Derby Arena Youth Track League 2018 #4

Track League , Derby – Thursday, 22 Feb 2018

Event Summary

Event Overview

Youth track league for U14 and U16 boys and girls. Girls and Boys will race separately although depending on numbers, U14 and U16 girls may race together. There will however be seperate age group results

There will be a minimum of 3 events per category.

No disc or deep section (50mm+) wheels will be allowed in any of the categories

Sign on will open at 5:30pm with a track warm up at 6:00pm. Racing starts at 6:30. The races will be endurance based and aimed at competent track riders. If your indoor track experience is limited, please contact the organiser in advance. Riders must be members of the Derby Arena Youth Track League Non riders and supporters are asked to use the stands to encourage rider independance. Club coaches may ask, at signing on, for permission to be with riders. Riders and their guardians will be asked to read and sign the Youth Track League Code of Conduct.

Event Details

Event URN:

418591

Start Date:

Thu, 22nd Feb 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB
View map

Series:

Derby Arena Youth Track League

Entry close date

Sun, 18th Feb 2018

Event Organiser:

Mike Twelves
mike@x11s.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Sarah Briggs Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Craig Arch Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Elimination-Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Elimination-Scratch Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Sarah Briggs Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  James Piercy Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Points Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Sarah Briggs Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  James Piercy Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch Race - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hollie Owens Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Elimination Race - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Hollie Owens Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hollie Owens Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Kierin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Kierin - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hollie Owens Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch Race - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Elimination-Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Elimination-Scratch Race - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  William Hunt Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Thomas Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Points Race - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Tempo Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Tempo Race - Results
1.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  William Hunt Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Scratch Race - Results
1.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Elimination Race - Results
1.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Points Race - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Kierin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Kierin - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

The Races

U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Boys Elimination-Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
U16 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Kierin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Elimination-Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
U14 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Tempo Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Kierin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 22/02/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 22/02/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 22/02/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 22/02/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr

Event Summary

Event Overview

Youth track league for U14 and U16 boys and girls. Girls and Boys will race separately although depending on numbers, U14 and U16 girls may race together. There will however be seperate age group results

There will be a minimum of 3 events per category.

No disc or deep section (50mm+) wheels will be allowed in any of the categories

Sign on will open at 5:30pm with a track warm up at 6:00pm. Racing starts at 6:30. The races will be endurance based and aimed at competent track riders. If your indoor track experience is limited, please contact the organiser in advance. Riders must be members of the Derby Arena Youth Track League Non riders and supporters are asked to use the stands to encourage rider independance. Club coaches may ask, at signing on, for permission to be with riders. Riders and their guardians will be asked to read and sign the Youth Track League Code of Conduct.

Event Details

Event URN:

418591

Start Date:

Thu, 22nd Feb 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB
View map

Series:

Derby Arena Youth Track League

Entry close date

Sun, 18th Feb 2018

Event Organiser:

Mike Twelves
mike@x11s.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Sarah Briggs Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Craig Arch Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Elimination-Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Elimination-Scratch Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Sarah Briggs Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  James Piercy Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Points Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Emile Alexander Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Edward Woodward The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kyle Hoskin The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jake Comery Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Hayden Norris Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Harrison Tacey Leicestershire Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Sarah Briggs Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  James Piercy Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch Race - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hollie Owens Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Elimination Race - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Hollie Owens Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hollie Owens Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Kierin

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Kierin - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hollie Owens Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch Race - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Elimination-Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Elimination-Scratch Race - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  William Hunt Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Thomas Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Points Race - Results
1.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Tempo Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Tempo Race - Results
1.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  William Hunt Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Ross Hooley Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Scratch Race - Results
1.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Elimination Race - Results
1.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Points Race - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Kierin

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Kierin - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

The Races

U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Boys Elimination-Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
U16 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U16 Girls Kierin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Elimination-Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
U14 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Tempo Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Kierin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 22/02/18 – 01:00
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 22/02/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 22/02/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 22/02/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 22/02/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 22/02/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk