Maldon & District CC Road Races 2018

Road , Southminster – Sunday, 07 Oct 2018

Event Summary

Event Overview

National B Race

This event is part of the Eastern Road Race League, no preference is given to ERRL members. 

Selection is by the highest aggregate points from the current and last season. 

The event will take place on the ­­­EA160 Course, there will be a maximum of 60 riders on the day.

 Entry on the day will/will  be available up to the maximum allowed on the permit. 

Entrants are reminded they are not allowed to enter more than one event on the same day unless they are able to start and finish both events.  This is a BC and CTT Rule and anyone found to have done this will be reported to the governing body concerned. 

There will be no refunds after the closing date.

Regional B Race

This event is part of the Eastern Road Race League, and preference is given to ERRL members. Thereafter, selection is by the highest aggregate points from the current and last season. 

The event will take place on the ­­­EA160 Course, there will be a maximum of 60 riders on the day.

Entry on the day will be available up to the maximum allowed on the permit. 

Entrants are reminded they are not allowed to enter more than one event on the same day unless they are able to start and finish both events.  This is a BC and CTT Rule and anyone found to have done this will be reported to the governing body concerned. 

There will be no refunds after the closing date.

Event Details

Event URN:

418491

Start Date:

Sun, 7th Oct 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Steeple Village Hall, Greenfields, The Street, Steeple, Southminster, Essex, CM0 7LF

View map

Series:

Eastern Road Race League

Entry close date

Fri, 21st Sep 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Jenkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Lawrence Carpenter UpShift Nutrition Racing Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jim Bradford Cambridge CC Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Samuel Woodfield UpShift Nutrition Racing Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Andrew Taylor DAP Cycling Club Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ken Buckley Jam Cycling RT coached by BPC Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Roland Kiraly Velo-One Cycling Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Timothy Torrie Vitus Pro Cycling Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joe Swinnerton Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Oliver W Bates Team Bottrill Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Laurence Kirby UpShift Nutrition Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
18.  George Smith Tri UK Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Jeremy Perks Rapha Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Roman Piotrowski Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Andy Lyons API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Clay Davies Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Dent St Neots CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Colin Peck Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Martin Smith London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Gary Freeman Fast Test Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Thomas Bowering Steele Davis Via Roma RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Tom Fitzpatrick UpShift Nutrition Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Tom Pevalin Finished 0

32.  Tom Pevalin -

Points: 0 | Status: Finished
33.  Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Paul Miller Maldon & District CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Matthias Barnet Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Leighton Oxley-Crisp Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Daniel Shanney Redbridge CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Simon Alexander Richardsons-Trek RT Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- George Beck BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Bell Fast Test Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sam Christy London Dynamo Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Damien Clayton Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Rhys Clegg PMR Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Peter Cocker Richardsons-Trek RT Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Heal Strada 2020 Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Tim James Zappi Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- George Jones 73Degrees CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Krukov HJL Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Harley Matthews DAP Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Oliver Newlan ABC Centreville Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- James O'Connell TBW23 Stuart Hall Cycling Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Toby Parnell Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jonas Rooze CC London Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel Thienel Momentum Cycles RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Patrick Willan A.S.D PEDALE SCALIGERO Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Harry Wood Maldon & District CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Charlie Wright Strada 2020 Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Thomas Quaid Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matt Cowan Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Beaudoin Cycling Club Hackney Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aaron Stone Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jake Towler Strada 2020 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Neal Hughes Stowmarket & District CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Matthews Redbridge CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jamil Shehadeh Colchester Rovers CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Fuller VC Norwich Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kevin Attreed Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alastair Roberts Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ed Smith Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Michael Stimson Maillot Noir CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Pugh Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Chris Owen Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Scott Campbell Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Thomas Shanney Redbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Christopher Smith Southend Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Lukasz Szeloch Redbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Andrew Moore Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Lewis Whitcombe Webbs 1902 Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Chris Hollis Maillot Noir CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Lubomir Belak St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Bjorn Krylander Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Nigel Hobday Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Stephen Clark Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Steve Fairchild Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mark Harris Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Douglas Allen Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Ivan Carr Kings Lynn CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Steve Sach Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Bradley Adams Maillot Noir CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Damon Bond Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Jerome Borghgraef Ipswich Bicycle Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Thomas Burgess Velo Schils - Interbike RT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Simon Constable Basildon CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kelvin Fleuty Maldon & District CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Owen Geeson Fast Test Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joe Giggins Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Gooday Velo Schils - Interbike RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Garfield Hall GB Cycles.co.uk Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Hamish Hore Maldon & District CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Neil Hughes Velo Schils - Interbike RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steven Jennings Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Louis Julian DAP Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Locke Maldon & District CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nathan Lodge Dulwich Paragon CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Mark McGee Maldon & District CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- David McNally Rapha Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Meacham Travers Bikes.com Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Bradley Nelson QSW Fenwicks Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Steve Ogley Velo Schils - Interbike RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Wayne Runnalls Chelmer CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- James Samuel Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alex Scordellis CC London Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Peter Shaw VC Revolution Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- David Wells Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Whatling ViCiOUS VELO Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Scott Williams West Suffolk Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Dave Wontumi Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

40% of the field shall be reserved for the best of the entered ERRL riders, before accepting non ERRL riders. The selection to be based on the total points from the current and previous seasons BC Licence points

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/18 09:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 129km / 80 miles
Entry:
Sun 07/10/18 – 09:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
129km / 80 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/18 09:40 Regional B Band 4 3rd, 4th 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 07/10/18 – 09:40

3/4

Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
80km / 50 miles

Event Summary

Event Overview

National B Race

This event is part of the Eastern Road Race League, no preference is given to ERRL members. 

Selection is by the highest aggregate points from the current and last season. 

The event will take place on the ­­­EA160 Course, there will be a maximum of 60 riders on the day.

 Entry on the day will/will  be available up to the maximum allowed on the permit. 

Entrants are reminded they are not allowed to enter more than one event on the same day unless they are able to start and finish both events.  This is a BC and CTT Rule and anyone found to have done this will be reported to the governing body concerned. 

There will be no refunds after the closing date.

Regional B Race

This event is part of the Eastern Road Race League, and preference is given to ERRL members. Thereafter, selection is by the highest aggregate points from the current and last season. 

The event will take place on the ­­­EA160 Course, there will be a maximum of 60 riders on the day.

Entry on the day will be available up to the maximum allowed on the permit. 

Entrants are reminded they are not allowed to enter more than one event on the same day unless they are able to start and finish both events.  This is a BC and CTT Rule and anyone found to have done this will be reported to the governing body concerned. 

There will be no refunds after the closing date.

Event Details

Event URN:

418491

Start Date:

Sun, 7th Oct 2018

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Steeple Village Hall, Greenfields, The Street, Steeple, Southminster, Essex, CM0 7LF

View map

Series:

Eastern Road Race League

Entry close date

Fri, 21st Sep 2018

Results

Confirmed Results

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team Finished 1st 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Jenkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  George Wood Richardsons-Trek RT Finished Elite 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Lawrence Carpenter UpShift Nutrition Racing Finished Elite 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Jim Bradford Cambridge CC Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London RT Finished Elite 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Samuel Woodfield UpShift Nutrition Racing Finished Elite 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Andrew Taylor DAP Cycling Club Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Ken Buckley Jam Cycling RT coached by BPC Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Roland Kiraly Velo-One Cycling Team Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Timothy Torrie Vitus Pro Cycling Finished 2nd 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Joe Swinnerton Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Oliver W Bates Team Bottrill Finished Elite 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Jake Hales Spirit Tifosi Racing Team Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Laurence Kirby UpShift Nutrition Racing Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
18.  George Smith Tri UK Finished Elite 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Elite
19.  Jeremy Perks Rapha Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Roman Piotrowski Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Andy Lyons API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Clay Davies Verulam - reallymoving.com Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Dent St Neots CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Colin Peck Chelmer CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Martin Smith London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ian Franklin Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Gary Freeman Fast Test Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Thomas Bowering Steele Davis Via Roma RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Tom Fitzpatrick UpShift Nutrition Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
32.  Tom Pevalin Finished 0

32.  Tom Pevalin -

Points: 0 | Status: Finished
33.  Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Paul Miller Maldon & District CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Matthias Barnet Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Leighton Oxley-Crisp Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Daniel Shanney Redbridge CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Simon Alexander Richardsons-Trek RT Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- George Beck BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Bell Fast Test Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sam Christy London Dynamo Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Damien Clayton Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Rhys Clegg PMR Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Peter Cocker Richardsons-Trek RT Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Heal Strada 2020 Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Tim James Zappi Racing Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- George Jones 73Degrees CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Krukov HJL Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Harley Matthews DAP Cycling Club Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Oliver Newlan ABC Centreville Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- James O'Connell TBW23 Stuart Hall Cycling Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Toby Parnell Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Jonas Rooze CC London Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Michael Smith Spirit Tifosi Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel Thienel Momentum Cycles RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Patrick Willan A.S.D PEDALE SCALIGERO Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Harry Wood Maldon & District CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Charlie Wright Strada 2020 Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Thomas Quaid Finished 3rd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matt Cowan Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adam Beaudoin Cycling Club Hackney Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Aaron Stone Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Jake Towler Strada 2020 Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Neal Hughes Stowmarket & District CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Matthews Redbridge CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jamil Shehadeh Colchester Rovers CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Peter Fuller VC Norwich Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Kevin Attreed Glendene CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alastair Roberts Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ed Smith Islington Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Michael Stimson Maillot Noir CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Daniel Pugh Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Chris Owen Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Scott Campbell Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Thomas Shanney Redbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Christopher Smith Southend Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Lukasz Szeloch Redbridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Andrew Moore Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Lewis Whitcombe Webbs 1902 Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Chris Hollis Maillot Noir CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Lubomir Belak St Ives CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Bjorn Krylander Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Jason Fitchew Ford Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Nigel Hobday Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Josh Griffiths Bristol South CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Stephen Clark Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Steve Fairchild Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mark Harris Pro Cycle Hire UK Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Douglas Allen Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Ivan Carr Kings Lynn CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Andy Keene London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Steve Sach Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Bradley Adams Maillot Noir CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Damon Bond Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Jerome Borghgraef Ipswich Bicycle Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Thomas Burgess Velo Schils - Interbike RT Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Simon Constable Basildon CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kelvin Fleuty Maldon & District CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Owen Geeson Fast Test Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joe Giggins Pro Cycle Hire UK Racing Team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Gooday Velo Schils - Interbike RT Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Garfield Hall GB Cycles.co.uk Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Hamish Hore Maldon & District CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Neil Hughes Velo Schils - Interbike RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Steven Jennings Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Louis Julian DAP Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ben Locke Maldon & District CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nathan Lodge Dulwich Paragon CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Mark McGee Maldon & District CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- David McNally Rapha Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Richard Meacham Travers Bikes.com Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Bradley Nelson QSW Fenwicks Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Steve Ogley Velo Schils - Interbike RT Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Wayne Runnalls Chelmer CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- James Samuel Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alex Scordellis CC London Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Peter Shaw VC Revolution Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- David Wells Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Whatling ViCiOUS VELO Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Scott Williams West Suffolk Wheelers Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Dave Wontumi Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

40% of the field shall be reserved for the best of the entered ERRL riders, before accepting non ERRL riders. The selection to be based on the total points from the current and previous seasons BC Licence points

The Races

E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/18 09:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 129km / 80 miles
Entry:
Sun 07/10/18 – 09:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
129km / 80 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 07/10/18 09:40 Regional B Band 4 3rd, 4th 80km / 50 miles
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 07/10/18 – 09:40

3/4

Regional B, Band 4 | 3rd, 4th
80km / 50 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk