Brooks Cycles Track League 2018

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 31 May 2018

Event Summary

Event Details

Event URN:

418108

Start Date:

Thu, 31st May 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Event Organiser:

Barbara Emadi
b.emadi-coffin@staffs.ac.uk

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Brayford Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Oscar Peel Finished 0

1. Oscar Peel -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Olly Davis Finished 0

3. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Lily Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oscar Peel Finished 0

2. Oscar Peel -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Thomas Ford Finished 4th 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eddie Townsend Finished 0

2. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie Townsend Finished 0

2. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Ford Finished 4th 0

3. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Thomas Ford Finished 4th 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eddie Townsend Finished 0

2. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Thomas Ford Finished 4th 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eddie Townsend Finished 0

2. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Class 8 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 8 lap scratch - Results
1.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Neil Batten Velo Runner Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aleshia Mellor Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aleshia Mellor Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class points - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Iain Davidson Finished 0

2. Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Points - Results
1.  Neil Batten Velo Runner Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Iain Davidson Finished 0

3. Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aleshia Mellor Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aleshia Mellor Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

20 Lap Scratch A

Position Name Club name Rider status Category Points
20 Lap Scratch A - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B's

Position Name Club name Rider status Category Points
B's - Results
1.  Iain Davidson Finished 0

1. Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C's

Position Name Club name Rider status Category Points
C's - Results
1.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Neil Batten Velo Runner Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
B Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
C Class 8 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
A Class points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B Class points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
20 Lap Scratch A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00

B's

Regional C, None
C's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00

C's

Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 League Unaffiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Juniors/Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 31/05/18 – 19:15
Regional C, None
U16 Fixed Wheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 2 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Slow Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
A&B Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
Roy Swinnerton Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B Class (4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
C Class 5 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
A Class Devil (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Corse de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Scratch (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
B Class (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 31/05/18 – 18:00
Youth Only, None
Youth - Freewheelers (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 31/05/18 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4 League Affiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Regional C, None
E/1/2/3/4/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

418108

Start Date:

Thu, 31st May 2018

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Event Organiser:

Barbara Emadi
b.emadi-coffin@staffs.ac.uk

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Evie Davis Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Liam Campbell Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Brayford Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Harry Clewlow Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Harriette Taylor Newport Shropshire CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Alcock Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Oscar Peel Finished 0

1. Oscar Peel -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Olly Davis Finished 0

3. Olly Davis -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Lily Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Clewlow Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Teddy Taylor Newport Shropshire CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Oscar Peel Finished 0

2. Oscar Peel -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Noah Killeen Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Thomas Ford Finished 4th 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eddie Townsend Finished 0

2. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie Townsend Finished 0

2. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Thomas Ford Finished 4th 0

3. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Thomas Ford Finished 4th 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eddie Townsend Finished 0

2. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Thomas Ford Finished 4th 0

1. Thomas Ford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Eddie Townsend Finished 0

2. Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

500m Handicap League

Position Name Club name Rider status Category Points
500m Handicap League - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Class 8 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 8 lap scratch - Results
1.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Neil Batten Velo Runner Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aleshia Mellor Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Joshua Dunham VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aleshia Mellor Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

B Class points

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class points - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Iain Davidson Finished 0

2. Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C Class Points

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Points - Results
1.  Neil Batten Velo Runner Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Endurance Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance Devil - Results
1.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Iain Davidson Finished 0

3. Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Aleshia Mellor Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprint Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Aleshia Mellor Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

20 Lap Scratch A

Position Name Club name Rider status Category Points
20 Lap Scratch A - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Bullock Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

B's

Position Name Club name Rider status Category Points
B's - Results
1.  Iain Davidson Finished 0

1. Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Dominic Slinn Macclesfield Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

C's

Position Name Club name Rider status Category Points
C's - Results
1.  Paige Nutton Swinnerton Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Josh Marsden Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Neil Batten Velo Runner Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
500m Handicap League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
B Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
C Class 8 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
A Class points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B Class points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
A Class Endurance Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
20 Lap Scratch A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00

B's

Regional C, None
C's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00

C's

Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
E/1/2/3/4 League Unaffiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Juniors/Students Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 31/05/18 – 19:15
Regional C, None
U16 Fixed Wheel Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Freewheelers Group 2 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 6 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 7 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
B Class 8 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Slow Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
A&B Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
C Class Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
Roy Swinnerton Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B Class (4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
C Class 5 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
A Class Devil (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
B Class Corse de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Scratch (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Youth Only, None
B Class (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 31/05/18 – 01:00
Regional C, None
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 31/05/18 – 18:00
Youth Only, None
Youth - Freewheelers (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 31/05/18 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4 League Affiliated Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Regional C, None
E/1/2/3/4/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 31/05/18 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 31/05/18 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk