Brooks Cycles Track League 2018

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 28 Jun 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

418112

Start Date:

Thu, 28th Jun 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Event Organiser:

Barbara Emadi
b.emadi-coffin@staffs.ac.uk

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 1 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 5 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Thomas Ford Finished 4th 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Ford Finished 4th 0

2. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Ford Finished 4th 0

3. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Freewheelers Group 3 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 5 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Ford Finished 4th 0

2. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Batten Velo Runner Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mark Ireland Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Points - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Points - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mark Ireland Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stephen Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Stephen Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Mick Stubbs Finished 0

2. Mick Stubbs -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Class 15 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 15 Lap Scratch - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mark Ireland Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mick Stubbs Finished 0

3. Mick Stubbs -

Points: 0 | Status: Finished

25 Lap Scratch A

Position Name Club name Rider status Category Points
25 Lap Scratch A - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B's

Position Name Club name Rider status Category Points
B's - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class 15 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
25 Lap Scratch A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00

B's

Regional C, None
E/1/2/3/4 League Unaffiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 28/06/18 – 19:15
Juniors/Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 28/06/18 – 19:15
Regional C, None
U16 Fixed Wheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/06/18 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth Slow Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
A&B Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Roy Swinnerton Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Class (4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class 5 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Devil (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Corse de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Scratch (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/06/18 – 18:00
Youth Only, None
Youth - Freewheelers (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 28/06/18 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4 League Affiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/06/18 – 19:15
Regional C, None
E/1/2/3/4/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/06/18 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

418112

Start Date:

Thu, 28th Jun 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Event Organiser:

Barbara Emadi
b.emadi-coffin@staffs.ac.uk

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Freewheelers Group 1 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 5 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Thomas Ford Finished 4th 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Ford Finished 4th 0

2. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Ford Finished 4th 0

3. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Freewheelers Group 3 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 5 - Results
1.  Eddie Townsend Finished 0

1. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Thomas Ford Finished 4th 0

2. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Block Handicap - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 8 Lap Scratch - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Batten Velo Runner Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Mark Ireland Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

A Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Points - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Points - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Points - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mark Ireland Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stephen Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Stephen Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Mick Stubbs Finished 0

2. Mick Stubbs -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

C Class 15 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 15 Lap Scratch - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Mark Ireland Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mick Stubbs Finished 0

3. Mick Stubbs -

Points: 0 | Status: Finished

25 Lap Scratch A

Position Name Club name Rider status Category Points
25 Lap Scratch A - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B's

Position Name Club name Rider status Category Points
B's - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Scratch - Results
1.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Esme Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
A Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class 15 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
25 Lap Scratch A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00

B's

Regional C, None
E/1/2/3/4 League Unaffiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 28/06/18 – 19:15
Juniors/Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 28/06/18 – 19:15
Regional C, None
U16 Fixed Wheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/06/18 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 1 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Youth Slow Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
A&B Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
Roy Swinnerton Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Class (4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
C Class 5 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Devil (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Corse de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Scratch (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Youth Only, None
20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 28/06/18 – 01:00
Regional C, None
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 28/06/18 – 18:00
Youth Only, None
Youth - Freewheelers (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 28/06/18 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4 League Affiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/06/18 – 19:15
Regional C, None
E/1/2/3/4/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/06/18 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 28/06/18 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk