thistle RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stuart Paterson RT 23 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Struan Pryde Pedal Heaven RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joe Reilly Vitus Pro Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Callum Sharp Pedal Power RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Smith TS Racing - OTR Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hamish Taylor Glasgow Nightingale CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Timothy Ribble Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/04/18 11:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 136km / 85 miles
Sun 15/04/18 – 11:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
136km / 85 miles

Event Summary

Event Overview

One of Scotland's major annual road races, which the Club has run for over 50 years. One of the Scottish Monuments and part of the Scottish Cycling Alba Series.

Event Details

Event URN:

418638

Start Date:

Sun, 15th Apr 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Strathaven Scout Hall, Old Town Hall, Kirk Street, Strathaven, ML10 6BE

View map

Series:

Scottish Cycling - The ‘Alba’ Series

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Michael Storer Finished 0

1. Michael Storer -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Simon Wilson Ribble Cycling Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  William Corbett Ribble Cycling Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Will Corden Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Angus Claxton Billy Bilsland Cycles Finished 2nd 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Richard McDonald Bioracer-Project GO Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Wilson Renwick RT 23 Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Richard Jones Ribble Cycling Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Ralf Hodgson MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Ross Clark dooleys cycles Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Thomas Gelati Bioracer-Project GO Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Chris Sleath MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jack Rees Ribble Cycling Finished Elite 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Peter Boyes TS Racing - OTR Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Scott McCrossan East Kilbride Road Club Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Ellis McCoy GS Metro Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Daniel Nieto TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Calum Gray DUMRCC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  James Tree Team Andrew Allan Architecture Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Matthew Kipling MTS-Rapid Engineering NE Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
22.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Danny Hedley RT 23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Frank Montague TS Racing - OTR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  George Roberts Icarus Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Robert Wardell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Kevin Barclay Spokes Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Nathan Beard Gala Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Greig Brown Bioracer-Project GO Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ronnie Coleman TS Racing - OTR Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Stephen Collins Pedal Power RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Cooper Glasgow Nightingale CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Corfield GS Metro Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sean Delaney Velocita Coaching Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cameron Earnshaw Moray Firth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Iain Fisher Ayr Roads Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charles Fletcher Cairngorm CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sean Gordon East Kilbride Road Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Keith Greenwood Pedal Power RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Griffiths Bioracer-Project GO Disqualified 2nd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd
--- Dylan Hughes Spokes Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- James Jobber Backyardbikeshop.com Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- David Lines Wheelbase Castelli MGD Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Zak Loney Edinburgh RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Martin Lonie Nuun-Sigma Sports-London Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stuart MacGregor Pro-AM Racing Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tim Mackley Velocita Coaching Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alan Maxwell Pedal Power RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Richard McGhee Glasgow Nightingale CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alastair McNicol dooleys cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alistair Merry Dundee Thistle RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Stuart Paterson RT 23 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Struan Pryde Pedal Heaven RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Joe Reilly Vitus Pro Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Callum Sharp Pedal Power RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Daniel Smith TS Racing - OTR Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Hamish Taylor Glasgow Nightingale CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Timothy Ribble Cycling Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

About the Event

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/04/18 11:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 136km / 85 miles
Sun 15/04/18 – 11:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
136km / 85 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk