Glasgow Sprint Grand Prix Incorporating National Sprinters Leagues

Track , Glasgow – Saturday, 01 Sep 2018

Event Summary

Event Overview

Two Days of Track Racing at the Sir Chris Hoy Velodrome, Glasgow featuring Match Sprinting and Keirin for the Sprinters, Paracycling Tandem Racing, an Open Points Race as well Individual and Team Pursuit for Men and Women.

We are proud to host a round of the 2018 National Sprinters' League for both Men and Women within our programme

Event Details

Event URN:

418313

Start Date:

Sat, 1st Sep 2018

Finish date:

Sun, 2nd Sep 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Series:

National Men's Sprinters League
National Women's Sprinters League

Entry close date

Thu, 16th Aug 2018

Event Organiser:

Kenneth Steele
glasgowsprintgrandprix@yahoo.com

Results

Confirmed Results

Cairn Velo Flying 500m Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Cairn Velo Flying 500m Men - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eamonn Byrne Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Bigham Ribble Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kallum Stewart Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Rory Oliver Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Niall Monks Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Don Milesh Pieris University of Nottingham SCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 1 Volvo

Position Name Club name Rider status Category Points
Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 1 Volvo - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Albin Geneix US Creteil Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alistair Fielding Slingshot Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kallum Stewart Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rasmus Nejrup Finished 0

6. Rasmus Nejrup -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Alex Spratt Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Marcel Laurenz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Niall Monks Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Colin Davenport SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 2 Volvo

Position Name Club name Rider status Category Points
Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 2 Volvo - Results
1.  Michael Veen Finished 0

1. Michael Veen -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jasper van den Ende Finished 0

3. Jasper van den Ende -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Vladimiro Righetto Black Line Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Jon Gillies Law Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Colin Young VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Don Milesh Pieris University of Nottingham SCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Park Musselburgh RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jason Lafferty VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Callum Hancock Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Ivor Reid Memorial Sprint Women Volvo

Position Name Club name Rider status Category Points
Ivor Reid Memorial Sprint Women Volvo - Results
1.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sylvia Misztal Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elizabeth Winton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robyn Jones Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elizabeth Wisdish Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Hannah Paton-Harris Team JRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women Flying 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Flying 500m - Results
1.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sylvia Misztal Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Elizabeth Winton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Keirin - Results
1.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alistair Fielding Slingshot Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Spratt Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Niall Monks Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Veen Finished 0

6. Michael Veen -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Rasmus Nejrup Finished 0

7. Rasmus Nejrup -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Marcel Laurenz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Kallum Stewart Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Vladimiro Righetto Black Line Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Don Milesh Pieris University of Nottingham SCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jasper van den Ende Finished 0

16. Jasper van den Ende -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Jason Lafferty VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Team Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Team Pursuit 4000m - Results
1.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Kyle Johnston Bioracer-Project GO Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Ross Thomson Bioracer-Project GO Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Cian Keogh Finished 0

2. Cian Keogh -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alexander Macrae Finished 0

2. Alexander Macrae -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sean Murnane Finished 0

2. Sean Murnane -

Points: 0 | Status: Finished
2.  David O'Sullivan Finished 0

2. David O'Sullivan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Douglas Crawford Glasgow Cycle Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Cameron Oliver Glasgow Cycle Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Individual Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Individual Pursuit 4000m - Results
1.  Harry Tanfield Canyon Eisberg Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Daniel Bigham Ribble Cycling Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Ward Langdale Lightweights Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Nicholas Cooper ActiveEdge Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jamie Davidson Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Kyle Johnston Bioracer-Project GO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alexander MacRae dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Cian Keogh Finished 0

11. Cian Keogh -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Sean Murnane Finished 0

12. Sean Murnane -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Alex Leek VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Keirin - Results
1.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sylvia Misztal Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Natalie Hunter Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Hannah Paton-Harris Team JRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women's Team Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Pursuit 4000m - Results
1.  Mia Griffin Finished 0

1. Mia Griffin -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Kelly Murphy Chapter II Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Alice Sharpe Torelli-Brother Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Orla Walsh Finished 0

1. Orla Walsh -

Points: 0 | Status: Finished

Women's Individual Pursuit 3000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Individual Pursuit 3000m - Results
1.  Jenny Holl Team Breeze Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alice Sharpe Torelli-Brother Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mia Griffin Finished 0

3. Mia Griffin -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hilary Hughes Finished 0

5. Hilary Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Georgia Young Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jennifer Neenan Finished 0

9. Jennifer Neenan -

Points: 0 | Status: Finished

20k Open Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
20k Open Points Race - Results
1.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Euan Sutherland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Barton Ribble Cycling Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sean Murnane Finished 0

6. Sean Murnane -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Cameron Oliver Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Kyle Johnston Bioracer-Project GO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alice Sharpe Torelli-Brother Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  David O'Sullivan Finished 0

14. David O'Sullivan -

Points: 0 | Status: Finished

Paracycling Tandem Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Paracycling Tandem Sprint - Results
1.  Neil Fachie MBE Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eamonn Byrne Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martin Gordon Finished 0

2. Martin Gordon -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alex Pope DIMASCIO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Paracycling Tandem 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Paracycling Tandem 1km Time Trial - Results
1.  Neil Fachie MBE Black Line Finished 4th 00:01:02:387 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:02:387
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 00:01:02:387 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:02:387
2.  Eamonn Byrne Black Line Finished 4th 00:01:06:121 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:06:121
2.  Martin Gordon Finished 00:01:06:121 0

2. Martin Gordon -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:06:121
3.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 00:01:09:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:09:800
3.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 00:01:09:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:09:800
4.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 00:01:11:531 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:11:531
4.  Alex Pope DIMASCIO Finished 3rd 00:01:11:531 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:11:531

Men's National Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's National Sprinters League - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Albin Geneix Ses Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alistair Fielding Slingshot Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kallum Stewart Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rasmus Nejrup Finished 0

6. Rasmus Nejrup -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Alex Spratt Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Marcel Laurenz Finished 0

8. Marcel Laurenz -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Niall Monks Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Colin Davenport SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rory Oliver Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women's National Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's National Sprinters League - Results
1.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sylvia Misztal Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elizabeth Winton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robyn Jones Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Hannah Paton-Harris Team JRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

This is a two day meeting. Please read the following and select the race(s) that you wish to enter carefully


Provisional Event Schedule

Saturday 1st September 2018

  • Women's Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Women's Sprint
  • Paracycling Tandem 1km Time Trial
  • Men's Keirin
  • Men's 4000m Individual Pursuit
  • Women 4000m Team Pursuit
  • Open 20km Points Race

Sunday 2nd September 2018

  • Men's Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Men's Sprint 
  • Paracycling Tandem Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Paracycling Tandem Sprint 
  • Women's Keirin
  • Women's 3000m Individual Pursuit
  • Men's 4000m Team Pursuit


Sprinters

You have the option to enter the Match Sprint or Keirin separately as these will be on differents days. Alternatively, you can take advantage of our Sprint Package and enter via the Combined Match Sprint and Keirin event. Following qualification, riders will be placed into a Series of 12 (Series A, Series B, Series C etc...) and each Series will then follow the National Sprinters League format with each rider getting at least 3 Match Sprints as well as their 200m Qualifying

Team Pursuit

One rider from the team should process his / her team's entry whilst providing the requested information for each team member

Paracycling 

One rider from the pairing should process his / her team's entry whilst providing the requested information for each team member

All Others 

Select the event that you wish to enter and provide the requested information

Please provide your times where requested. Entries will be confirmed by the Race Organisers and may be capped due to the race schedule

Closing date for all events is the evening of Thursday 16th August 2018 and entries will be confirmed (or otherwise) soon after that date

Any questions please contact the Event Organiser by email.

The Races

Cairn Velo Flying 500m Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 1 Volvo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 2 Volvo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Ivor Reid Memorial Sprint Women Volvo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Women Flying 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Regional C, None
Men's Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Regional C, None
Men's Team Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 02/09/18 – 10:00
Men's Individual Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Women's Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C None ---
Sun 02/09/18 – 10:00
Regional C, None
Women's Team Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Women's Individual Pursuit 3000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 02/09/18 – 10:00
20k Open Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Sat 01/09/18 – 10:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
Paracycling Tandem Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C None ---
Sun 02/09/18 – 10:00
Paracycling Tandem 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Men's Sprint and Keirin Combined Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Womens Sprint and Keirin Combined Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Men's National Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C None ---
Sun 02/09/18 – 10:00
Women's National Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00

Event Summary

Event Overview

Two Days of Track Racing at the Sir Chris Hoy Velodrome, Glasgow featuring Match Sprinting and Keirin for the Sprinters, Paracycling Tandem Racing, an Open Points Race as well Individual and Team Pursuit for Men and Women.

We are proud to host a round of the 2018 National Sprinters' League for both Men and Women within our programme

Event Details

Event URN:

418313

Start Date:

Sat, 1st Sep 2018

Finish date:

Sun, 2nd Sep 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Sir Chris Hoy Velodrome, 1000 London Road, Glasgow, G40 3HG

View map

Series:

National Men's Sprinters League
National Women's Sprinters League

Entry close date

Thu, 16th Aug 2018

Event Organiser:

Kenneth Steele
glasgowsprintgrandprix@yahoo.com

Results

Confirmed Results

Cairn Velo Flying 500m Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Cairn Velo Flying 500m Men - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eamonn Byrne Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Daniel Bigham Ribble Cycling Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Kallum Stewart Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Rory Oliver Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Niall Monks Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Don Milesh Pieris University of Nottingham SCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 1 Volvo

Position Name Club name Rider status Category Points
Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 1 Volvo - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Albin Geneix US Creteil Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alistair Fielding Slingshot Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kallum Stewart Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rasmus Nejrup Finished 0

6. Rasmus Nejrup -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Alex Spratt Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Marcel Laurenz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Niall Monks Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Colin Davenport SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 2 Volvo

Position Name Club name Rider status Category Points
Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 2 Volvo - Results
1.  Michael Veen Finished 0

1. Michael Veen -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jasper van den Ende Finished 0

3. Jasper van den Ende -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Vladimiro Righetto Black Line Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
6.  Jon Gillies Law Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Colin Young VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Don Milesh Pieris University of Nottingham SCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  James Park Musselburgh RCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Jason Lafferty VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Callum Hancock Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Ivor Reid Memorial Sprint Women Volvo

Position Name Club name Rider status Category Points
Ivor Reid Memorial Sprint Women Volvo - Results
1.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sylvia Misztal Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elizabeth Winton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robyn Jones Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elizabeth Wisdish Glasgow Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Hannah Paton-Harris Team JRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women Flying 500m

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Flying 500m - Results
1.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sylvia Misztal Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Elizabeth Winton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Keirin - Results
1.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Alistair Fielding Slingshot Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alex Spratt Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Niall Monks Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Michael Veen Finished 0

6. Michael Veen -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Rasmus Nejrup Finished 0

7. Rasmus Nejrup -

Points: 0 | Status: Finished
8.  Marcel Laurenz Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Kallum Stewart Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Craig Hamilton SR Albannach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Arthur Taggart Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Vladimiro Righetto Black Line Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Ian Barton VC Glasgow South Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Don Milesh Pieris University of Nottingham SCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jasper van den Ende Finished 0

16. Jasper van den Ende -

Points: 0 | Status: Finished
17.  Jason Lafferty VC Astar Anderside Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jim Barr VC Glasgow South Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Team Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Team Pursuit 4000m - Results
1.  Robert Friel Bioracer-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Kyle Johnston Bioracer-Project GO Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Ross Thomson Bioracer-Project GO Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Cian Keogh Finished 0

2. Cian Keogh -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Alexander Macrae Finished 0

2. Alexander Macrae -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Sean Murnane Finished 0

2. Sean Murnane -

Points: 0 | Status: Finished
2.  David O'Sullivan Finished 0

2. David O'Sullivan -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Douglas Crawford Glasgow Cycle Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Cameron Oliver Glasgow Cycle Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Penny Glasgow Cycle Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd

Men's Individual Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's Individual Pursuit 4000m - Results
1.  Harry Tanfield Canyon Eisberg Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Daniel Bigham Ribble Cycling Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Tom Ward Langdale Lightweights Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Nicholas Cooper ActiveEdge Race Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jamie Davidson Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Kyle Johnston Bioracer-Project GO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alexander MacRae dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Cian Keogh Finished 0

11. Cian Keogh -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Sean Murnane Finished 0

12. Sean Murnane -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Alex Leek VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Women's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Keirin - Results
1.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sylvia Misztal Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Natalie Hunter Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Hannah Paton-Harris Team JRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Women's Team Pursuit 4000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Team Pursuit 4000m - Results
1.  Mia Griffin Finished 0

1. Mia Griffin -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Kelly Murphy Chapter II Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Alice Sharpe Torelli-Brother Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
1.  Orla Walsh Finished 0

1. Orla Walsh -

Points: 0 | Status: Finished

Women's Individual Pursuit 3000m

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Individual Pursuit 3000m - Results
1.  Jenny Holl Team Breeze Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Alice Sharpe Torelli-Brother Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mia Griffin Finished 0

3. Mia Griffin -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Sophie Lankford Cardiff Ajax CC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hilary Hughes Finished 0

5. Hilary Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Anna Fairweather RT 23 Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Georgia Young Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Jennifer Neenan Finished 0

9. Jennifer Neenan -

Points: 0 | Status: Finished

20k Open Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
20k Open Points Race - Results
1.  Andy Brown Metaltek Kuota Racing Team Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Euan Sutherland Glasgow Cycle Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Matti Dobbins Glasgow Cycle Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Cedric Sachet Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Barton Ribble Cycling Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Sean Murnane Finished 0

6. Sean Murnane -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Cameron Oliver Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Andrew Bruce Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Fraser Macdougall Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Jason Roberts Bioracer-Project GO Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Kyle Johnston Bioracer-Project GO Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alice Sharpe Torelli-Brother Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Innes Johnston Glasgow Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  David O'Sullivan Finished 0

14. David O'Sullivan -

Points: 0 | Status: Finished

Paracycling Tandem Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Paracycling Tandem Sprint - Results
1.  Neil Fachie MBE Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eamonn Byrne Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Martin Gordon Finished 0

2. Martin Gordon -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alex Pope DIMASCIO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Paracycling Tandem 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Paracycling Tandem 1km Time Trial - Results
1.  Neil Fachie MBE Black Line Finished 4th 00:01:02:387 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:02:387
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 00:01:02:387 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:02:387
2.  Eamonn Byrne Black Line Finished 4th 00:01:06:121 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:06:121
2.  Martin Gordon Finished 00:01:06:121 0

2. Martin Gordon -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:01:06:121
3.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 00:01:09:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:09:800
3.  Jack Garner Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 4th 00:01:09:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:01:09:800
4.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 00:01:11:531 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:11:531
4.  Alex Pope DIMASCIO Finished 3rd 00:01:11:531 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:11:531

Men's National Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
Men's National Sprinters League - Results
1.  Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jamie Alexander SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Albin Geneix Ses Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Alistair Fielding Slingshot Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Kallum Stewart Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Rasmus Nejrup Finished 0

6. Rasmus Nejrup -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Alex Spratt Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Marcel Laurenz Finished 0

8. Marcel Laurenz -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Niall Monks Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jeremy Franks City of Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Colin Davenport SR Albannach Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Rory Oliver Black Line Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Women's National Sprinters League

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's National Sprinters League - Results
1.  Lusia Steele Glasgow Cycle Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lucy Grant Peebles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sylvia Misztal Black Line Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rowan Andrew Glasgow Riderz Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Elizabeth Winton Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Robyn Jones Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rebecca Howard University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ines Barroca Rahtz Glasgow University Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Carole Dick Stirling Bike Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Elizabeth Wisdish East Kilbride Road Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Hannah Paton-Harris Team JRC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

This is a two day meeting. Please read the following and select the race(s) that you wish to enter carefully


Provisional Event Schedule

Saturday 1st September 2018

  • Women's Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Women's Sprint
  • Paracycling Tandem 1km Time Trial
  • Men's Keirin
  • Men's 4000m Individual Pursuit
  • Women 4000m Team Pursuit
  • Open 20km Points Race

Sunday 2nd September 2018

  • Men's Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Men's Sprint 
  • Paracycling Tandem Sprint 200m Qualifying Time Trial
  • Paracycling Tandem Sprint 
  • Women's Keirin
  • Women's 3000m Individual Pursuit
  • Men's 4000m Team Pursuit


Sprinters

You have the option to enter the Match Sprint or Keirin separately as these will be on differents days. Alternatively, you can take advantage of our Sprint Package and enter via the Combined Match Sprint and Keirin event. Following qualification, riders will be placed into a Series of 12 (Series A, Series B, Series C etc...) and each Series will then follow the National Sprinters League format with each rider getting at least 3 Match Sprints as well as their 200m Qualifying

Team Pursuit

One rider from the team should process his / her team's entry whilst providing the requested information for each team member

Paracycling 

One rider from the pairing should process his / her team's entry whilst providing the requested information for each team member

All Others 

Select the event that you wish to enter and provide the requested information

Please provide your times where requested. Entries will be confirmed by the Race Organisers and may be capped due to the race schedule

Closing date for all events is the evening of Thursday 16th August 2018 and entries will be confirmed (or otherwise) soon after that date

Any questions please contact the Event Organiser by email.

The Races

Cairn Velo Flying 500m Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 1 Volvo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Ivor Reid Memorial Sprint Men Group 2 Volvo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Ivor Reid Memorial Sprint Women Volvo Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Women Flying 500m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 01:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 01:00
Regional C, None
Men's Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Regional C, None
Men's Team Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 02/09/18 – 10:00
Men's Individual Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Women's Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C None ---
Sun 02/09/18 – 10:00
Regional C, None
Women's Team Pursuit 4000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Women's Individual Pursuit 3000m Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 ---
Sun 02/09/18 – 10:00
20k Open Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Sat 01/09/18 – 10:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
Paracycling Tandem Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C None ---
Sun 02/09/18 – 10:00
Paracycling Tandem 1km Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Men's Sprint and Keirin Combined Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Womens Sprint and Keirin Combined Entry Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00
Men's National Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 02/09/18 10:00 Regional C None ---
Sun 02/09/18 – 10:00
Women's National Sprinters League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 01/09/18 10:00 Regional C None ---
Sat 01/09/18 – 10:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk