LVYCC Youth Races #3

Closed Circuit , Ilford – Saturday, 24 Feb 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

418274

Start Date:

Sat, 24th Feb 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Alexander Herd CC London Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Portsmouth VC Londres Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Irfan Zaman Panagua CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alfie Kennard Cambridge CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Fred Ball Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Samuel Bardill Cycle Team OnForm Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Daniel Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Toby Anderton VC Deal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Nick Day Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Conor Dash Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matthew Ellis Soenens Booom Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Liam Hanks Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Sam Southall Twickenham CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oliver Wood Strada-Sport Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Clarfield Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  George Pittock Thanet RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Klaidas Lazickas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Louis Sutton Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Thomas Stegeman Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Charles Rollins Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Conrad Holland Verulam CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Samuel Jarrett Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  William Hart Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Matthew Brooker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Oscar Smith CC London Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Tom Henderson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Jack Hill Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  William Deely Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Jack Lofty Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Bill Demuth VC Jubilee Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sam Freeman Solent Pirates Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Billy Gilbey VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- George Gould Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Charlie Marshall Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Aran Martin Team Corley Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Barnaby Thomson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Toby Watson Did not finish 0

45. Toby Watson -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Oliver Wollaston VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jack Wybrow Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy LIV AWOL Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Heasman Thanet RC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sannah Zaman Panagua CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Amy Cantelo Solent Pirates Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Charlie Dash Cycling Club Hackney Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Megan MacMahon 4T+ Cyclopark Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Bo Mayer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Finn Dunton Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Jacob Turnpenny Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Brandon Baldacci Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Samuel Owen Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  John Pickthorn Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Elliot Watson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Raphael Boulton VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harry Owen Herne Hill Youth CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Benedict Walker Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Freya Cook Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Toby Pullan Finished C 0

8. Toby Pullan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Max Fairhead Finished 0

10. Max Fairhead -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Jake Lunt Finished 0

11. Jake Lunt -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Rocco Baldacci Did not start 0

12. Rocco Baldacci -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Maxwell Robinson Thanet RC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lucy Wollaston Herne Hill Youth CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

About the Event

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 11:30 Regional Junior Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 24/02/18 – 11:30
Regional Junior Only, Band 5
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 10:10 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 24/02/18 – 10:10
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 09:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 24/02/18 – 09:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 10:10 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 24/02/18 – 10:10
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 24/02/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 24/02/18 – 11:00
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 24/02/18 – 11:00
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

418274

Start Date:

Sat, 24th Feb 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Redbridge Cycling Centre, Forest Road, Ilford, IG6 3HP

View map

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Alexander Herd CC London Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Samuel Allen Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Portsmouth VC Londres Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Nesta Ferguson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Irfan Zaman Panagua CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alfie Kennard Cambridge CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Marco Passfield Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Louis Bilyard Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Fred Ball Giant Cycling Club - Halo Film... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Samuel Bardill Cycle Team OnForm Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Daniel Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Toby Anderton VC Deal Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Nick Day Team Milton Keynes Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Harrison Mayo Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Peter Hewson Hillingdon Slipstreamers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Lewis Kemp Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Max Blake Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Conor Dash Cycling Club Hackney Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Matthew Ellis Soenens Booom Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Liam Hanks Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Edward Lunn Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Ben Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Sam Southall Twickenham CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Oliver Wood Strada-Sport Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Max Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Sam Clarfield Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  George Pittock Thanet RC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Crossley Colchester Rovers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Alexander Bosley Zappi Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Klaidas Lazickas Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Adam Churchill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Thomas Wright Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Joshua Ballinger Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Joshua Brown Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Luke Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Aidan Kerrigan Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Oisin Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Harrison Powell Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Luca D'Arcy Willett Zappi Racing Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Louis Sutton Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Thomas Stegeman Fenland Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Charles Rollins Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Hamish Forsyth Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Kai Watts Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Conrad Holland Verulam CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Ewan McNicol Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Samuel Jarrett Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
37.  William Hart Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
38.  Matthew Brooker VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
39.  Oscar Smith CC London Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
40.  Tom Henderson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
41.  Jack Hill Thanet RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
42.  William Deely Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
43.  Callum Biggs Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
44.  Rudy Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
45.  Jack Lofty Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Alex Dale Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Bill Demuth VC Jubilee Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Sam Freeman Solent Pirates Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Billy Gilbey VC Londres Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- James Gilmore Preston Park Youth CC (PPYCC) Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- George Gould Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Charlie Marshall Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Aran Martin Team Corley Cycles Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Nate Oldfield 4T+ Cyclopark Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Ritchie Selfe Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Barnaby Thomson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Toby Watson Did not finish 0

45. Toby Watson -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Oliver Wollaston VC Londres Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Jack Wybrow Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Charlotte-Louise McGreevy LIV AWOL Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Emily Heasman Thanet RC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Ella Baker 4T+ Cyclopark Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Sannah Zaman Panagua CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Bethany Barnett Kings Lynn CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Mina Wilson Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ellie-Mae Pledger Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Amy Cantelo Solent Pirates Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Charlie Dash Cycling Club Hackney Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Megan MacMahon 4T+ Cyclopark Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Tilly Malbon Barking & Dagenham CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Noah Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Caelan Miller Welwyn Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Jude Chamberlain The MI Racing Academy Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Dylan Hicks Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Thomas Bardill Cycling Club Hackney Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Joseph O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Jamie Maxen Verulam - reallymoving.com Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Owen Prenelle Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Anthony Morris Redhill CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Bo Mayer VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Finn Dunton Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Benjamin Tuchner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Oliver Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Jacob Turnpenny Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Eddie Vann Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Robin Steer Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Brandon Baldacci Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Samuel Owen Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  John Pickthorn Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Brody Knight Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Conrad Couzins Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Elliot Watson Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Raphael Boulton VC Londres Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harry Owen Herne Hill Youth CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Benedict Walker Lee Valley Youth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Amy Harvey Barking & Dagenham CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Freya Cook Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tallulah Butcher Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Aimée O'Sullivan Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Dylan Starkey Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Henry Hobbs Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Serafino Sella Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Milo Hack-lazzari Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Lughaidh Cook Thanet RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Toby Pullan Finished C 0

8. Toby Pullan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Elliot Marsden Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Max Fairhead Finished 0

10. Max Fairhead -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Jake Lunt Finished 0

11. Jake Lunt -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Finn O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Rocco Baldacci Did not start 0

12. Rocco Baldacci -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Maxwell Robinson Thanet RC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Bobbie O'Brien Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Skye Willis Panagua CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Rebecca Gardiner Lee Valley Youth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Lucy Wollaston Herne Hill Youth CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

About the Event

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 11:30 Regional Junior Only Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sat 24/02/18 – 11:30
Regional Junior Only, Band 5
50 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 10:10 Youth Only Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 24/02/18 – 10:10
Youth Only, Band 5
40 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 09:30 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 24/02/18 – 09:30
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 10:10 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 24/02/18 – 10:10
Youth Only, Band 5
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 24/02/18 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 24/02/18 – 11:00
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 24/02/18 11:00 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 24/02/18 – 11:00
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk