2018 BC National Youth Omnium Championships N.Y.O

Track , Derby – Saturday, 18 Aug 2018

Event Summary

Event Overview

Derby Arena is proud to host the 2018 BC National Youth Omnium Championship.

It will be run in accordance with the youth track rules and regulations as provided by British Cycling. 

Entry restricted to those riders who qualify through the Youth Omnium Group Competitions

Doors open for riders at 07.00 and the riders D will be located in the main hall. Family members are asked to make their way to the spectator areas once the rider has setup kit.

Racing to start at 09.00 

Expected finish time 17.00 

Standard spectator fee £1 and under 2's are free.

Online entry only and will be based on the top four riders overall in each group in the youth A boys, youth A girls, youth B boys and youth B girls categories shall qualify to enter the national final, provided that they are eligible under the provisions of Youth Omnium competitionr regulations 1.2 & 1.3

Event Details

Event URN:

418098

Start Date:

Sat, 18th Aug 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sat, 28th Jul 2018

Event Organiser:

Joanne Lifford
phil.kilpatrick@derby.gov.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Robert Donaldson Giant Halifax Race Team Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Hugo Lutz-Atkinson Ribble Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
11.  Innes Harvey VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Finucane Towy Riders Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Rhian Edmunds Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Flora Perkins VC Londres Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Niamha Albones Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Natalie Bloomer VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Amy Cole Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Rosie Finucane Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Laura Curle Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Rebecca Saunderson Studio Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: B
5.  Ifan Roberts-Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: B
5.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  William Ryan Solihull CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Jordan Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
15.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
17.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Anthony Morris VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Team Backstedt/Hotchillee Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Grace Rudkin Sportcity Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Tessa Spooner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

•Sign on opens from 07.30 in the main hall for youth A & B riders.

•Riders are asked to arrive and set-up their equipment from 07.00 onwards so that the races can begin at 09.00 prompt. If a rider is not ready for the race when called up they will miss that specific race.

•Please keep the cycling D/ provided space tidy and organised for the safety of the race administrators and riders.

 •Entry is priced per age group

•As part of the event promoting Derby Arena may use photography and social media. If you would like to be involved in this process please make the event organiser aware. 

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/08/18 16:00 Youth Only Band 3 ---
Sat 18/08/18 – 16:00
Youth Only, Band 3
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/08/18 16:00 Youth Only Band 3 ---
Sat 18/08/18 – 16:00
Youth Only, Band 3
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/08/18 16:00 Youth Only Band 3 ---
Sat 18/08/18 – 16:00
Youth Only, Band 3
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/08/18 16:00 Youth Only Band 3 ---
Sat 18/08/18 – 16:00
Youth Only, Band 3

Event Summary

Event Overview

Derby Arena is proud to host the 2018 BC National Youth Omnium Championship.

It will be run in accordance with the youth track rules and regulations as provided by British Cycling. 

Entry restricted to those riders who qualify through the Youth Omnium Group Competitions

Doors open for riders at 07.00 and the riders D will be located in the main hall. Family members are asked to make their way to the spectator areas once the rider has setup kit.

Racing to start at 09.00 

Expected finish time 17.00 

Standard spectator fee £1 and under 2's are free.

Online entry only and will be based on the top four riders overall in each group in the youth A boys, youth A girls, youth B boys and youth B girls categories shall qualify to enter the national final, provided that they are eligible under the provisions of Youth Omnium competitionr regulations 1.2 & 1.3

Event Details

Event URN:

418098

Start Date:

Sat, 18th Aug 2018

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Derby Velodrome, Derby Arena, Royal Way, Pride Park, Derby, DE24 8JB

View map

Entry close date

Sat, 28th Jul 2018

Event Organiser:

Joanne Lifford
phil.kilpatrick@derby.gov.uk

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Oscar Nilsson-Julien VC Londres Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Rhys Thomas MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Robert Donaldson Giant Halifax Race Team Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Kieran Riley Langdale Lightweights Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Hugo Lutz-Atkinson Ribble Cycling Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Day Poole Wheelers CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
9.  Max Poole Bike Box Alan Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
11.  Innes Harvey VC Londres Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Joshua Charlton Hetton Hawks Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Liam James-Morris MnD Fusion RT / Gearclub / WOR... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Kain Squadra Scozzese Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Aaron King Squadra Scozzese Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Aaron Freeman Chelmer CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  James Ashcroft Palmer Park Velo RT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Emma Finucane Towy Riders Finished A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: A
2.  Sophie Lewis Cycle Team OnForm Finished A 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: A
3.  Danielle Parker Team Backstedt/Hotchillee Finished A 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: A
4.  Rhian Edmunds Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished A 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: A
5.  Flora Perkins VC Londres Finished A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: A
6.  Eva Young Pedal Power RT Finished A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: A
7.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
8.  Amelie Wayte The MI Racing Academy Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
9.  Isabella Escalera VC Londres Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
10.  Niamha Albones Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
11.  Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
12.  Natalie Bloomer VC Londres Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
13.  Amy Cole Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
14.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
15.  Rosie Finucane Towy Riders Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
16.  Laura Curle Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Tilly Percy Pink Jersey Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Eva Callinan Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Rebecca Saunderson Studio Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Emma Keiller Charlotteville CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Olivier Mangham VC Londres Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Euan Woodliffe Welwyn Wheelers CC Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Ben Partridge Hetton Hawks Cycling Club Finished B 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: B
3.  Joshua Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished B 19
Points: 19 | Status: Finished | Category: B
5.  Ifan Roberts-Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: B
5.  Jamie Whitcher Poole Wheelers CC Finished B 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Brown Innovation Racing Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Alex Barker Halesowen A & CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  William Ryan Solihull CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Aaron Dodd Holmfirth Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Mattie Dodd VC Londres Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Harry Jordan Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
15.  Peter Drabble WORX Factory Racing Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
17.  Joshua Golliker Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Luke Goodwill Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Seth Jones Maindy Flyers Youth CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Anthony Morris VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Team Backstedt/Hotchillee Finished B 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: B
2.  Imani Pereira-James East Kilbride Road Club Finished B 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: B
3.  Grace Lister Wolverhampton Whls Finished B 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: B
4.  Isabel Sharp Poole Wheelers CC Finished B 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: B
5.  Evelina Black Sportcity Velo Finished B 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: B
6.  Morven Yeoman East Kilbride Road Club Finished B 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: B
7.  Eilidh Shaw Stirling Bike Club Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
8.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
9.  Ella Maclean-Howell Cardiff JIF Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
10.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
11.  Grace Rudkin Sportcity Velo Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
12.  Kirsty Johnson Edinburgh RC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
13.  Bethany Bennett Precision Nutrition Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
14.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
15.  Ella Jamieson Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
16.  Anoushka Minale Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Jacqueline Kinsey Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Tessa Spooner VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Annabel Parker Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

•Sign on opens from 07.30 in the main hall for youth A & B riders.

•Riders are asked to arrive and set-up their equipment from 07.00 onwards so that the races can begin at 09.00 prompt. If a rider is not ready for the race when called up they will miss that specific race.

•Please keep the cycling D/ provided space tidy and organised for the safety of the race administrators and riders.

 •Entry is priced per age group

•As part of the event promoting Derby Arena may use photography and social media. If you would like to be involved in this process please make the event organiser aware. 

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/08/18 16:00 Youth Only Band 3 ---
Sat 18/08/18 – 16:00
Youth Only, Band 3
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/08/18 16:00 Youth Only Band 3 ---
Sat 18/08/18 – 16:00
Youth Only, Band 3
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/08/18 16:00 Youth Only Band 3 ---
Sat 18/08/18 – 16:00
Youth Only, Band 3
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/08/18 16:00 Youth Only Band 3 ---
Sat 18/08/18 – 16:00
Youth Only, Band 3

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk