Derby Arena Youth Track League 2018 #1

Track League , Derby – Thursday, 11 Jan 2018

Event Summary

Event Overview

Youth track league for U14 and U16 boys and girls. Girls and Boys will race separately although depending on numbers, U14 and U16 girls may race together. There will however be seperate age group results

There will be a minimum of 3 events per category.

No disc or deep section (50mm+) wheels will be allowed in any of the categories

Event Details

Event URN:

418188

Start Date:

Thu, 11th Jan 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB
View map

Series:

Derby Arena Youth Track League

Entry close date

Sun, 7th Jan 2018

Event Organiser:

Mike Twelves
mike@x11s.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch Race - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Unknown Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Unknown Distance Race - Results
1.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Unknown Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Unknown Distance Race - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Elimination Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Elimination Race - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Points Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch Race - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Scratch Race - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Unknown Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Unknown Distance Race - Results
1.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Unknown Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Unknown Distance Race - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Elimination Race - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Elimination Race - Results
1.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Points Race - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Points Race - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Sign on will open at 5:30pm with a track warm up at 6:00pm. Racing starts at 6:30.
The races will be endurance based and aimed at competent track riders. If your indoor track experience is limited, please contact the organiser in advance.
Riders must be members of the Derby Arena Youth Track League
Non riders and supporters are asked to use the stands to encourage rider independance. Club coaches may ask, at signing on, for permission to be with riders.
Riders and their guardians will be asked to read and sign the Youth Track League Code of Conduct.

The Races

U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Boys Unknown Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Girls Unknown Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Boys Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Boys Unknown Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Girls Unknown Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Boys Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 11/01/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 11/01/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 11/01/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 11/01/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr

Event Summary

Event Overview

Youth track league for U14 and U16 boys and girls. Girls and Boys will race separately although depending on numbers, U14 and U16 girls may race together. There will however be seperate age group results

There will be a minimum of 3 events per category.

No disc or deep section (50mm+) wheels will be allowed in any of the categories

Event Details

Event URN:

418188

Start Date:

Thu, 11th Jan 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB
View map

Series:

Derby Arena Youth Track League

Entry close date

Sun, 7th Jan 2018

Event Organiser:

Mike Twelves
mike@x11s.co.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch Race - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Unknown Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Unknown Distance Race - Results
1.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Unknown Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Unknown Distance Race - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Elimination Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kyle Hoskin VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Elimination Race - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Points Race - Results
1.  Joshua Giddings The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Brough The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Husselbee Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Owen Lightfoot Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Michael Newall Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Dylan Snoek Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  James Satoor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Taylor Carr Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Kieran Smith Bolsover & District Cycling Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Jamie Greenhough Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jamie Kennerson The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Jack Emmerson Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Ellie Dilks Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Lucy Buckley Cycle Derby CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Bethany Spencer Kettering CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Kayleigh Pickworth VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Lotta Mansfield The MI Racing Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Scratch Race - Results
1.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Scratch Race - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Unknown Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Unknown Distance Race - Results
1.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Unknown Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Unknown Distance Race - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Elimination Race - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Ben Marsh Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Ross Hooley Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Carrick Hewing Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Lewis Holmes Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oliver Lyons Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Daniel Shaw Sitwell Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Owen Prince Cycle Derby CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Jacob Riby Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Elimination Race - Results
1.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Points Race - Results
1.  Rory Knowles The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Tomos Pattinson Halesowen A & CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Hopkins The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jack Pearson Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Dominic Switzer Welland Valley CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fred Shenton-McQueen Beeston RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Callum Twelves The MI Racing Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Luke Kininmonth Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  William Hunt Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Points Race - Results
1.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jessica Tiffney Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Holly Bailey Heanor Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Sign on will open at 5:30pm with a track warm up at 6:00pm. Racing starts at 6:30.
The races will be endurance based and aimed at competent track riders. If your indoor track experience is limited, please contact the organiser in advance.
Riders must be members of the Derby Arena Youth Track League
Non riders and supporters are asked to use the stands to encourage rider independance. Club coaches may ask, at signing on, for permission to be with riders.
Riders and their guardians will be asked to read and sign the Youth Track League Code of Conduct.

The Races

U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Boys Unknown Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Girls Unknown Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Boys Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Boys Unknown Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Girls Unknown Distance Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Boys Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Girls Elimination Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U14 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 01:00 Youth Only None ---
Thu 11/01/18 – 01:00
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 11/01/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 11/01/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 11/01/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 11/01/18 18:30 Youth Only Track League Youth --- 02 hr
Thu 11/01/18 – 18:30
Youth Only, Track League Youth
02 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk